Srbijanski proizvođači mleka suočavaju se sa značajnim izazovima u industriji, što je rezultiralo najavom protesta u Beogradu. Nezadovoljstvo je kulminiralo nakon nedavnih pregovora sa Ministarstvom poljoprivrede, koji nisu ispunili očekivanja farmera.
Nezadovoljstvo pregovorima i najava protesta
Proizvođači mleka u Srbiji izrazili su duboko nezadovoljstvo ishodom nedavnih pregovora između Vukašina Baćine, koji se predstavio kao vlasnik farme krava iz Banata, i ministarke poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelene Tanasković. Kao rezultat toga, za petak je najavljen protest u Beogradu, demonstrirajući rastući nemir u sektoru mlečne industrije.
Dejan Trajković, vlasnik farme krava iz okoline Pančeva, izrazio je sumnju u legitimitet Baćine kao predstavnika proizvođača mleka iz Banata. Trajković je naglasio da Baćina nije bio prisutan na skupovima gde se raspravljalo o problemima i usaglašavali zahtevi, dovodeći u pitanje njegov mandat za pregovore.
Ključni zahtevi proizvođača mleka
Proizvođači mleka imaju nekoliko ključnih zahteva koje žele da adresiraju:
- Povećanje regresa po kravi sa 25.000 na 40.000 dinara
- Povećanje premija za mleko sa 10 na 20 dinara po litru
- Ograničenje uvoza mleka na nedostajuće količine
- Kontrola kvaliteta uvezenog mleka
Trajković je istakao da je neprihvatljivo ono što je država ponudila Baćini tokom pregovora. On tvrdi da ograničenje uvoza mleka nije nikakav uspeh, s obzirom da je prethodna zabrana istekla 31. januara.
Problemi sa uvozom i cenama mleka
Damping cene uvezenog mleka predstavljaju ozbiljnu pretnju domaćim proizvođačima. Trajković objašnjava da enormne količine uvezenog mleka i mlečnih proizvoda obaraju cene domaćeg mleka, uništavajući lokalne proizvođače i stvarajući uslove za dominaciju uvoza iz evropskih zemalja sa značajnim subvencijama.
Proizvođači traže da se uvoz ograniči samo na nedostajuće količine, ističući zabrinutost zbog kvaliteta uvezenog mleka, posebno onog od krava hranjenih genetski modifikovanom sojom, koja je u Srbiji zabranjena.
Zahtevi za povećanje subvencija
Trajković je osporio tvrdnju premijerke Srbije Ane Brnabić da nijedna država ne povećava stalno premije. On je ukazao na fluktuacije u subvencijama tokom proteklih godina, ističući da su premije varirale od 7 do 15 dinara po litru, da bi se vratile na 10 dinara uprkos inflaciji od približno 11-12%.
Proizvođači predlažu da država utvrdi minimalnu, zaštitnu cenu mleka na osnovu troškova proizvodnje, što bi, prema njihovom mišljenju, zaštitilo proizvođače od potencijalne eksploatacije od strane mlekara u manjim sredinama.
Nedostatak strategije i dugoročnog planiranja
Jedan od ključnih problema koje proizvođači ističu je nedostatak strategije razvoja poljoprivrede u Srbiji. Trajković kritikuje pristup ministarstva, tvrdeći da proizvođači "žive od danas do sutra", dok ministar može biti "svako ko tvrdi da nema para i da nešto nije dozvoljeno".
Slobodan Brkić, vlasnik farme u Bogatiću, i Milan Pajić iz Badovinaca, izrazili su frustraciju postojećim stanjem, nazivajući trenutnu situaciju "borbom za opstanak proizvođača i govedarstva u Srbiji". Oni su kritikovali prethodne pregovore sa vladom, tvrdeći da su obećanja data tokom tih razgovora ostala neispunjena.
Poziv na širi protest
Proizvođači mleka su proširili poziv na protest, uključujući i druge nezadovoljne grupacije u poljoprivrednom sektoru. Pored proizvođača mleka, pozvani su i nezadovoljni proizvođači stoke, ratari i građani da se pridruže protestu ispred Ministarstva poljoprivrede.
Ovaj široki poziv ukazuje na dublje probleme u srpskoj poljoprivredi i potrebu za sveobuhvatnim rešenjima koja će adresirati izazove sa kojima se suočavaju različiti segmenti poljoprivrednog sektora.
U zaključku, nezadovoljstvo proizvođača mleka u Srbiji eskaliralo je do tačke organizovanja protesta, ukazujući na duboke probleme u sektoru. Njihovi zahtevi za većim subvencijama, boljom kontrolom uvoza i dugoročnom strategijom razvoja poljoprivrede ostaju ključne tačke spora sa vladom.