Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

NBA liga: Rekordni TV ugovori i finansijski uspeh

NBA liga je nedavno sklopila revolucionarni TV ugovor koji će značajno uticati na budućnost profesionalne košarke. Ovaj sporazum predstavlja prekretnicu u sportskom poslovanju i naglašava rastuću globalnu popularnost NBA lige.

Revolucionarni TV ugovori NBA lige

Nacionalna košarkaška asocijacija (NBA) je potpisala nove ugovore o televizijskim pravima vredne približno 77 milijardi dolara za period od 11 godina. Ovi sporazumi, sklopljeni sa kompanijama Walt Disney, NBCUniversal i Amazon, stupiće na snagu od sezone 2025/26 i trajaće do 2035-36. Ovaj potez označava značajan napredak u načinu na koji će se NBA sadržaj distribuirati širom sveta.

Prema zvaničnom saopštenju NBA, ključna komponenta novih ugovora biće NBA aplikacija, koja će služiti kao univerzalna pristupna tačka za gledaoce. Ova aplikacija će usmeravati fanove na sve nacionalne utakmice na platformama Disney, NBCU i Amazon, čime se proširuje doseg NBA programa i pojednostavljuje iskustvo gledanja za navijače.

Finansijski uticaj na košarkaški svet

Vrednost ovog ugovora od skoro 77 milijardi dolara za jedanaestogodišnji period nije iznenađujuća kada se uzme u obzir ogromna količina novca koja cirkuliše unutar NBA ekosistema. Plate igrača, troškovi trenera i stručnih štabova, kao i cene ulaznica, sve zajedno čine NBA ligu moćnom mašinom za generisanje prihoda.

Ilustracije radi, supermaks ugovori u NBA ligi, rezervisani za najbolje igrače, često premašuju 200 ili 250 miliona dolara za petogodišnji period. Nedavno je zvezda Boston Seltiksa, Džejson Tejtum, potpisao rekordni ugovor vredan približno 315 miliona dolara za pet sezona, čime je nadmašio prethodni rekord svog saigrača Džejlena Brauna od oko 304 miliona dolara.

Da bismo shvatili razmere ovih cifara, vredi uporediti ih sa budžetima evropskih košarkaških klubova. Na primer, procenjeni budžet Real Madrida za tekuću sezonu iznosi otprilike 42 miliona evra, dok Panatinaikosov budžet dostiže oko 35 miliona evra. Ove cifre blede u poređenju sa NBA ugovorima, gde pojedinačni igrači zarađuju više nego celi timovi u Evroligi.

Plate igrača i budžeti timova

NBA tržište obuhvata ne samo Sjedinjene Američke Države, već i ceo svet, što objašnjava astronomske plate igrača. Trenutno, najbolje plaćeni NBA igrač je Stef Kari iz Golden Stejt Voriorsa, sa godišnjom platom od približno 55,7 miliona dolara. Odmah iza njega su Džoel Embid i Nikola Jokić, sa platama od oko 51,4 miliona dolara godišnje.

Nasuprot tome, najplaćeniji igrači u Evroligi zarađuju znatno manje. Na primer, Saša Vezenkov, bivši MVP Evrolige koji se vratio u Olimpijakos, ima ugovor vredan oko 4,1 milion dolara godišnje. Ova razlika u platama jasno ilustruje finansijski jaz između NBA i evropske košarke.

Što se tiče budžeta timova, ukupan budžet svih NBA timova za tekuću sezonu iznosi približno 5,45 milijardi dolara. Minesota Timbervulsi prednjače sa budžetom od oko 239 miliona dolara, praćeni Finiks Sansima sa 234 miliona i Milvoki Baksima sa 209 miliona dolara. Prosečan budžet NBA tima je oko 181 milion dolara, što je višestruko više od budžeta najboljih evropskih klubova.

Transferi igrača i tržišna dinamika

Transferi igrača, poznati kao trejdovi u NBA žargonu, predstavljaju još jedan aspekt koji privlači pažnju navijača i medija. Ove godine, dva trejda su posebno izazvala interesovanje javnosti. Prvi je izbor Bronija Džejmsa, sina legendarne NBA zvezde Lebrona Džejmsa, od strane Los Anđeles Lejkersa u drugom krugu drafta. Ovaj potez je viđen kao marketinški masterstrok, s obzirom na to da će otac i sin igrati zajedno u istom timu.

Drugi značajan transfer je prelazak Karla Entonija Taunsa iz Minesote u Njujork Nikse. Ovaj neočekivani potez ukazuje na promenu strategije Timbervulsa, koji se očigledno više oslanjaju na mladog superstara Entonija Edvardsa.

Budućnost NBA lige

Sa novopotpisanim TV ugovorima i konstantnim rastom popularnosti, budućnost NBA lige izgleda obećavajuće. Očekuje se da će liga nastaviti da obara finansijske i marketinške rekorde u narednim godinama. Globalna ekspanzija, uključujući saradnju sa tržištima poput Kine, Japana i Bliskog istoka, dodatno će doprineti rastu lige.

Dok se približava početak 79. sezone NBA lige, timovi finalizuju svoje sastave i pripremaju se za novu takmičarsku godinu. Ova sezona obećava uzbudljive mečeve, nove rekorde i dalje finansijsko jačanje najpoznatije košarkaške lige na svetu.

U zaključku, novi TV ugovori NBA lige vredni 77 milijardi dolara predstavljaju prekretnicu u sportskom poslovanju. Oni ne samo da osiguravaju finansijsku stabilnost lige za narednu deceniju, već i otvaraju nove mogućnosti za globalnu ekspanziju i inovacije u distribuciji sadržaja. Ovi ugovori su jasan pokazatelj rastuće popularnosti i uticaja NBA brenda na globalnom nivou.