Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Mere protiv kuge malih preživara u Srbiji

Ministarstvo poljoprivrede Republike Srbije preduzelo je odlučne korake u borbi protiv potencijalne pretnje kuge malih preživara (PPR). Ova zarazna bolest, poznata i kao "kozja kuga", izazvala je zabrinutost nakon nedavnog izbijanja u Grčkoj, što je rezultiralo eutanazijom hiljada ovaca i koza.

Stroge mere prevencije kuge malih preživara

Kuga malih preživara (PPR) predstavlja ozbiljnu pretnju stočarstvu širom sveta. Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović reagovao je na ovu opasnost donošenjem naredbe o preduzimanju mera za sprečavanje unošenja, pojave, širenja i suzbijanja ove zarazne bolesti u Republici Srbiji. Ova naredba, objavljena u Službenom glasniku 23. avgusta, stupila je na snagu istog dana.

Ključni aspekt ove naredbe je zabrana uvoza i provoza živih domaćih i divljih ovaca i koza, kao i njihovog mesa, mleka i drugih proizvoda. Ova zabrana se proteže i na materijal za priplod, čime se nastoji sprečiti svaki potencijalni put unosa virusa u zemlju.

Obim i primena preventivnih mera

Naredba se primenjuje na pošiljke koje potiču iz zemalja gde postoji sumnja ili potvrda o prisustvu PPR kod domaćih i divljih ovaca i koza. Međutim, mere su fleksibilne i mogu se proširiti na druge vrste domaćih i divljih papkara ako se proceni da bolest predstavlja neposrednu opasnost za Republiku Srbiju.

Faktori koji se uzimaju u obzir pri proceni rizika uključuju:

  • Broj slučajeva/žarišta bolesti u susednim državama
  • Raširenost i trajanje PPR u delovima susednih država
  • Osetljivost prema uzročniku bolesti PPR

Ovi indikatori pomažu u određivanju da li postoji cirkulacija virusa u okruženju odakle potiču pošiljke.

Postupanje u kriznim situacijama

U slučaju da se žarište zarazne bolesti PPR pojavi u neposrednoj blizini državne granice Republike Srbije, predviđena je primena dodatnih mera. Ove mere će biti usklađene sa posebnim propisom koji reguliše postupanje u kriznim situacijama, osiguravajući brz i efikasan odgovor na potencijalnu pretnju.

Ako se pojavi sumnja na PPR na teritoriji Republike Srbije, sprovode se mere u skladu sa Zakonom o veterinarstvu i standardima Evropske unije i Međunarodne organizacije za zaštitu zdravlja životinja (WOAH). Ove mere uključuju:

  1. Određivanje zaraženog područja u krugu poluprečnika od najmanje 3 km oko žarišta
  2. Uspostavljanje ugroženog područja u krugu poluprečnika od najmanje 10 km oko žarišta
  3. Mogućnost određivanja područja (zone) ograničenja na kome se sprovode restriktivne mere

Uticaj na stočarstvo i proizvodnju

Uprkos strogim merama, važno je napomenuti da one ne bi trebalo da značajno utiču na domaću proizvodnju. Na primer, Udruženje grčkih stočara je nedavno izjavilo da proizvodnja feta sira neće biti ugrožena izbijanjem PPR u Grčkoj, uprkos eutanaziji hiljada životinja.

Međutim, propisi EU su jasni: ako se otkrije slučaj PPR u bilo kom stadu, ono mora biti uništeno, a pogođena područja, uključujući imanja, moraju se dezinfikovati. Ovo naglašava važnost preventivnih mera koje je Srbija preduzela.

U zaključku, mere protiv kuge malih preživara koje je uvela Srbija predstavljaju sveobuhvatan i proaktivan pristup zaštiti domaćeg stočarstva. Iako stroge, ove mere su neophodne za sprečavanje potencijalno katastrofalnih posledica koje bi širenje ove bolesti moglo imati na srpsku poljoprivredu i ekonomiju.