U albanskoj prestonici, Tirani, otvoren je 30. po redu Međunarodni sajam privrede, događaj koji okuplja poslovne lidere iz celog regiona. Ova manifestacija predstavlja ključnu platformu za srpske kompanije da prošire svoje poslovanje i ojačaju međunarodne veze.
Srpske kompanije na Međunarodnom sajmu privrede u Tirani
Ovogodišnji Međunarodni sajam privrede u Tirani privukao je značajnu pažnju srpskih privrednika. Čak 21 kompanija iz Srbije učestvuje na ovom prestižnom događaju, koji traje do 9. novembra. Cilj njihovog učešća je višestruk: uspostavljanje novih poslovnih kontakata, jačanje postojećih veza i predstavljanje inovativnih proizvoda i usluga na jednom od najznačajnijih regionalnih događaja.
Privredna komora Srbije (PKS) i Razvojna agencija Srbije (RAS) zaslužne su za organizaciju nastupa srpskih privrednika. Ovo je deseti put da ove institucije omogućavaju predstavljanje domaćih kompanija u okviru nacionalnog štanda Srbije, što svedoči o kontinuiranom naporu za jačanje regionalne ekonomske saradnje.
Raznolikost srpske privrede na sajmu
Privrednu delegaciju Srbije čine renomirane kompanije iz različitih sektora. Među njima su:
- "IGM Mladost" i "Bekament" iz građevinske industrije
- "Aleva" i "Imlek" kao predstavnici prehrambene industrije
- "Simpo" i "Jela Jagodina" iz industrije nameštaja
- "Sky Express" iz sektora informacionih tehnologija
- "Milšped" iz oblasti logistike
Značaj sajma za srpsko-albanske ekonomske odnose
Bojana Lalović iz Centra za organizaciju sajmova, manifestacija i događaja PKS ističe dugogodišnje prisustvo srpske privrede na ovoj manifestaciji. "Privreda Srbije je duže od dve decenije prisutna na ovoj, za Albaniju najvažnijoj sajamskoj manifestaciji," navodi Lalović, dodajući da je to rezultiralo konstantnim rastom razmene. U proteklih deset godina, ekonomska razmena između dve zemlje porasla je za više od 350%, što je impresivan pokazatelj unapređenja bilateralnih ekonomskih odnosa.
Saradnja između srpskih i albanskih privrednika sve je intenzivnija. Tokom 2023. godine, približno 1.200 privrednih subjekata iz Srbije poslovalo je sa albanskim partnerima. Dodatno, osnovano je oko dvadeset novih kompanija čiji su vlasnici pravna ili fizička lica iz Albanije, što ukazuje na rastući interes za međusobno poslovanje.
Perspektivni sektori za buduću saradnju
Prema rečima Bojane Lalović, ključni sektori za dalju saradnju između Srbije i Albanije su:
- Poljoprivreda i prehrambena industrija
- Industrija plastike
- Metalska industrija
- Građevinska industrija
- Industrija nameštaja
Podrška na najvišem nivou
Značaj ovog sajma i učešća srpskih kompanija prepoznat je i na najvišem državnom nivou. Ministar privrede, kulture i inovacija Albanije, Blendi Gondžja, posetio je nacionalni štand Srbije, pružajući tako snažnu podršku daljem jačanju i unapređenju privredne saradnje između dve zemlje. Ovakvi gestovi na visokom nivou šalju pozitivnu poruku privrednicima obe zemlje i ohrabruju dalje inicijative za saradnju.
Inovacije i kvalitet u fokusu
Ove godine, srpski privrednici stavljaju poseban naglasak na predstavljanje kvalitetnih i inovativnih proizvoda. Sektori koji su posebno istaknuti uključuju:
- Metalsku i elektro industriju
- Prehrambenu industriju
- Hemijsku industriju
- Građevinsku industriju
- Industriju nameštaja
- Informacione tehnologije
- Usluge logistike
Sajam privrede u Tirani pozicionirao se kao najznačajnija sajamska manifestacija u Albaniji, kako po broju izlagača tako i po broju posetilaca. Ovogodišnje izdanje okuplja kompanije iz više od 15 zemalja, potvrđujući svoj regionalni i međunarodni značaj. Za srpske kompanije, ovaj sajam predstavlja ne samo priliku za predstavljanje svojih proizvoda i usluga, već i platformu za umrežavanje, razmenu iskustava i sticanje uvida u najnovije trendove u različitim industrijskim sektorima.
Zaključno, Međunarodni sajam privrede u Tirani još jednom se pokazuje kao ključni događaj za jačanje ekonomskih veza u regionu. Učešće srpskih kompanija na ovom sajmu ne samo da doprinosi razvoju bilateralnih odnosa sa Albanijom, već i pozicionira Srbiju kao važnog regionalnog ekonomskog igrača. Uz kontinuiranu podršku institucija poput PKS i RAS, očekuje se da će srpska privreda nastaviti da jača svoje prisustvo na albanskom tržištu i šire u regionu, doprinoseći tako ekonomskom prosperitetu i stabilnosti celog Balkana.