Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Nemački štediše propuštaju prilike za finansijski prosperitet

Nedavno objavljeni izveštaj osiguravajućeg giganta Allianz baca novo svetlo na finansijske navike nemačkih građana, otkrivajući iznenađujuće trendove u štednji i ulaganju. Finansijski prosperitet u Nemačkoj, uprkos snažnoj ekonomiji, ne dostiže svoj puni potencijal zbog konzervativnih pristupa štednji.

Neefikasna štednja koči finansijski rast

Allianzov izveštaj iz Minhena ukazuje na paradoks u nemačkom finansijskom pejzažu. Dok prosečan nemački štediša poseduje impresivnu ušteđevinu od približno 70.000 evra i nekretnine vredne oko 130.000 evra, ovi resursi ne generišu optimalne prinose. Ova situacija postavlja Nemačku, treću najveću ekonomiju sveta prema SB, na tek 15. mesto po individualnom bogatstvu građana.

Ekonomski stručnjaci Allianza primećuju globalni trend rasta privatnih finansijskih izvora tokom prethodne godine. Međutim, u Nemačkoj, ova sredstva su značajno ispod nivoa pre pandemije COVID-19-a, što ukazuje na dugoročne posledice krize na lične finansije.

Konzervativni pristup ulaganju ograničava rast bogatstva

Ključni problem leži u načinu na koji Nemci upravljaju svojom ušteđevinom. Većina se odlučuje za tradicionalne oblike štednje sa niskim prinosima, izbegavajući ulaganja u vrednosne papire poput obveznica ili akcija. Ova averzija prema riziku, iako razumljiva, značajno ograničava potencijal za rast bogatstva.

Istraživanje Bundesbanke iz 2021. godine dodatno rasvjetljava ovu situaciju. Ono otkriva da građani s nižim primanjima preferiraju štednju za kupovinu nekretnina, uprkos njihovim visokim cenama. Ovaj oblik ulaganja, zajedno sa štednjom u bankama s niskim kamatnim stopama, percipira se kao siguran, ali ne nužno i profitabilan.

Istorijski faktori i kulturološke preferencije

Nepopularnost akcija među nemačkim investitorima ima duboke korene. Traumatično iskustvo s akcijama Deutsche Telekoma 1996. godine ostavilo je dugotrajan trag. Tada je masovna promocija kupovine akcija rezultirala razočaranjem mnogih građana koji su naučili tešku lekciju o volatilnosti tržišta kapitala.

Slično tome, inicijativa Frankfurtske berze za promociju ulaganja u start-up kompanije završila se neuspehom za mnoge investitore. Ova iskustva su dodatno ojačala preferenciju ka ulaganju u nekretnine, koje se smatraju sigurnijim i stabilnijim oblikom investicije.

Put ka efikasnijem finansijskom prosperitetu

Kako bi nemački štediše mogli da unaprede svoj finansijski prosperitet? Eksperti sugerišu diversifikaciju portfelja koja uključuje:

  • Uravnoteženu mešavinu štednje i ulaganja
  • Edukaciju o različitim finansijskim instrumentima
  • Postepeno povećanje izloženosti akcijama i obveznicama
  • Razmatranje međunarodnih ulaganja za širu diversifikaciju

Poboljšanje finansijske pismenosti i prevazilaženje straha od rizika ključni su koraci ka maksimizaciji potencijala lične ušteđevine. Balansiranjem između sigurnosti nekretnina i potencijala rasta akcija, nemački građani mogu značajno unaprediti svoj finansijski prosperitet i bolje iskoristiti svoju impresivnu ušteđevinu.

U zaključku, iako nemački štediše pokazuju izuzetnu disciplinu u akumuliranju bogatstva, njihov konzervativni pristup ulaganju ograničava potencijal za finansijski prosperitet. Promena ovog trenda zahteva kombinaciju edukacije, postepenog prihvatanja kalkulisanog rizika i diversifikacije ulaganja, što bi moglo značajno unaprediti finansijsku budućnost nemačkih građana.