Nedavna otpuštanja u IT sektoru izazvala su veliku pažnju u srpskoj tehnološkoj zajednici. Ovaj članak analizira uzroke, posledice i implikacije ovih događaja, s posebnim osvrtom na slučaj kompanije Better Collective.
Talas otpuštanja u IT industriji
Srpska IT zajednica je nedavno uzburkana vestima o masovnim otpuštanjima u nekoliko velikih kompanija. Danska kompanija Better Collective i Playstudios Europe našli su se u centru pažnje nakon što su otpustili stotine zaposlenih širom sveta, uključujući i Srbiju.
Better Collective, čije je sedište u Srbiji smešteno u Nišu, iznenadio je mnoge svojim potezom. Vest o otpuštanjima prvo se pojavila na LinkedIn-u, gde je jedan od bivših zaposlenih ponudio besplatno karijerno savetovanje kolegama koji su ostali bez posla. Ova objava je pokrenula lavinu reakcija i komentara u IT zajednici.
Razlozi iza finansijskih rezova
Jesper Sogaard, CEO i osnivač Better Collective-a, objavio je emotivno saopštenje objašnjavajući razloge za ovu tešku odluku. Kompanija se suočila sa lošijim performansama od očekivanih, posebno na američkom tržištu, kao i sa usporavanjem aktivnosti u Brazilu zbog očekivanih regulatornih promena.
Finansijski izveštaji su otkrili da je Better Collective morao da revidira svoje prognoze za 2024. godinu. Očekivani prihodi su smanjeni sa prvobitnih 395-425 miliona evra na 355-375 miliona evra. Slično tome, očekivana EBITDA je pala sa 130-140 miliona evra na 100-110 miliona evra.
Uticaj na tržište rada u IT sektoru
Prema nezvaničnim informacijama, ukupan broj otpuštenih radnika u Better Collective i Playstudios-u dostiže nekoliko stotina. U slučaju Playstudios-a, čije je sedište za Srbiju u Beogradu, procenjuje se da je otpušteno čak 75-80% članova tima.
Nikola Pejović, finansijski konsultant iz LeanFinance, objašnjava da ovakva situacija nije neuobičajena za kompanije koje se kotiraju na berzi. "Kada se donose odluke o takvim rezovima, menadžment ne razmišlja o tome u kojoj zemlji gasi odeljenja, već gde ga nešto najviše košta," ističe Pejović.
Promene na globalnom IT tržištu rada
Interesantno je primetiti da Srbija više nije najjeftinija opcija za IT kompanije. Pejović navodi da su plate u srpskom IT sektoru sada uporedive sa onima u Poljskoj i Češkoj. Kao rezultat toga, mnoge kompanije se okreću jeftinijim tržištima, poput zemalja Latinske Amerike.
"Trenutno se jeftinije kotira radna snaga u Hondurasu, Kostarici, koji su jeftiniji, a u istoj su vremenskoj zoni kao Brazil, što je od velikog značaja za posao," objašnjava Pejović.
Saveti za IT profesionalce
Uprkos ovim izazovima, IT stručnjaci su i dalje veoma traženi na tržištu rada. Pejović savetuje profesionalcima u ovoj oblasti da konstantno rade na unapređenju svojih veština i znanja.
"Moj savet za sve iz te oblasti je da konstantno rade na dizanju svoje vrednosti, da se unapređuju i da usvajaju znanja koja su neophodna da bi na tržištu bili tražena 'roba'," zaključuje Pejović.
U svetlu ovih događaja, postaje jasno da je fleksibilnost i spremnost na kontinuirano učenje ključna za uspeh u dinamičnom svetu IT-a. Iako su otpuštanja u IT sektoru zabrinjavajuća, ona takođe predstavljaju priliku za preispitivanje i prilagođavanje novim tržišnim uslovima.