Nedavna analiza Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) ukazuje na impresivne makroekonomske rezultate Srbije, ističući robustan rast, stabilno tržište rada i opadajuću inflaciju. Ova procena dolazi nakon intenzivnih dvonedeljnih razgovora između predstavnika MMF-a i srpskih zvaničnika.
Snažni makroekonomski rezultati Srbije impresioniraju MMF
Misija MMF-a je nakon detaljne analize zaključila da Srbija pokazuje izuzetne ekonomske performanse. Rast i tržište rada su ocenjeni kao robusni, dok je primećen značajan pad inflacije. Ovo predstavlja značajan napredak za srpsku ekonomiju, posebno u kontekstu globalnih ekonomskih izazova.
Prema izveštaju MMF-a, devizne rezerve Srbije su dostigle rekordni nivo, što ukazuje na povećanu ekonomsku stabilnost zemlje. Istovremeno, teret javnog duga nastavlja da opada, što je pozitivan signal za dugoročnu fiskalnu održivost.
Novi PCI instrument za podršku ekonomskim politikama
Jedan od ključnih ishoda razgovora je dogovor o novom PCI instrumentu. Ovaj instrument, koji ne podrazumeva finansiranje, dizajniran je da pruži podršku snažnim ekonomskim politikama Srbije tokom narednih 36 meseci. Očekuje se da će Izvršni odbor MMF-a razmotriti i odobriti ovaj dogovor u decembru 2024. godine.
U okviru PCI instrumenta, Srbija se obavezala na nekoliko ključnih ekonomskih ciljeva:
- Održavanje fiskalnog deficita ispod 3% BDP-a u periodu 2025-2027.
- Dodatna prioritizacija potrošnje u slučaju fiskalnih šokova.
- Usklađivanje povećanja zarada i penzija sa fiskalnim pravilima.
Ovi ciljevi su postavljeni kako bi se uspostavila ravnoteža između potreba za javnim investicijama i socijalnim rashodima, uz održavanje fiskalne discipline. Krajnji cilj je podržati održivi rast i nastaviti trend smanjenja javnog duga.
Impresivne projekcije rasta i inflacije
MMF je izneo optimistične prognoze za srpsku ekonomiju u narednom periodu. Predviđa se rast od približno 3,9% u 2024. godini, sa tendencijom povećanja na oko 4,25% u godinama koje slede. Ovo su izuzetno povoljne projekcije, posebno u kontekstu globalnih ekonomskih izazova.
Kada je reč o inflaciji, MMF ističe da se ukupna inflacija vratila u ciljani koridor NBS-a. Ovaj pozitivan trend pripisuje se restriktivnijoj monetarnoj politici i smanjenju cena energije i hrane. Međutim, bazna inflacija i dalje ostaje povišena, što ukazuje na potrebu za daljim praćenjem i potencijalnim intervencijama.
Fiskalni izgledi i javni dug
Prema procenama MMF-a, očekuje se da će se fiskalni deficit povećati na otprilike 2,7% BDP-a u 2024. godini. Ovo povećanje je planirano kako bi se finansirale dodatne potrebe u oblastima infrastrukture, socijalne zaštite i odbrane. Uprkos ovom povećanju, prognoze za javni dug ostaju pozitivne.
Zahvaljujući dobrim rezultatima u naplati fiskalnih prihoda, snažnom ekonomskom rastu i nedavnoj reviziji BDP-a naviše, očekuje se da će javni dug pasti na približno 48% BDP-a do kraja 2024. godine. Ovo predstavlja značajan napredak u smanjenju ukupnog duga i poboljšanju fiskalne pozicije Srbije.
Rizici i izazovi za budućnost
Uprkos pozitivnim projekcijama, MMF je identifikovao nekoliko ključnih rizika za ekonomske izglede Srbije:
- Neizvesnost eksterne tražnje
- Fluktuacije u stranim direktnim investicijama (SDI)
- Nestabilnost cena primarnih proizvoda
- Potencijalno produbljivanje geoekonomske fragmentacije
- Izloženost poljoprivredne proizvodnje i ekonomske aktivnosti klimatskim promenama i ekstremnim vremenskim prilikama
S obzirom na ove rizike, MMF ističe potrebu za znatnim baferima protiv neizvesnosti. Pozitivno je što Srbija već ima visoke devizne rezerve i državne depozite, održiv javni i spoljni dug, kao i snažan bankarski sistem. Dalje razborite politike pružaju dodatan važan bafer protiv potencijalnih ekonomskih šokova.
Uspešno sprovođenje stendbaj aranžmana
MMF je pohvalio Srbiju za uspešno sprovođenje trenutnog stendbaj aranžmana. Svi relevantni kvantitativni i standardni kontinuirani kriterijumi izvršenja su ispunjeni, kao i većina indikativnih ciljeva i strukturnih benčmarkova. Ovaj uspeh je doveo do odluke Srbije da nastavi da tretira aranžman, koji ističe u decembru 2024. godine, kao aranžman iz predostrožnosti.
Razgovori između MMF-a i srpskih zvaničnika vođeni su od 3. do 15. oktobra, čime je uspešno obavljeno četvrto i poslednje razmatranje sprovođenja aktuelnog stendbaj aranžmana zaključenog u decembru 2022. godine na period od 24 meseca.
U zaključku, makroekonomski rezultati Srbije nastavljaju da impresioniraju međunarodne finansijske institucije. Uz novi PCI instrument i nastavak prudentnih ekonomskih politika, Srbija je na dobrom putu da održi pozitivan trend ekonomskog rasta i stabilnosti, uprkos globalnim izazovima.