Logistički sektor u Srbiji doživeo je značajan napredak u 2023. godini, uprkos brojnim izazovima. Milšped grupa, vodeća logistička kompanija, obeležila je 30 godina uspešnog poslovanja i nastavila trend rasta prihoda. Ključni faktori uspeha bili su prilagodljivost tržišnim zahtevima, ulaganje u nove tehnologije i fokus na zadovoljstvo klijenata i zaposlenih.
Izazovi i dostignuća logističkog sektora u 2023. godini
Prethodna godina donela je brojne izazove za logistički sektor, uključujući geopolitičke tenzije, prirodne katastrofe i klimatske promene. Usporavanje globalnog ekonomskog rasta uticalo je na celokupnu privredu, a samim tim i na industriju logistike. Međutim, kompanije poput Milšped grupe uspele su da se prilagode novonastalim okolnostima i ostvare pozitivne rezultate.
Nenad Zdravković, član Nadzornog odbora Milšped Group, ističe da je 2023. godina bila dinamična i kompleksna, ali istovremeno i uspešna za kompaniju. "Na sve zahteve sa kojima smo se susreli na tržištu dali smo odlične odgovore, što se pozitivno odrazilo i na prihode, koji nastavljaju sa trendom rasta", navodi Zdravković.
Jedan od ključnih faktora uspeha bila je implementacija novih tehnologija, posebno u domenu automatizacije procesa. Milšped grupa je prepoznala važnost ulaganja u održivost logističke platforme, što je pozitivno uticalo na sve ostale procese. Zdravković naglašava: "Naša poslovna strategija je prilagođena dinamičnosti tržišta koje traži blagovremeno reagovanje u svakom trenutku, kao i zahtevima naših klijenata i očekivanjima da se naši procesi dovedu na nivo održivosti."
Uticaj ekonomskih sporazuma na logistički sektor
Ekonomski sporazumi koje Srbija ima sa drugim zemljama značajno doprinose razvoju logističkog sektora. Bescarinski izvoz u EU, inicijativa Open Balkan, kao i najnoviji sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom, koji je stupio na snagu 1. jula 2023. godine, otvaraju nove mogućnosti za logističke kompanije.
Zdravković ističe da svaki ekonomski sporazum koji realizuje Srbija pozitivno utiče na privredu i ekonomski razvoj zemlje. Od novog sporazuma sa NR Kinom očekuje se značajno povećanje ekonomske razmene, kao i rast brodskog i avio-saobraćaja. Ukidanje i pojednostavljenje carinskih procesa dodatno doprinosi razvoju logističke industrije.
Milšped grupa, prisutna na tri kontinenta u 15 zemalja, ima dobro poznavanje svih tržišta na kojima posluje. Analiza je pokazala da je srpska logistička industrija razvijenija od ostalih zemalja regiona, sa većim brojem kamiona, većom proizvodnjom i razvijenijim poslovanjem. Ipak, tržišta u okolini imaju veliki potencijal koji se polako ostvaruje, a Milšped grupa aktivno prati te promene i na njih reaguje.
Rast avio-transporta i perspektive za budućnost
Globalno tržište vazdušnog prevoza tereta pokazuje znake oporavka nakon izazovne 2022. godine. Projekcije za Srbiju su optimistične - analitički portal Statista predviđa da bi se količina robe koja se prevozi avionima mogla utrostručiti do 2025. godine, odnosno učetvorostručiti do 2027. godine.
Zdravković potvrđuje ove prognoze, ističući da Milšped grupa takođe očekuje značajan rast, između dva i tri puta. On navodi nekoliko faktora koji će doprineti ovom rastu:
- Očekivani porast troškova ostalih vidova transporta
- Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine
- Kontinuirani rast tržišta e-trgovine
- Povoljna geografska pozicija Srbije i infrastruktura
"Srbija ima potencijal da postane centar za ovu vrstu transporta u regionu", ističe Zdravković. "Naš aerodrom, koji se nalazi pored auto-puta, u blizini reke i železnice, omogućava nam korišćenje različitih vidova transporta i integraciju logističkih rešenja."
Uticaj makroekonomske situacije na logistički sektor
Globalna inflacija i rast kamatnih stopa značajno su uticali na poslovanje logističkih preduzeća u prethodnih nekoliko godina. Međutim, pandemija COVID-19 i geopolitička kretanja imali su još veći uticaj, naglašavajući važnost efikasnog upravljanja lancima snabdevanja.
Zdravković objašnjava da je pandemija primorala celo tržište da postane svesno logističkih procesa. "Inflacija i rast kamatnih stopa značajno su uticali na našu industriju, jer logistička preduzeća moraju kontinuirano ulagati u svoj biznis i prilagođavati se novim trendovima", kaže on.
