Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Nove promene u sistemu elektronskih faktura i PDV-u

Od početka septembra, korisnici Sistema elektronskih faktura (SEF) suočavaju se sa značajnim promenama u poreskim propisima, posebno u vezi sa porezom na dodatu vrednost (PDV). Ove izmene donose nove izazove i obaveze za privredne subjekte, ali i potencijalne prednosti u vidu efikasnijeg poslovanja.

Ključne promene u pravilniku o PDV-u

Izmene i dopune pravilnika o PDV-u, koje su stupile na snagu 1. septembra, donose nekoliko značajnih novina. Jedna od najvažnijih promena odnosi se na način izmene poreske osnovice u slučajevima kada je primalac dobara poreski dužnik. Takođe, uvedena su posebna pravila za izdavanje računa pri prometu građevinskih objekata.

Poreski stručnjak Aleksandar Trifunović iz kompanije TYB Consulting objašnjava: "Kod evidentiranja prethodnog PDV-a u Sistemu elektronskih faktura, rok za evidentiranje je sada 10 dana po isteku poreskog perioda, bez obzira na to da li je deseti dan vikend, državni praznik ili neki drugi neradni dan." Ovo predstavlja značajnu promenu u odnosu na prethodnu praksu i zahteva pažljivu pripremu privrednih subjekata.

Međutim, važno je napomenuti da rok za podnošenje poreske prijave na obrascu PPPDV ostaje nepromenjen - 15. dan nakon isteka poreskog perioda. U slučaju da ovaj dan pada na vikend ili praznik, rok se pomera na prvi sledeći radni dan.

Novine za građevinske firme i evidencija prethodnog poreza

Građevinske firme suočavaju se sa posebnim izazovima u okviru novih propisa. Evidentiranje prethodnog poreza sada se vrši zbirno, na osnovu pojedinačnih evidencija sačinjenih prema internim računima. Ova evidencija će se voditi prema različitim izvorima dokumenata, uključujući promet, povećanje i smanjenje osnovice, avans i smanjenje avansa.

Trifunović naglašava: "Treba istaći da će se evidencija voditi bez obzira na to da li subjekat ima pravo na odbitak prethodnog poreza ili ne, dok će se podatak o prethodnom porezu sa pravom na odbitak iskazivati posebno." Ovo dodatno komplikuje proces evidencije i zahteva pažljivo praćenje i dokumentovanje svih relevantnih transakcija.

Automatski prenos podataka i novi rokovi

Pravilnik o elektronskom fakturisanju predviđa automatski prenos podataka iz pojedinačnih evidencija za koje je primalac poreski dužnik. Ovo uključuje osnovice i PDV iz pojedinačnih evidencija za promet, dokumente o povećanju i smanjenju, avanse i smanjenja avansa.

Prenos podataka će se vršiti prema podacima od prethodnog dana u odnosu na dan kada je zahtevan automatski prenos. Ova automatizacija ima za cilj da pojednostavi proces i smanji mogućnost grešaka, ali zahteva pažljivo praćenje i proveru podataka od strane privrednih subjekata.

Novi pravilnik o PDV-u donosi i promenu u roku za sačinjavanje internog računa, koji je sada osam dana od isteka poreskog perioda. Posebno je važno napomenuti da se u slučaju dokumenta o smanjenju mora sačiniti interni račun i evidentirati kao jedan od uslova za umanjenje prethodnog poreza.

Izazovi i prilagođavanje novim pravilima

Trifunović upozorava na potencijalne izazove koje donose ove promene: "S obzirom na to da se evidencija podataka o PDV-u unosi na dva različita mesta, sa različitim rokovima, evidencijama i kaznenim merama, uz zahtev za dodatnim pomoćnim evidencijama, ostaje da vidimo kako će se navedene izmene pokazati u praksi."

Zbog obimnosti promena i žalbi privrednika i računovođa, Poreska uprava je odlučila da pruži period prilagođavanja. Greške u evidenciji neće se uzimati u obzir do kraja godine, što daje privrednim subjektima vreme da se prilagode novim pravilima i unaprede svoje interne procese.

Poreska uprava je takođe precizirala da se evidentiranje obračuna PDV-a za poreski period avgust, odnosno tromesečni period jul-septembar, vrši unosom podataka u interfejs koji se i do sada koristio. Novi interfejs će se obavezno koristiti za poreski period septembar, odnosno tromesečni period oktobar-decembar.

Zaključak i preporuke za prilagođavanje

Nove promene u Sistemu elektronskih faktura i pravilniku o PDV-u donose značajne izazove za privredne subjekte, ali i potencijal za unapređenje poreske evidencije i poslovanja. Ključno je da kompanije blagovremeno prilagode svoje interne procese, edukuju zaposlene i implementiraju neophodne softverske alate kako bi odgovorile na nove zahteve.

Iako period prilagođavanja do kraja godine pruža određenu fleksibilnost, preporučuje se da privredni subjekti što pre počnu sa primenom novih pravila. Redovno praćenje uputstava Poreske uprave i konsultacije sa poreskim stručnjacima mogu značajno olakšati tranziciju i smanjiti rizik od potencijalnih grešaka i kazni u budućnosti.