MSP100 Expo, treći po redu događaj posvećen malim i srednjim preduzećima (MSP) u Srbiji, održan je u Naučno-tehnološkom parku Čačak. Ovaj značajan skup okupio je više od 100 vodećih domaćih malih i srednjih preduzeća, predstavnike državnih institucija, poslovnih udruženja i međunarodne zajednice.
Potencijal i izazovi malih i srednjih preduzeća u Srbiji
Kori Udovički, predsednica Upravnog odbora CEVES-a, naglasila je ogroman potencijal MSP sektora za razvoj Srbije. Prema njenim rečima, najbolja među ovim preduzećima ostvaruju izvoz vredan i do deset miliona evra. Međutim, Udovički je upozorila na neravnopravan položaj MSP u odnosu na velike kompanije i strane investitore kada je reč o podršci i poreskim olakšicama.
Jedan od ključnih problema koje je Udovički istakla jeste nejednako oporezivanje MSP na domaćem tržištu. Poresko izuzeće za investicije trenutno se odobrava samo za ulaganja veća od 8,5 miliona evra i 100 zaposlenih, što automatski isključuje većinu malih i srednjih preduzeća iz ove pogodnosti.
MSP Barometar: Presek stanja u sektoru male i srednje privrede
Na konferenciji je predstavljen i godišnji MSP Barometar, koji pruža sveobuhvatan uvid u stanje sektora male i srednje privrede. Ključni nalazi za tekuću godinu ukazuju na blagi rast proizvodnje, ali i na stagnaciju izvoza. Ovo se prvenstveno pripisuje snižavanju cena uprkos povećanju količina, kao i produženoj krizi i neizvesnosti na evropskom, a posebno nemačkom tržištu.
MSP Barometar ističe neophodnost hitne podrške izvoznicima kroz jednostavne mere. Predlaže se da ovu podršku pruže institucije poput AOFI ili Fonda za razvoj. Konkretne mere uključuju ublažavanje problema neprihvatanja garancija srpskih banaka u inostranstvu i omogućavanje bankama da se osiguraju za slučaj neplaćanja stranog kupca usled komercijalnih i političkih rizika.
Strukturni problemi i predložena rešenja za MSP sektor
MSP Barometar takođe ukazuje na potrebu podsticanja rasta domaćih investicija. Trenutno, ove investicije čine svega 5-6% BDP-a Srbije, što je dvostruko manje nego u Evropskoj uniji, gde taj udeo iznosi približno 11% BDP-a. Ovaj disparitet predstavlja značajan izazov za konkurentnost domaćih MSP na međunarodnom tržištu.
Još jedan strukturni problem koji se ističe jeste nedostatak kvalifikovane radne snage. Iako su programi finansiranja učenika deficitarnih profila i osnivanje trening centara donekle ublažili ovaj problem, i dalje postoji potreba za sistemskim rešenjima u oblasti obrazovanja i obuke kadrova za potrebe MSP sektora.
Međunarodna podrška razvoju MSP sektora u Srbiji
Konferenciji su prisustvovali i predstavnici međunarodne zajednice, uključujući ambasadorku Švajcarske An Lugon-Mulen i predstavnike USAID-a. Ambasadorka Lugon-Mulen istakla je značaj MSP sektora za ekonomski napredak i naglasila podršku Švajcarske projektima usmerenim na razvoj malih i srednjih preduzeća u Srbiji.
Naida Zečević-Bean, direktorka kancelarije za demokratski i ekonomski rast u USAID-u, potvrdila je da je razvoj MSP prioritet za ovu instituciju. Ona je naglasila da je najvredniji projekat USAID-a u Srbiji upravo posvećen malom i srednjem sektoru, prepoznajući njegov značaj kao okosnice privrede, po uzoru na model u Sjedinjenim Američkim Državama.
Naučno-tehnološki park Čačak kao primer uspešne podrške MSP sektoru
Mirko Pešić, direktor Naučno-tehnološkog parka Čačak, izrazio je ponos na dosadašnje rezultate ove institucije. Od osnivanja 2011. godine, NTP Čačak je podržao više od 100 kompanija, a svi njihovi kapaciteti su trenutno u potpunosti iskorišćeni. Pešić je najavio i značajno proširenje kapaciteta do 2026. godine, što će omogućiti NTP-u da utrostruči svoje mogućnosti za podršku MSP sektoru.
Čačak, koji decenijama nosi titulu preduzetničkog centra i grada sa najviše privrednih subjekata po stanovniku u Srbiji, predstavlja idealno mesto za održavanje ovakvog skupa. Iskustvo i uspeh NTP Čačak mogu poslužiti kao model za razvoj sličnih institucija širom zemlje, pružajući neophodnu infrastrukturu i podršku za rast i razvoj malih i srednjih preduzeća.
U zaključku, MSP100 Expo je još jednom potvrdio ključnu ulogu malih i srednjih preduzeća u ekonomskom razvoju Srbije. Uprkos izazovima poput nejednakog oporezivanja i ograničenog pristupa poreskim olakšicama, MSP sektor pokazuje značajan potencijal za rast i doprinos izvozu. Međunarodna podrška i inicijative poput NTP Čačak pružaju nadu za budući razvoj ovog vitalnog segmenta srpske ekonomije.