Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Messer SE podiže ponudu za preuzimanje Messer Tehnogasa

U najnovijem pokušaju konsolidacije vlasništva, nemačka kompanija Messer SE & Co. KGaA značajno je povećala svoju ponudu za preuzimanje Messer Tehnogasa, srpske firme koju je privatizovala 1997. godine. Ova nova ponuda predstavlja značajan korak u strategiji Messer SE-a da ojača svoju poziciju na srpskom tržištu.

Poboljšana ponuda za preuzimanje Messer Tehnogasa

Nakon neuspešnog pokušaja u aprilu, kada je Messer SE uspeo da preuzme samo oko 36.000 od željenih 185.711 akcija po ceni od 25.000 dinara, kompanija je sada znatno unapredila svoju ponudu. Nova cena od 31.250 dinara po akciji predstavlja povećanje od približno 25% u odnosu na prethodnu ponudu, što ukazuje na ozbiljnu nameru Messer SE-a da proširi svoje vlasništvo.

Međutim, uspeh ove nove ponude ostaje neizvestan. Na dan objavljivanja ponude, 27. septembra, akcijama Messer Tehnogasa se trgovalo po ceni od 33.000 dinara, što je više od ponuđene cene. Ova razlika u ceni mogla bi da utiče na odluku manjinskih akcionara o prihvatanju ponude.

Detalji ponude i tržišna situacija

Prema dokumentaciji koju je pripremilo brokersko-dilersko društvo M&V Investment, Messer SE namerava da stekne 149.325 akcija, što čini 14,40% ukupnog broja akcija. Ponuda se otvara 30. septembra, a prosečna ponderisana cena akcija u poslednjih šest meseci pre objavljivanja ponude iznosila je 23.930,81 dinara.

Važno je napomenuti da je Messer SE u poslednjih 12 meseci već stekao 1.551 akciju na Beogradskoj berzi, kao i 36.386 akcija u prethodnoj ponudi za preuzimanje. Najviša cena po kojoj je kompanija sticala akcije do sada iznosila je 25.000 dinara, što dodatno naglašava atraktivnost nove ponude.

Potencijalne implikacije za Beogradsku berzu

Jedan od ključnih aspekata ove situacije je potencijalni uticaj na Beogradsku berzu. Messer Tehnogas je među najlikvidnijim akcijama na berzi, i njegovo eventualno delistiranje moglo bi imati značajne posledice za domaće tržište kapitala.

Nenad Gujaničić, glavni broker Momentum Securities, upozorio je na ovaj trend, ističući da bi "eventualno delistiranje nekog od članova koji ima veći ponder i veću likvidnost bio veliki udarac za ionako posrnulo tržište akcija". On je podsetio da je prošle godine promet akcija pao na približno 26,4 miliona evra, što predstavlja skoro 40% lošiji rezultat u odnosu na godinu pandemije.

Izazovi i perspektive za manjinske akcionare

Za manjinske akcionare, odluka o prihvatanju ponude nije jednostavna. S jedne strane, nova ponuda od 31.250 dinara po akciji predstavlja značajno povećanje u odnosu na prethodnu. S druge strane, trenutna tržišna cena akcija je i dalje viša od ponuđene, što može uticati na njihovu odluku.

Pitanje delistiranja takođe igra važnu ulogu u ovoj situaciji. Ukoliko Messer SE uspe da postane vlasnik 90% kapitala, stekao bi pravo na prinudni otkup svih preostalih akcija. Ovo bi moglo da motiviše neke akcionare da prihvate ponudu, plašeći se potencijalnog prinudnog otkupa po nižoj ceni u budućnosti.

Zaključak i buduće perspektive

Najnovija ponuda Messer SE-a za preuzimanje MT-a predstavlja značajan razvoj događaja na srpskom tržištu kapitala. Dok kompanija nastoji da konsoliduje svoje vlasništvo, manjinski akcionari se suočavaju sa teškom odlukom. Ishod ove ponude mogao bi imati dalekosežne posledice ne samo za Messer Tehnogas, već i za celokupno srpsko tržište kapitala i Beogradsku berzu.