Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Nemačka zahteva strožu kontrolu kineskih online trgovina

Nemačka vlada preduzima korake ka strožoj regulaciji kineskih online trgovinskih platformi, sa posebnim fokusom na popularne aplikacije Temu i Šajn. Ovaj potez ima za cilj zaštitu potrošača i obezbeđivanje fer tržišne konkurencije.

Habekova inicijativa za regulaciju online trgovine

Robert Habek, nemački ministar privrede, nedavno je izneo plan za implementaciju strožih kontrola nad kineskim e-commerce platformama. Njegov predlog uključuje ukidanje trenutnog carinskog praga od približno 150 evra za pošiljke iz inostranstva. Ova inicijativa je deo šireg akcionog plana za regulaciju elektronske trgovine koji je Habekovo ministarstvo već pripremilo.

Ministar je naglasio važnost bezbednosti proizvoda koji se kupuju putem interneta, ističući da "toksičnim supstancama nema mesta u odeći ili igračkama". Ova izjava ukazuje na zabrinutost zbog potencijalnih zdravstvenih rizika povezanih sa neregulisanim uvozom.

Uticaj na tržišnu konkurenciju

Habek je takođe istakao potrebu za zaštitom nemačkih i evropskih kompanija od nefer konkurencije. Prema njegovim rečima, domaće firme ne bi trebalo da budu u podređenoj tržišnoj poziciji zbog toga što strani konkurenti zaobilaze postojeće propise. Ovo se posebno odnosi na azijske platforme za online trgovinu, koje često koriste avionski transport za isporuku robe, izbegavajući tako određene carinske obaveze.

Trenutno, kupci u Nemačkoj ne plaćaju carinu na porudžbine do 150 evra kada kupuju sa ovih platformi. Habek smatra da ova praksa stvara nejednake uslove na tržištu i poziva na njeno ukidanje.

Poziv Evropskoj komisiji za usklađivanje propisa

Ministar je uputio apel Evropskoj komisiji da koordiniše napore u donošenju propisa u oblasti elektronske trgovine. Ovaj poziv na akciju ima za cilj stvaranje jedinstvenog regulatornog okvira na nivou EU, koji bi omogućio efikasniju kontrolu i nadzor nad prekograničnom online trgovinom.

Platforme poput Temua i Šajna stekle su značajnu popularnost među nemačkim potrošačima zbog niskih cena i širokog asortimana proizvoda. Međutim, njihov brzi rast praćen je kritikama od strane trgovaca, političara i organizacija za zaštitu potrošača.

Zabrinutosti i kritike

Glavne zamerke upućene kineskim e-commerce platformama uključuju:

  • Sumnjiv kvalitet proizvoda
  • Nedostatak adekvatne kontrole
  • Potencijalno kršenje propisa o zaštiti konkurencije

Ove kritike naglašavaju potrebu za sveobuhvatnijom regulacijom online trgovine, posebno kada je reč o prekograničnim transakcijama. Habekova inicijativa ima za cilj da adresira ove probleme i uspostavi ravnotežu između pogodnosti koje nude globalne e-commerce platforme i zaštite interesa domaćih proizvođača i potrošača.

Implikacije za budućnost online trgovine

Ukoliko se predložene mere usvoje, one bi mogle značajno uticati na poslovanje kineskih online trgovina u Nemačkoj i širom EU. Potencijalne posledice uključuju:

  1. Povećanje cena proizvoda za krajnje korisnike
  2. Smanjenje konkurentske prednosti kineskih platformi
  3. Unapređenje pozicije domaćih i evropskih e-commerce kompanija

Međutim, ove promene bi takođe mogle dovesti do poboljšanja kvaliteta proizvoda i veće sigurnosti za potrošače, što je jedan od glavnih ciljeva predložene regulacije.

U zaključku, inicijativa nemačkog ministra privrede Roberta Habeka za strožu kontrolu kineskih online trgovina predstavlja značajan korak ka regulisanju globalnog e-commerce tržišta. Ovaj potez ima potencijal da redefiniše pravila igre u online trgovini, postavljajući nove standarde za bezbednost proizvoda i fer konkurenciju u digitalnom dobu.