Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Moody's poboljšava izglede Srbije za kreditni rejting

Agencija Moody's nedavno je unapredila prognozu za kreditni rejting Srbije, što predstavlja značajan korak u ekonomskom razvoju zemlje. Ova odluka dolazi nakon sličnih poteza agencija Standard and Poor's i Fitch, potvrđujući pozitivan trend u srpskoj ekonomiji.

Unapređenje kreditnog rejtinga Srbije

Kreditni rejting Srbije dobio je pozitivan impuls kada je agencija Moody's poboljšala izglede zemlje sa stabilnih na pozitivne. Ova promena, iako zadržava trenutni rejting na nivou Ba2, signalizira potencijal za buduće unapređenje. Narodna banka Srbije (NBS) je s entuzijazmom dočekala ovu vest, ističući da ona predstavlja nastavak niza pozitivnih ocena makroekonomskih kretanja u zemlji.

Agencija Moody's u svom izveštaju naglašava da je bruto domaći proizvod Srbije premašio prethodna očekivanja, što ukazuje na robusnost srpske ekonomije. Ova procena se zasniva na detaljnoj analizi ekonomskih pokazatelja i trendova, uključujući stopu rasta, inflaciju i fiskalne politike.

Ekonomski rast i stabilnost kao ključni faktori

Guvernerka NBS-a, Jorgovanka Tabaković, istakla je značaj ove odluke, naglašavajući da su sve tri vodeće svetske rejting agencije u proteklim mesecima poboljšale izglede za povećanje kreditnog rejtinga Srbije. Ovo, prema njenim rečima, potvrđuje adekvatnost odgovora NBS-a na različite izazove i uspešnost u razvoju ekonomije uprkos negativnim šokovima iz međunarodnog okruženja.

Moody's predviđa ubrzanje privrednog rasta u tekućoj i narednoj godini. Za 2024. godinu, agencija projektuje realan rast bruto domaćeg proizvoda od približno 3,8%, dok za 2025. godinu očekuje rast od oko 4,2%. Ove prognoze su zasnovane na analizi različitih ekonomskih faktora, uključujući investicije, izvoz i domaću potrošnju.

Program "Skok u budućnost" i javne investicije

Posebno se ističe program "Skok u budućnost – Srbija EXPO 2027", za koji se očekuje da će značajno uticati na povećanje javnih investicija. Prema procenama, učešće javnih investicija u bruto domaćem proizvodu moglo bi dostići 7,5% do 2027. godine. Ovaj ambiciozni projekat se smatra katalizatorom za dugoročni ekonomski rast i razvoj infrastrukture.

Agencija Moody's takođe naglašava očuvanu makroekonomsku stabilnost i održiv privredni rast Srbije. Ovi pozitivni trendovi su podržani relativno dinamičnim proizvodnim sektorom, povoljnom investicionom klimom i obrazovanom radnom snagom. Ovi faktori doprinose kontinuiranom visokom prilivu stranih direktnih investicija, koje su projektno raznovrsne i doprinose razvoju različitih sektora ekonomije.

Fiskalna politika i javni dug

U pogledu fiskalnih pokazatelja, Moody's predviđa da će deficit budžeta Srbije ostati na umerenom nivou, uprkos planiranim značajnim državnim investicijama. Srednjoročni fiskalni okvir predviđa postepeno smanjenje fiskalnog deficita i nastavak opadajuće putanje javnog duga. Prema procenama agencije, učešće javnog duga u bruto domaćem proizvodu moglo bi se smanjiti na oko 50% do 2027. godine, što bi predstavljalo značajno poboljšanje fiskalne pozicije zemlje.

Eksterne neravnoteže i devizne rezerve

Moody's u svom izveštaju ističe da će eksterne neravnoteže ostati na niskom nivou. Ovo se pripisuje činjenici da je deficit tekućeg računa platnog bilansa u potpunosti pokriven neto prilivom stranih direktnih investicija. Dodatno, snažne devizne rezerve, koje su dostigle rekordne nivoe, dodatno jačaju otpornost srpske ekonomije na eksterne šokove.

Guvernerka Tabaković je zaključila da su svi donosioci odluka u Srbiji odlučno usmereni ka daljem poboljšanju domaćeg ekonomskog okruženja i povećanju kreditnog rejtinga. Cilj je dostizanje nivoa investicionog ranga, što bi dodatno potvrdilo Srbiju kao zemlju s visokom izvesnošću ulaganja i privlačnu destinaciju za međunarodne investitore.

Unapređenje izgleda za kreditni rejting Srbije od strane Moody's-a predstavlja značajan korak u ekonomskom razvoju zemlje. Ova odluka, zajedno sa pozitivnim ocenama drugih rejting agencija, potvrđuje uspešnost ekonomskih politika i otvara nove mogućnosti za investicije i rast u budućnosti.