Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Moskva planira spajanje naftnih giganata u nacionalnog šampiona

Ruski plan za objedinjavanje najvećih naftnih kompanija u jednog nacionalnog šampiona mogao bi značajno promeniti globalnu energetsku scenu. Ovaj potez bi učvrstio kontrolu predsednika Vladimira Putina nad svetskim energetskim tržištima i ojačao ratnu ekonomiju zemlje.

Stvaranje naftnog giganta kroz spajanje kompanija

Prema informacijama koje je objavio Wall Street Journal, a preneo SEEbiz, Moskva razmatra nekoliko scenarija za konsolidaciju svog naftnog sektora. Jedan od najambicioznijih planova predviđa da bi državni gigant Rosneft Oil mogao apsorbovati Gazprom Neft, ćerku-kompaniju izvoznika prirodnog gasa Gazproma, kao i Lukoil, koji je u nezavisnom vlasništvu. Važno je napomenuti da su sve tri kompanije trenutno pod američkim sankcijama.

Ukoliko bi se ovaj plan realizovao, novoformirana kompanija bi verovatno postala drugi najveći svetski proizvođač sirove nafte, odmah iza saudijskog Aramca. Sa proizvodnjom koja bi bila gotovo tri puta veća od one koju ostvaruje XOM, najveći američki proizvođač, ovaj kombinovani entitet bi mogao značajno ojačati pregovaračku poziciju Rusije na globalnom tržištu.

Potencijalni uticaj na globalno energetsko tržište

Stvaranje ovakvog naftnog kolosa moglo bi Rusiji omogućiti da izdejstvuje povoljnije cene od kupaca u zemljama poput Indije i Kine. Ovo bi potencijalno moglo dovesti do značajnih promena u globalnim energetskim tokovima i cenama nafte na svetskom tržištu.

Međutim, put do realizacije ovog ambicioznog plana nije bez prepreka. Razgovori između izvršnih i vladinih zvaničnika vode se već nekoliko meseci, ali još uvek nije jasno da li će rezultirati konkretnim dogovorom. Detalji eventualnog plana spajanja mogli bi se značajno menjati tokom pregovora.

Izazovi i prepreke u procesu spajanja

Iako se u poslovnim krugovima Moskve i Sankt Peterburga povremeno javljaju spekulacije o mogućim spajanjima i akvizicijama, činjenica je da u protekloj deceniji nije bilo značajnijih energetskih poslova ovog tipa. Među glavnim preprekama za realizaciju ovog plana izdvajaju se:

  • Protivljenje pojedinih rukovodilaca Rosnefta i Lukoila
  • Izazov prikupljanja značajnih finansijskih sredstava za isplatu akcionara Lukoila
  • Kompleksnost integracije različitih korporativnih kultura i operativnih sistema

Portparol Kremlja je izjavio da administracija nije upoznata sa takvim aranžmanima, što dodatno doprinosi neizvesnosti oko realizacije ovog plana. S druge strane, portparol Lukoila je kategorički negirao bilo kakve pregovore o spajanju, navodeći da to ne bi bilo u interesu kompanije.

Potencijalne implikacije za rusku ekonomiju

Ukoliko bi se plan spajanja ipak realizovao, to bi moglo imati dalekosežne posledice za rusku ekonomiju. Stvaranje nacionalnog naftnog šampiona moglo bi:

  1. Ojačati poziciju Rusije u globalnim energetskim pregovorima
  2. Povećati efikasnost ruskog naftnog sektora kroz ekonomiju obima
  3. Omogućiti bolje upravljanje resursima u uslovima međunarodnih sankcija

Međutim, ovakav potez bi takođe mogao izazvati zabrinutost međunarodne zajednice zbog potencijalnog jačanja monopola i smanjenja konkurencije na globalnom energetskom tržištu.

U zaključku, iako plan spajanja naftnih kompanija u Rusiji nosi značajan potencijal za jačanje kontrole nad energetskim tržištima, njegova realizacija suočava se sa brojnim izazovima. Ostaje da se vidi da li će Moskva uspeti da prevaziđe prepreke i stvori novog energetskog giganta koji bi mogao redefinisati globalnu energetsku dinamiku.