Predstojeća dvodnevna poseta francuskog predsednika Emanuela Makrona Beogradu krajem avgusta privlači pažnju zbog potencijalnog ugovora o kupovini Rafala i unapređenja ekonomske saradnje između dve zemlje. Ova poseta najavljena je kao ključni korak u jačanju bilateralnih odnosa Srbije i Francuske.
Rafali u fokusu Makronove posete Srbiji
Prema rečima dr Slobodana Zečevića, naučnog savetnika u Institutu za evropske studije u Beogradu, centralna tema posete biće nabavka nove generacije borbenih aviona Rafal za Vojsku Srbije. Ovi savremeni lovci trebalo bi da zamene zastarele MiG-29 iz sovjetske ere, čime bi se značajno unapredile vazduhoplovne snage zemlje.
"Procenjuje se da bi vrednost ovog posla mogla dostići približno tri milijarde evra," ističe Zečević, naglašavajući važnost ovog potencijalnog ugovora za modernizaciju srpske vojske. Ovakva investicija bi predstavljala značajan iskorak u vojnoj saradnji između dve zemlje i označila bi novu eru u opremanju Vojske Srbije.
Jačanje ekonomskih veza i francuske investicije
Ekonomska saradnja između Srbije i Francuske beleži konstantan rast. Od prethodne Makronove posete u julu 2019. godine, francuske direktne investicije u Srbiji su se gotovo udvostručile, dostižući približno 1,2 milijarde evra. Ovo predstavlja značajan skok u odnosu na ranijih 750 miliona evra, prema podacima Privredne komore Srbije.
Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize Privredne komore Srbije, ističe da u Srbiji posluje oko 300 kompanija sa većinskim francuskim kapitalom. Ovo svedoči o rastućem interesu francuskih investitora za srpsko tržište i potencijalu za dalju ekonomsku saradnju.
Pjer Košar, francuski ambasador u Srbiji, naglašava da je privredna razmena između dve zemlje utrostručena u poslednjih deceniju, dostižući vrednost od približno 1,8 milijardi evra u prošloj godini. Ovo ukazuje na snažan trend rasta i potencijal za dalje unapređenje ekonomskih odnosa.
Strateški projekti i sektori saradnje
Francuske kompanije u Srbiji učestvuju u nekoliko strateških projekata, uključujući:
- Upravljanje aerodromom Nikola Tesla od strane kompanije VINCI
- Projekat beogradskog metroa, koji uključuje nekoliko francuskih kompanija
- Centar za upravljanje otpadom pod upravom kompanije Veolia
Ambasador Košar ističe da su energetika, transport i održivi razvoj vodeći sektori bilateralne saradnje. Francuske kompanije stavljaju svoje znanje i iskustvo na raspolaganje Srbiji, doprinoseći razvoju ovih ključnih oblasti.
Veštačka inteligencija i visoke tehnologije
Makronova poseta će se fokusirati i na ulogu Srbije u sektoru veštačke inteligencije. Srbija se pozicionirala kao regionalni lider u istraživanju ove oblasti i predsedavaće Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju 2025. godine. Ova inicijativa, koju su pokrenuli Makron i kanadski premijer Džastin Trudo, ima za cilj nadgledanje odgovornog razvoja veštačke inteligencije.
Zečević ističe mogućnost saradnje u oblasti energetike, uključujući pripremu energetskog sistema Srbije za usaglašavanje sa francuskim standardima. Ovo bi moglo uključivati zajedničku izgradnju hidroelektrana i potencijalno nuklearnih elektrana u budućnosti.
Kompanija Schneider Electric, jedna od deset najvećih francuskih investitora u Srbiji, već ima svoje pogone u zemlji, što otvara vrata za dalju saradnju u oblasti novih tehnologija.
Kulturna saradnja i promocija srpske privrede
Pored ekonomske saradnje, Srbija i Francuska neguju značajne kulturne veze. Nedavno održani Poslovni forum Srbije i Francuske, kao i projekat "Srpska kuća" u Parizu tokom letnjih Olimpijskih igara, doprineli su promociji srpske privrede i kulture u Francuskoj.
Ambasador Košar najavljuje da francuske kompanije mogu doprineti uspehu manifestacije Expo 2027 u Beogradu, što bi dodatno ojačalo veze između dve zemlje i promovisalo Srbiju na međunarodnoj sceni.
U zaključku, predstojeća Makronova poseta Srbiji obećava značajno unapređenje bilateralnih odnosa, sa fokusom na vojnu saradnju kroz potencijalnu kupovinu Rafala, jačanje ekonomskih veza i saradnju u oblasti visokih tehnologija i veštačke inteligencije. Ova poseta mogla bi označiti novu eru u odnosima dve zemlje, otvarajući vrata za dublje partnerstvo u različitim sektorima.