Srbija nastavlja sa unapređenjem sektora obnovljivih izvora energije kroz nove aukcije za tržišne premije. Obnovljivi izvori energije predstavljaju ključni faktor u energetskoj tranziciji zemlje, sa fokusom na vetro i solarne elektrane.
Nove maksimalne cene za obnovljive izvore energije
Na nedavnoj sednici Vlade Republike Srbije usvojena je značajna odluka koja će oblikovati budućnost obnovljivih izvora energije u zemlji. Utvrđene su nove maksimalne aukcijske cene za predstojeće aukcije tržišnih premija. Za vetroelektrane, maksimalna cena je postavljena na 79 evra po megavat-času, dok je za solarne elektrane određena cena od 72 evra po megavat-času.
Ove cifre predstavljaju značajan pad u odnosu na prethodne aukcije. Udruženje Obnovljivi izvori energije Srbija ističe da su nove maksimalne cene znatno niže od onih na prošlogodišnjim aukcijama, gde su iznosile 105 evra po MWh za vetar i 90 evra za solar. Ovakav trend ukazuje na rastuću konkurentnost obnovljivih izvora energije na tržištu.
Regulatorni okvir za nove aukcije
Vlada je usvojila nekoliko ključnih podzakonskih akata koje je predložilo Ministarstvo rudarstva i energetike. Među njima su tri uredbe od posebnog značaja:
- Uredba o tržišnoj premiji i fid-in tarifi
- Uredba o kvoti u sistemu tržišne premije za vetroelektrane
- Uredba o kvoti u sistemu tržišne premije za solarne elektrane
Ove uredbe pružaju regulatorni okvir za predstojeće aukcije i stvaraju uslove za njihovo raspisivanje. Tržišna premija predstavlja mehanizam podrške proizvođačima električne energije iz obnovljivih izvora, koji im omogućava konkurentnost na tržištu.
Kvote za nove projekte obnovljivih izvora
Uredba o kvoti za vetroelektrane predviđa kvotu od 300 megavata, što otvara značajan prostor za nove projekte u ovom sektoru. S druge strane, za solarne elektrane je predložena kvota od približno 125 megavata. Ove kvote odražavaju stratešku orijentaciju Srbije ka diversifikaciji izvora energije i povećanju udela obnovljivih izvora u energetskom miksu.
Rade Mrdak, savetnik u Ministarstvu rudarstva i energetike, na konferenciji OIE SRBIJA 2024 potvrdio je da se raspisivanje drugih aukcija za tržišne premije očekuje u novembru. Ovo najavljuje intenzivnu aktivnost u sektoru obnovljivih izvora energije u narednom periodu.
Rezultati prethodnih aukcija kao osnova za budućnost
Prošlogodišnje aukcije su postavile temelje za trenutni razvoj. Najniža prihvaćena cena za vetroelektrane iznosila je 64,48 evra po MWh, dok je najviša cena za solarne elektrane dostigla 89,8 evra po MWh. Ovi podaci služe kao referentna tačka za očekivanja na predstojećim aukcijama.
Očekuje se da će nove, niže maksimalne cene stimulisati veću konkurenciju među investitorima i dovesti do daljeg pada cena električne energije iz obnovljivih izvora. To bi moglo rezultirati većom dostupnošću čiste energije za potrošače i ubrzati energetsku tranziciju Srbije.
U zaključku, nove aukcije za obnovljive izvore energije u Srbiji predstavljaju značajan korak ka održivijoj energetskoj budućnosti. Smanjenje maksimalnih cena, uz povećanje kvota, signalizira zrelost tržišta i otvara nove mogućnosti za investitore u sektoru obnovljivih izvora energije.