Milšped grupa je usvojila pristup "just-in-case" koji podrazumeva veća ulaganja i blagovremenu izgradnju većih samoodrživih skladišta. Ova strategija uključuje:
- Opremanje skladišta solarnim panelima, vetroparkovima i termopumpama
- Efikasnije korišćenje energije za skladišta pod specifičnim režimima
- Investicije u buduće trendove lanaca snabdevanja (železnica, intermodalni transport, infrastruktura za elektrovozila)
Izazovi i perspektive srpskog tržišta logistike
Srpsko tržište logistike suočava se sa nekoliko izazova koji su gotovo uvek prisutni, poput nedostatka vozača, licenci i bilateralnih dozvola. Milšped grupa kontinuirano radi na osiguravanju optimalnih uslova za efikasnu realizaciju svih zadataka i poboljšanja uslova za nove i postojeće članove tima.
Zdravković ističe planove za budućnost: "Razmišljamo o izgradnji većih logističkih centara i organizaciji dužih transporta železnicom, što će povoljno uticati na radno vreme naših vozača i tako nas učiniti još kvalitetnijim poslodavcem."
Kompanija je prepoznala potrebu za investiranjem u:
- Železničku infrastrukturu
- Ekološki prihvatljive izvore energije (struja i vodonik)
- Distributivne centre koji će omogućiti prevoz robe vozilima na struju ili vodonik
"Na ovaj način težimo da postignemo ravnotežu između poslovnih potreba, zaštite životne sredine i očekivanja naših zaposlenih, što je ključno za dugoročni uspeh i održivost naše kompanije", zaključuje Zdravković.
Investicije i primena novih tehnologija
Milšped grupa je u proteklom periodu imala značajan ciklus investicija, uključujući proširenje skladišno-poslovnog prostora u Krnješevcima, ugradnju solarnih panela i izgradnju intermodalnog terminala u Nišu. Efekti ovih ulaganja su već vidljivi, posebno kroz implementaciju solarnih panela kao prvog koraka ka ostvarenju samoodrživih skladišta.
Zdravković najavljuje dalje širenje: "Planiramo da pokrijemo više od 550.000 kvadratnih metara skladišnog prostora. Naš cilj je da izgradimo samoodrživa skladišta koja će poslovati u skladu sa budućim zakonskim regulativama."
Protekla godina donela je značajan rast od preko 60.000 kvadrata u skladišnoj logistici, uključujući moderni logistički centar opremljen svim potrebnim funkcionalnostima za efikasno poslovanje. Fokus kompanije je i dalje na investicijama u implementaciju veštačke inteligencije i automatizaciju procesa kako bi se odgovorilo na brze promene u zahtevima tržišta.
Primena veštačke inteligencije u logistici
Veštačka inteligencija igra ključnu ulogu u softverskom rešenju koje koristi robotika Milšped grupe. Ova tehnologija omogućava prepoznavanje sezonskih artikala, određivanje prioritetnih stavki i optimalnu organizaciju skladišnog prostora.
Zdravković najavljuje nekoliko novih inicijativa:
- Implementacija AI u procese izvan skladišta
- Uvođenje gejmifikacije u skladišta
- Transformacija jednoličnih poslova u zabavne aktivnosti za zaposlene
"Planiramo da zaposleni rade u timovima koji će moći da prate međusobne rezultate i performanse na monitorima, što će stvoriti kompetitivno okruženje", objašnjava Zdravković. "Na ovaj način transformišemo inače jednoličan posao u zabavnu aktivnost za zaposlene, motivišemo ih, razvijamo timski rad, a istovremeno povećavamo efikasnost procesa."
Budući planovi i globalna ekspanzija
Milšped grupa, koja je prošle godine obeležila 30 godina uspešnog poslovanja, ima ambiciozne planove za budućnost. Od skromnih početaka kao lokalna kompanija, Milšped je izrastao u globalnog igrača koji posluje u 15 zemalja na tri kontinenta.
Zdravković najavljuje značajan rast kompanija članica koje posluju u Evropskoj uniji, SAD i Kini tokom naredne tri godine. "Već smo ostvarili značajne rezultate kroz greenfield investicije na tim tržištima, što nam je omogućilo zavidne prihode i tržišni udeo", ističe on.
Poslovna kultura Milšped grupe, fokusirana na izvrsnu uslugu, zadovoljstvo klijenata i zaposlenih, obezbedila je kvalitetno pozicioniranje na svim tržištima gde je kompanija prisutna. Ovaj pristup potvrđuje posvećenost kvalitetu i kontinuiranom razvoju, što će biti ključno za dalji rast i uspeh kompanije na globalnom nivou.
U zaključku, logistika ostaje ključni faktor u globalnoj ekonomiji, a kompanije poput Milšped grupe pokazuju da je moguće uspešno se prilagoditi izazovima i iskoristiti nove prilike na tržištu. Kroz kontinuirano ulaganje u nove tehnologije, održivost i ljudske resurse, Milšped grupa postavlja standarde u industriji i gradi temelje za budući rast i razvoj.