Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Nestabilnost na kineskim tržištima kapitala utiče na Aziju

Kineska tržišta kapitala doživela su značajne fluktuacije, što je izazvalo talase na azijsko-pacifičkim finansijskim tržištima. Ova nestabilnost je posledica neizvesnosti u vezi sa ekonomskim merama kineske vlade i globalnim ekonomskim trendovima.

Nestabilnost na kineskim tržištima kapitala

U utorak ujutro, prema evropskom vremenu, rast na kineskim tržištima kapitala izgubio je zamah. Ovo se dogodilo nakon što je brifing Državne kancelarije za razvoj i reforme pružio ograničene informacije o budućim merama za stimulisanje ekonomije. Kineski indeks CSI 300 inicijalno je skočio za gotovo 10% na otvaranju trgovanja, što je usledilo nakon produženog prazničnog vikenda povodom Zlatne nedelje. Međutim, tokom sesije, ovaj dobitak se smanjio na približno 5%, prema izveštaju Bloomberg-a.

Situacija na hongkonškoj berzi bila je još dramatičnija. Hang Seng indeks je u jednom trenutku zabeležio pad od preko 10%, pre nego što se blago oporavio, završivši sa gubitkom od otprilike 6,4%. Ova volatilnost na kineskim tržištima nije prošla neopaženo na drugim azijsko-pacifičkim berzama, gde je većina indeksa takođe zabeležila pad.

Uticaj na druge azijske ekonomije

Japan, druga po veličini ekonomija u Aziji, takođe je osetio posledice ove nestabilnosti. Potrošnja domaćinstava u Japanu zabeležila je realni pad od 1,6% na godišnjem nivou u avgustu. Iako je ovaj pad blaži od prvobitno predviđenih 2,6%, on i dalje predstavlja najbrži tempo opadanja od januara. Ovakvi ekonomski pokazatelji privukli su pažnju investitora, što se odrazilo na japanske berzanske indekse. Nikkei 225, referentni indeks japanske berze, pao je za 0,99%, dok je Topix indeks zabeležio pad od 1,06%.

Južnokorejsko tržište takođe nije ostalo imuno na ove turbulencije. Kospi indeks je oslabio za 0,72%, prvenstveno zbog pada akcija Samsung Electronics-a. Ova kompanija je objavila lošije prognoze za treći kvartal od očekivanih, što je negativno uticalo na raspoloženje investitora. Istovremeno, indeks manjih kompanija, Kosdaq, zabeležio je pad od 0,31%.

Širi uticaj na azijsko-pacifički region

Australijsko tržište, koje često služi kao barometar ekonomskog zdravlja regiona, pokazalo je nešto veću otpornost. S&P/ASX 200 indeks zabeležio je minimalan pad, što ukazuje na to da su investitori na ovom tržištu možda manje zabrinuti zbog trenutnih turbulencija.

Ova situacija na kineskim tržištima kapitala i njen uticaj na region naglašavaju međusobnu povezanost azijsko-pacifičkih ekonomija. Investitori i analitičari pažljivo prate razvoj događaja, posebno u očekivanju novih ekonomskih mera kineske vlade koje bi mogle stabilizovati tržište.

U zaključku, fluktuacije na kineskim berzama imaju značajan uticaj na celokupan azijsko-pacifički region. Ova situacija naglašava važnost pažljivog praćenja ekonomskih pokazatelja i vladinih politika, ne samo u Kini, već i u drugim vodećim ekonomijama regiona poput Japana i Južne Koreje.