Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Migracije u Srbiji: Trendovi i izazovi radne mobilnosti

Migracije predstavljaju značajan faktor koji oblikuje demografsku i ekonomsku sliku Srbije. Najnovija istraživanja otkrivaju složene obrasce kretanja stanovništva, kako unutar zemlje tako i preko njenih granica.

Obim i trendovi emigracije iz Srbije

Srbija se trenutno nalazi na 31. mestu u svetu po nivou emigracije, što ukazuje na značajan odliv stanovništva. Procene sugerišu da zemlju godišnje napušta između 15.000 i 60.000 stanovnika, što predstavlja ozbiljan izazov za demografsku stabilnost i ekonomski razvoj zemlje.

Podaci Eurostata otkrivaju da je krajem 2018. godine približno 491.000 državljana Srbije imalo dozvolu boravka u nekoj od zemalja EU. Interesantno je da je ovaj broj zapravo za 1,6% manji nego deceniju ranije, što može ukazivati na određene promene u migracionim obrascima.

Međutim, samo u 2018. godini, čak 52.049 građana Srbije dobilo je po prvi put dozvolu boravka u EU, što predstavlja porast od skoro 12.000 u odnosu na prethodnu godinu. Ovaj trend sugeriše da uprkos ukupnom smanjenju broja migranata, postoji kontinuiran interes za preseljenjem u zemlje EU.

Popularne destinacije i demografski trendovi

Kada je reč o popularnim odredištima za srpske emigrante, Austrija i Nemačka prednjače sa 22,5% odnosno 17,9% udela. Međutim, primećuje se tendencija smanjenja ovih procenata, što ukazuje na diversifikaciju destinacija.

Zanimljivo je primetiti regionalne razlike u obrascima migracija:

  • Migranti iz južne i istočne Srbije preferiraju Italiju, Austriju i Severnu Makedoniju
  • Oni iz Šumadije i zapadne Srbije češće biraju Švajcarsku i Bosnu i Hercegovinu
  • Vojvođani su više orijentisani ka Mađarskoj i Hrvatskoj
  • Beograđani pokazuju veće interesovanje za SAD i Kanadu

Ovi obrasci mogu biti rezultat geografske blizine, istorijskih veza ili postojećih dijaspora u tim zemljama.

Unutrašnje migracije i dnevna mobilnost

Pored međunarodnih migracija, značajan je i obim unutrašnjih kretanja stanovništva. Dnevno čak 795.000 radnika migrira van naselja u kojem živi radi obavljanja posla. Od tog broja, samo 2.858 radnika svakodnevno prelazi granicu radi zaposlenja.

Više od polovine dnevnih migranata kreće se unutar granica svoje opštine, što ukazuje na relativno lokalizovanu prirodu radne mobilnosti. Međutim, od onih koji svakodnevno putuju u inostranstvo, čak 59% je iz Vojvodine, a 37% iz Šumadije i zapadne Srbije. Ovo se može objasniti blizinom granica EU u tim regionima.

Imigracija i radne vize

Paralelno sa emigracijom, Srbija doživljava i priliv stranih državljana. U periodu od 2010. do 2023. godine, izdato je ukupno 178.879 viza, sa rekordnih 29.442 u 2023. godini. Ovaj nagli porast od 2022. godine može se delimično pripisati oporavku od pandemije COVID-19.

Najveći broj viza izdat je državljanima Kine (35%), Indije (13%) i Egipta (6%). Ovaj trend može ukazivati na povećanje radnih migracija iz ovih zemalja. Tokom prošle godine, u Srbiji je boravilo ukupno 81.710 stranaca, od čega je 56% bilo zbog zaposlenja.

Implikacije i izazovi radne mobilnosti

Kompleksnost migracionih obrazaca u Srbiji predstavlja kako izazove tako i mogućnosti za zemlju. S jedne strane, odliv visokokvalifikovane radne snage može negativno uticati na ekonomski razvoj i inovacijski potencijal. S druge strane, doznake iz inostranstva i potencijalni povratak migranata sa novim veštinama i iskustvima mogu doneti koristi.

Istovremeno, priliv stranih radnika može pomoći u popunjavanju deficitarnih zanimanja, ali takođe zahteva pažljivo upravljanje integracijom i potencijalnim kulturološkim razlikama.

Da bi se efektivno upravljalo ovim kompleksnim migracionim tokovima, neophodno je razviti sveobuhvatne politike koje će:

  1. Podsticati povratak srpske dijaspore
  2. Olakšati integraciju stranih radnika
  3. Unaprediti uslove rada i životni standard u Srbiji
  4. Razvijati programe za zadržavanje talenata

Ovi izazovi zahtevaju pažljivo planiranje i implementaciju strategija koje će balansirati između potreba domaćeg tržišta rada i globalnih migracionih trendova.

U zaključku, migracije ostaju ključni faktor koji oblikuje demografsku i ekonomsku realnost Srbije. Razumevanje kompleksnih obrazaca kretanja stanovništva, kako unutar zemlje tako i preko granica, od suštinskog je značaja za kreiranje efikasnih politika koje će odgovoriti na izazove i iskoristiti potencijale koje ovi tokovi donose.