Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Microsoftov izveštaj otkriva porast sajber napada

Microsoft je objavio svoj godišnji Digital Defense izveštaj, koji ukazuje na zabrinjavajući trend porasta sajber napada u periodu od jula 2023. do jula 2024. godine. Ovaj dokument naglašava kritičnu potrebu za pojačanom digitalnom bezbednošću u svetlu rastućih geopolitičkih tenzija.

Dramatičan porast sajber napada i njihove posledice

Izveštaj otkriva šokantnu statistiku: korisnici Microsoftovih usluga suočavaju se sa približno 600 miliona napada dnevno. Ovi napadi potiču kako od individualnih sajber kriminalaca, tako i od organizovanih državnih aktera. Ovo dramatično povećanje broja napada jasno ukazuje na duboku povezanost između sajber operacija i aktuelnih geopolitičkih sukoba.

Ana Bar Lev, Senior Security Go To Market Manager za Jugoistočnu Evropu u Microsoftu, naglašava važnost sveobuhvatnog pristupa u borbi protiv ovih pretnji: "Sajber bezbednost mora postati prioritet na svim nivoima, od pojedinačnih korisnika do korporativnih lidera i državnih zvaničnika. Samo ujedinjenim naporima možemo stvoriti efikasan odbrambeni front protiv zlonamenih sajber aktivnosti."

Ransomware napadi u porastu, ali sa zanimljivim obrtom

Jedno od najalarmantnijih otkrića izveštaja je porast ransomware napada. Microsoft je zabeležio povećanje od čak 2,75 puta u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, zanimljivo je primetiti da se procenat organizacija koje su zaista postale žrtve ucene (odnosno, dostigle fazu šifrovanja podataka) smanjio za više od tri puta u poslednjih 24 meseca.

Ovaj trend sugeriše da, iako napadači intenziviraju svoje napore, organizacije postaju sve efikasnije u odbrani od ovih pretnji. Unapređene mere bezbednosti i bolja edukacija korisnika verovatno su ključni faktori koji doprinose ovom pozitivnom pomaku.

Ljudski faktor i dalje glavna slaba tačka

Uprkos napretku tehnologije, ljudski faktor ostaje značajna ranjivost u sajber bezbednosti. Napadači i dalje eksploatišu predvidivo ljudsko ponašanje, kao što su:

  • Korišćenje lako pamtljivih, ali nesigurnih lozinki
  • Ponovna upotreba istih lozinki na više web lokacija
  • Podložnost phishing napadima

Zabrinjavajuća je činjenica da napadi na lozinke čine čak 99% svih napada na identitet. Ovo naglašava kritičnu potrebu za boljom edukacijom korisnika i implementacijom višefaktorske autentifikacije.

Novi trendovi u sajber prevarama

Izveštaj takođe ukazuje na globalni rast sajber prevara u finansijskom sektoru. Novi oblici prevara pri plaćanju i zloupotreba legitimnih usluga za phishing i druge zlonamerne aktivnosti postaju sve učestaliji.

Posebno zabrinjavajući trend je porast takozvanih "techscam" prevara. Ove prevare obmanjuju korisnike predstavljajući se kao legitimne usluge ili lažna tehnička podrška, često putem oglasa. Promet vezan za techscam prevare porastao je za neverovatnih 400% u periodu od 2021. do 2023. godine. Ovaj porast daleko premašuje rast malware-a (180%) i phishing-a (30%), što ukazuje na hitnu potrebu za jačanjem odbrane protiv ovih sofisticiranih oblika prevare.

Zaključak: Neophodnost sveobuhvatne digitalne odbrane

U svetlu ovih alarmantnih trendova, postaje jasno da je sveobuhvatna digitalna odbrana neophodnija nego ikad. Sajber napadi nastavljaju da evoluiraju i postaju sve sofisticiraniji, zahtevajući konstantno unapređenje bezbednosnih mera na svim nivoima. Samo kroz kombinaciju napredne tehnologije, edukacije korisnika i proaktivnog pristupa bezbednosti možemo se nadati da ćemo držati korak sa ovim rastućim pretnjama u digitalnom prostoru.