Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Ministarstvo pravde SAD predlaže razdvajanje Google-a

Američki Departman za pravosuđe nedavno je izneo niz preporuka koje bi mogle drastično promeniti poslovni model tehnološkog giganta Google. Ove mere su usmerene na rešavanje problema monopola na tržištu internet pretrage i mogu uključivati radikalne korake poput razdvajanja kompanije.

Predložene antimonopolske mere protiv Google-a

Ministarstvo pravde SAD je u svom podnesku iznelo niz preporuka koje bi mogle značajno uticati na poslovanje Google-a. Ove mere su usmerene na sprečavanje i ograničavanje održavanja monopola tehnološkog giganta na tržištu internet pretrage. Među predloženim merama nalaze se:

  • Ugovorni zahtevi i zabrane
  • Zahtevi za nediskriminaciju proizvoda
  • Zahtevi za podatke i interoperabilnost
  • Strukturni zahtevi

Posebna pažnja je posvećena sprečavanju Google-a da koristi svoje popularne proizvode poput Chrome-a, Play prodavnice i Android operativnog sistema za favorizovanje svoje pretrage i povezanih proizvoda u odnosu na konkurenciju.

Ograničavanje ugovora o podrazumevanim postavkama

Jedna od ključnih preporuka odnosi se na ograničavanje ili zabranu ugovora o podrazumevanim postavkama i drugih sporazuma o deljenju prihoda vezanih za pretragu. Ovo bi direktno uticalo na postojeće ugovore koje Google ima sa proizvođačima uređaja poput Apple-a i Samsung-a.

Kao alternativno rešenje, predloženo je uvođenje "ekrana izbora" koji bi korisnicima omogućio da sami odaberu pretraživač koji žele da koriste. Ova mera bi teoretski mogla da okonča Google-ovu kontrolu nad distribucijom pretraživača i osigura pravedniju konkurenciju na tržištu.

Deljenje podataka i veštačka inteligencija

Ministarstvo pravde je takođe preporučilo da Google učini dostupnim konkurentima svoje podatke iz pretraživačkog indeksa i modela. Ovo uključuje:

  1. Funkcije pretrage pomoću veštačke inteligencije
  2. Podatke o rangiranju oglasa
  3. Druge relevantne informacije koje bi mogle pomoći konkurentima

Dodatno, razmatraju se mere koje bi zabranile Google-u da koristi ili zadržava podatke koji se ne mogu efikasno deliti sa drugima zbog zabrinutosti oko privatnosti. Ove preporuke imaju za cilj da stvore ravnopravnije uslove na tržištu internet pretrage.

Pozadina antimonopolske tužbe

Ove preporuke su usledile nakon što je sud u avgustu 2023. godine presudio da Google ima monopol na tržištu pretrage. Presuda je doneta na osnovu tužbe koju je američka vlada podnela 2020. godine, tvrdeći da je Google održao svoj dominantan udeo na tržištu opšte pretrage stvaranjem jakih prepreka za ulazak novih učesnika.

Sud je utvrdio da je Google prekršio Sekciju 2 Šermanskog zakona, koja zabranjuje monopole. Ova presuda je otvorila put za razmatranje različitih mera za ograničavanje Google-ove dominacije na tržištu internet pretrage.

Iako su ove preporuke značajne, važno je napomenuti da su one još uvek daleko od konačne odluke. Proces implementacije bilo koje od ovih mera zahtevao bi dodatne pravne korake i verovatno bi se suočio sa značajnim otporom od strane Google-a. Ipak, ove preporuke predstavljaju jasan signal da američke vlasti ozbiljno razmatraju radikalne mere za regulisanje tehnoloških giganata i očuvanje konkurencije na digitalnom tržištu.