Nemački gigant Messer SE nedavno je objavio svoju nameru da uputi novu ponudu za preuzimanje preostalih akcija srpske kompanije Messer Tehnogas. Ova najava dolazi nakon neuspelog pokušaja ranije ove godine da konsoliduje svoje vlasništvo u domaćem preduzeću.
Nova strategija preuzimanja Messer Tehnogasa
Messer SE, koji trenutno poseduje približno 85,6% kapitala Messer Tehnogasa, nije uspeo u svom prethodnom pokušaju da prikupi dodatnih 17,91% akcija. Sada, kompanija cilja na preuzimanje preostalih 14,4% kapitala, što predstavlja ukupno 149.325 akcija. Ovim potezom, nemački gigant nastoji da postigne stopostotno vlasništvo nad srpskim preduzećem.
Prema podacima Beogradske berze, tokom prethodne ponude za preuzimanje, koja je trajala od 25. marta do 15. aprila, vlasnike je promenilo svega 19.022 akcije Messer Tehnogasa. Interesantno je da je najveći deo ovih transakcija - čak 18.250 akcija - prijavljen poslednjeg dana važenja ponude.
Finansijski aspekti i tržišne implikacije
Prethodna ponuda Messer SE-a podrazumevala je cenu od 25.000 dinara po akciji. Međutim, stručnjaci iz brokerske kuće Momentum Securities ističu da ostaje da se vidi na kojoj će ceni Messer sada nastojati da privoli akcionare. Oni takođe primećuju da se ponuđaču očigledno veoma žuri, s obzirom na izuzetno kratak vremenski period od poslednje ponude.
Važno je napomenuti da je Messer Tehnogas nedavno objavio izuzetne godišnje rezultate poslovanja. U 2023. godini, kompanija je ostvarila profit od približno 3,6 milijardi dinara, što predstavlja impresivan rast od 55,3% u odnosu na prethodnu godinu. Ovi rezultati mogli bi značajno uticati na pregovaračku poziciju manjinskih akcionara.
Potencijalne posledice za srpsko tržište kapitala
Eventualno delistiranje Messer Tehnogasa sa Beogradske berze predstavljalo bi značajan udarac za domaće tržište kapitala. Nenad Gujaničić, glavni broker Momentum Securities, upozorava da bi to moglo dodatno pogoršati već zabrinjavajuću situaciju na tržištu akcija. On ističe da je prošle godine promet akcija pao na svega 26,4 miliona evra, što je gotovo 40% lošiji rezultat u poređenju sa godinom pandemije.
Ovaj trend delistiranja velikih kompanija sa berze predstavlja dugoročni problem za srpsko tržište kapitala. Gubitak kompanija sa većim ponderom i većom likvidnošću mogao bi dodatno smanjiti atraktivnost domaćeg tržišta za potencijalne investitore.
Planovi Messer SE-a za budućnost Tehnogasa
U svojoj prethodnoj ponudi za preuzimanje, Messer SE je naglasio da nema nameru da menja osnovnu delatnost ciljnog društva niti mesto njenog obavljanja. Kompanija je izrazila nameru da investira u dalji razvoj Messer Tehnogasa, sa fokusom na unapređenje uslova rada, materijalnog položaja zaposlenih, kao i njihovih znanja i veština.
Ove najave ukazuju na dugoročnu posvećenost Messer SE-a srpskom tržištu i razvoju Tehnogasa kao ključnog igrača u industriji tehničkih gasova u regionu. Međutim, ostaje da se vidi kako će se ovi planovi odraziti na manjinske akcionare i širu investicionu zajednicu u Srbiji.
U zaključku, najava nove ponude za preuzimanje Messer Tehnogasa od strane Messer SE-a predstavlja značajan događaj za srpsko tržište kapitala. Dok nemački gigant teži potpunoj kontroli nad kompanijom, potencijalno delistiranje moglo bi imati dalekosežne posledice za Beogradsku berzu i domaće investitore.