Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Monetarna politika Srbije: NBS zadržava referentnu kamatnu stopu

Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) nedavno je doneo značajnu odluku o zadržavanju referentne kamatne stope na 5,75%. Ova odluka odražava opreznu monetarnu strategiju u kontekstu trenutnih ekonomskih izazova i globalnih neizvesnosti.

Stabilizacija monetarne politike u Srbiji

Na nedavno održanoj sednici, Izvršni odbor NBS odlučio je da zadrži referentnu kamatnu stopu na nivou od 5,75%. Ova odluka nije došla kao iznenađenje, s obzirom na prethodna smanjenja stope za ukupno 75 baznih poena od juna. Pored toga, kamatne stope na depozitne i kreditne olakšice ostale su nepromenjene na 4,5% i 7,0% respektivno.

Uprkos tome što se inflacija vratila u ciljane granice od 3% (plus/minus 1,5%), NBS naglašava potrebu za nastavkom oprezne i restriktivne monetarne politike. Ovo je prvenstveno zbog veće otpornosti inflacionih pritisaka, posebno u okviru bazne komponente inflacije, kao i nepredvidivosti na međunarodnoj sceni.

Globalni faktori i njihov uticaj na srpsku ekonomiju

Geopolitički rizici i nestabilnosti na svetskom tržištu energenata predstavljaju značajne faktore koji utiču na odluke NBS-a. Cena sirove nafte, koja se u prethodna dva meseca kretala između 70 i 80 dolara po barelu, ostaje ključni faktor zabrinutosti. Potencijalna eskalacija sukoba na Bliskom istoku mogla bi dovesti do poremećaja u snabdevanju naftom i značajnog rasta cena, što bi imalo dalekosežne posledice na globalnu inflaciju i monetarne politike centralnih banaka širom sveta.

Inflacija u Srbiji je u septembru usporila na 4,2% na međugodišnjem nivou, što je u skladu sa projekcijama NBS-a. Međutim, bazna inflacija, koja je nešto iznad 5,0%, i dalje predstavlja izazov. Ovaj trend je sličan onome u drugim zemljama regiona, što ukazuje na šire ekonomske faktore koji utiču na cenovnu stabilnost.

Perspektive ekonomskog rasta i kreditne aktivnosti

Uprkos izazovima, pokazatelji realnog sektora u Srbiji nastavljaju da beleže pozitivna kretanja. Preliminarne procene ukazuju na realni međugodišnji rast bruto domaćeg proizvoda od 3,1% u trećem tromesečju. Ovaj rast je podržan smanjenjem inflacije, realnim rastom zarada i smanjenjem nezaposlenosti, kao i tekućim investicionim ciklusom.

Kreditna aktivnost takođe pokazuje znake oporavka, sa ubrzanjem rasta na 6,6% međugodišnje u septembru. Ovo se pripisuje povoljnijim kamatnim stopama, koje su rezultat ublažavanja monetarne politike NBS-a i Evropske centralne banke.

Međunarodni kontekst i očekivanja

Očekivanja tržišnih učesnika usmerena su ka potencijalnom smanjenju kamatnih stopa od strane Evropske centralne banke na narednom sastanku u decembru. Slična očekivanja postoje i za sastanak Federalnih rezervi SAD-a. Ova očekivanja mogu imati značajan uticaj na globalnu ekonomsku klimu i, posledično, na monetarnu politiku Srbije.

Povećanje kreditnog rejtinga Srbije na nivo investicionog ranga od strane rejting agencije Standard&Poor's predstavlja pozitivan signal za ekonomiju zemlje. Ovo bi trebalo da doprinese nižoj premiji rizika zemlje i povoljnijim uslovima finansiranja, što će podržati dalji rast raspoloživog dohotka za investicije i potrošnju.

Budući koraci i zaključak

NBS naglašava da će nastaviti da prati i analizira trendove na domaćem i međunarodnom tržištu. Odluke o budućoj monetarnoj politici donosiće se od sastanka do sastanka, uzimajući u obzir nove podatke, kretanje inflacije i procene efekata prethodno donetih mera.

U zaključku, trenutna monetarna politika Srbije odražava balans između potrebe za ekonomskim rastom i očuvanjem finansijske stabilnosti. Izvršni odbor NBS-a ostaje posvećen održavanju inflacije u ciljanim granicama, istovremeno podržavajući povoljne izglede za privredni rast u neizvesnom globalnom ekonomskom okruženju.