Nekada slavna Merkur fabrika kožne galanterije u Bačkoj Palanci, simbol jugoslovenske modne industrije, uskoro će biti samo sećanje. Ova vest označava kraj ere i početak nove, simbolizujući transformaciju iz industrijskog u potrošačko društvo.
Od modnog giganta do ruševina: Priča o Merkuru
Merkur, osnovan 1926. godine, bio je više od obične fabrike. Bio je to ponos Bačke Palanke i jedan od stubova jugoslovenske modne industrije. U svojim najboljim danima, fabrika je zapošljavala približno 1.300 radnika i bila je poznata širom Evrope po kvalitetnim ženskim tašnama.
Jovanka Broz, supruga bivšeg jugoslovenskog predsednika, bila je neformalna ambasadorka brenda, promovišući Merkurove tašne na svojim putovanjima širom sveta. Ova promocija je značajno doprinela međunarodnom uspehu kompanije.
Zlatno doba izvoza i proizvodnje
Tokom svog vrhunca, Merkur je bio sinonim za kvalitet i stil u industriji kožne galanterije. Više od polovine proizvodnje izvozilo se u zemlje poput Nemačke, Francuske i Italije. Godine 1981, kompanija je postigla neverovatni uspeh prodavši približno 312.000 ženskih tašni na inostranom tržištu - više nego svih ostalih 16 fabrika te vrste u tadašnjoj Jugoslaviji zajedno.
Ovaj uspeh nije bio slučajan. Merkur je ulagao u svoje radnike i infrastrukturu. Fabrika je imala sopstveni dom zdravlja, restoran društvene ishrane, pa čak i dom učenika koji su sticali kvalifikacije za rad u fabrici. Kompleks je bio okružen cvetnim alejama i ukrasnim biljem, a paunovi su bili svojevrsni zaštitni znak, stvarajući jedinstvenu radnu atmosferu.
Pad giganta i neizvesna budućnost
Nažalost, Merkurova slava nije trajala večno. Nakon raspada Jugoslavije i ekonomskih promena koje su usledile, fabrika je počela da se suočava sa poteškoćama. Dve neuspele privatizacije dodatno su pogoršale situaciju, dovodeći do stečaja 2013. godine.
Godinama su ruinirane hale i upravna zgrada Merkura narušavale izgled centra Bačke Palanke, podsjećajući na nekadašnju slavu i trenutni pad. Lokalne vlasti su dugo tražile rešenje za ovaj problem, suočavajući se sa izazovom kako iskoristiti ovu vrednu lokaciju u centru grada.
Nova era: Od fabrike do tržnog centra
Nakon godina neizvesnosti, konačno je doneta odluka o budućnosti Merkurovog kompleksa. Prema rečima predsednika opštine Branislava Šušnice, odlučeno je da se kompleks proda, a zarada uloži u novu industrijsku zonu.
U junu 2023. godine, opština je u postupku javnog nadmetanja prodala nepokretnosti koje čine kompleks Merkur po početnoj ceni od približno 1,25 miliona evra. Kupac je firma "Lužanka" doo iz Bačke Palanke, osnovana krajem 2023. godine. Zanimljivo je da je zakonski zastupnik ove firme Juraj Mázor, državljanin Slovačke, dok je vlasnik slovačka kompanija Palanka .s.r.o. sa sedištem u Bratislavi.
Transformacija prostora i očuvanje nasleđa
Planovi za budućnost Merkurovog kompleksa su ambiciozni. Na prostoru od oko 16.000 kvadrata biće izgrađen moderan tržni centar. Ova transformacija simbolizuje promenu ekonomskog fokusa sa proizvodnje na usluge i trgovinu.
Međutim, postavlja se pitanje kako očuvati sećanje na Merkur i njegovu ulogu u istoriji Bačke Palanke. Lokalne vlasti i novi vlasnici imaju odgovornost da pronađu način da se deo ove bogate istorije sačuva, možda kroz muzejsku postavku ili spomen-obeležje u novom tržnom centru.
Priča o Merkuru je više od priče o jednoj fabrici. To je priča o usponu i padu jedne ere, o transformaciji ekonomije i društva. Dok se Bačka Palanka priprema za novu fazu svog razvoja, važno je da ne zaboravi svoju bogatu industrijsku prošlost i ulogu koju je Merkur igrao u njoj.