U 2023. godini, penzijski sistem Srbije doživljava značajne promene koje će uticati na život približno 1,6 miliona penzionera. Ove izmene uključuju povećanje penzija, nove dodatke i izmenjene uslove za penzionisanje.
Povećanje penzija i novi dodaci za penzionere u Srbiji
Od februara 2023. godine, penzioneri u Srbiji mogu očekivati povećanje penzija za otprilike 10,2 posto. Ova mera predstavlja deo nastojanja vlade da poboljša životni standard korisnika penzijskog i invalidskog osiguranja. Međutim, to nije jedina promena koja će uticati na primanja penzionera.
Pored povećanja osnovne penzije, uvodi se i poseban dodatak za određene kategorije penzionera. Ovaj dodatak će se isplaćivati mesečno uz redovnu penziju u periodu od decembra 2022. do novembra 2023. godine. Pravo na ovaj dodatak imaće korisnici starosne, prevremene starosne, invalidske i porodične penzije čija mesečna primanja ne prelaze iznos od približno 43.646 dinara.
Miloš Grabundžija, predsednik Sindikata penzionera Srbije "Nezavisnost", objašnjava da će visina dodatka varirati u zavisnosti od iznosa penzije koju svaki korisnik prima. "PIO fond će koristiti posebnu skalu za obračun dodatka, uzimajući u obzir različite kategorije penzionera," navodi Grabundžija.
Izazovi i kritike novog sistema penzijskog povećanja
Uprkos pozitivnom aspektu povećanja penzija, neki stručnjaci ističu da ova mera ne rešava sve probleme sa kojima se suočavaju penzioneri u Srbiji. Grabundžija naglašava da je pre povećanja penzija trebalo rešiti pitanje duga prema penzionerima koji su bili oštećeni fiskalnom konsolidacijom u periodu od 2014. do 2018. godine.
Dodatno, postoji zabrinutost zbog činjenice da najniže penzije nisu usklađivane prema Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju već četiri godine. Statistike pokazuju da gotovo 989.000 penzionera prima penziju manju od prosečne, dok približno 380.000 njih prima iznos manji od garantovane penzije od 16.000 dinara.
Posebno ugrožene kategorije čine poljoprivredni i porodični penzioneri, čije su penzije često znatno niže od proseka. Ova situacija naglašava potrebu za sveobuhvatnijim reformama penzijskog sistema koje bi adresirale nejednakosti među različitim grupama penzionera.
Novi uslovi za penzionisanje u 2023. godini
Pored promena u iznosima penzija, 2023. godina donosi i nove uslove za odlazak u penziju. Za žene se starosna granica za odlazak u penziju pomera za dva meseca, tako da će u 2023. godini biti potrebno 63 godine i šest meseci života, uz najmanje 15 godina staža osiguranja.
Za muškarce, uslovi ostaju nepromenjeni - 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja. Ove promene deo su dugoročnog plana izjednačavanja uslova za penzionisanje muškaraca i žena, koji bi trebalo da bude završen do 2032. godine.
Prevremena starosna penzija, koja je uvedena 2015. godine, takođe doživljava promene. Od 1. januara 2023. godine, muškarcima će biti potrebno 40 godina staža osiguranja i 60 godina života, dok će ženama biti potrebno najmanje 40 godina staža osiguranja i 59 godina i šest meseci života.
Dugoročne implikacije promena u penzijskom sistemu
Promene u penzijskom sistemu Srbije za 2023. godinu predstavljaju deo šireg procesa reforme koji ima za cilj da osigura dugoročnu održivost sistema. Međutim, ove promene takođe otvaraju pitanja o adekvatnosti penzija i socijalnoj zaštiti starijih građana.
Postepeno povećavanje starosne granice za odlazak u penziju može imati značajne implikacije na tržište rada i socijalnu politiku. S jedne strane, ova mera može pomoći u ublažavanju pritiska na penzijski fond usled demografskih promena i starenja populacije. S druge strane, to može predstavljati izazov za starije radnike koji se možda suočavaju sa poteškoćama u pronalaženju ili zadržavanju zaposlenja u kasnijim godinama života.
Prevremena starosna penzija uvedena je kao fleksibilnija opcija za one koji žele da se penzionišu pre dostizanja pune starosne granice. Međutim, važno je napomenuti da ova opcija obično podrazumeva trajno umanjenje penzije, što može uticati na dugoročnu finansijsku sigurnost penzionera.
U kontekstu ovih promena, ključno je razmotriti kako će se sistem prilagođavati budućim ekonomskim i demografskim trendovima, istovremeno osiguravajući adekvatnu socijalnu zaštitu za sve kategorije penzionera.
Zaključno, promene u penzijskom sistemu Srbije za 2023. godinu donose kako pozitivne aspekte u vidu povećanja penzija, tako i izazove u pogledu novih uslova za penzionisanje. Dok ove mere imaju za cilj unapređenje sistema, one istovremeno naglašavaju potrebu za kontinuiranim praćenjem i prilagođavanjem penzijske politike kako bi se osigurala dugoročna održivost i pravednost sistema za sve građane Srbije.