Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Kriza lekova u Nemačkoj: Rastući problem nestašice

U Nemačkoj se suočavaju sa sve većim izazovom nestašice lekova, što utiče na širok spektar pacijenata i predstavlja ozbiljnu pretnju zdravstvenom sistemu. Ovaj problem pogađa kako uobičajene lekove dostupne bez recepta, tako i specijalizovane preparate za teške bolesti.

Razmere problema nestašice lekova u Nemačkoj

Nestašica lekova u nemačkim apotekama postaje sve izraženiji problem, utičući na dostupnost širokog spektra medikamenata. Prema rečima Hans-Petera Hubmana, predsednika nacionalnog udruženja apotekara, trenutno se u skladištima ne može naći više od 250 različitih lekova. Ova situacija predstavlja značajno pogoršanje u odnosu na period od pre pet godina, kada je broj nedostupnih lekova bio gotovo upola manji.

Problem ne pogađa samo specifične lekove za retke bolesti, već i one u širokoj upotrebi. Među pogođenim preparatima nalaze se lekovi za snižavanje temperature, protiv hipertenzije i dijabetesa, kao i ibuprofen, koji je jedan od najčešće korišćenih antiinflamatornih lekova. Ova situacija izaziva zabrinutost među zdravstvenim radnicima i pacijentima, posebno imajući u vidu da se radi o lekovima koji su ključni za svakodnevno upravljanje hroničnim stanjima.

Uzroci krize u farmaceutskoj industriji

Hubman ističe da postoji niz faktora koji doprinose ovoj krizi, ali dva se posebno izdvajaju. Prvi je smanjenje raznovrsnosti proizvodnje u Evropi. Kao primer navodi se proizvodnja sirupa protiv groznice, koju je većina farmaceutskih kompanija obustavila zbog nedostatka profitabilnosti. Sada postoji samo jedan proizvođač koji ne može da zadovolji celokupnu potražnju.

Drugi ključni faktor je prekid lanaca snabdevanja. Većina aktivnih supstanci za proizvodnju lekova dolazi iz Azije, prvenstveno Kine i Indije. Kada lokalne vlasti zatvore fabriku zbog pandemije ili zabrane pristajanje broda u luci, to direktno utiče na dostupnost lekova u evropskim apotekama. Ovaj problem je posebno izražen od početka COVID-19 pandemije, koja je uzdrmala globalne lance snabdevanja.

Uticaj na pacijente i zdravstveni sistem

Posledice ove krize su višestruke i ozbiljne. Pacijenti se suočavaju sa teškoćama u pronalaženju neophodnih lekova, što može ugroziti njihovo zdravlje i kvalitet života. U nekim slučajevima, moguće je pronaći zamenu ili isti lek drugog proizvođača, ali to često zahteva dodatno vreme i napor. Međutim, za određene lekove jednostavno ne postoji alternativa.

Hubman navodi posebno alarmantnu situaciju koja se desila u aprilu i maju, kada je došlo do potpune nestašice Tamiksofena, leka koji se koristi u terapiji raka dojke. Ova situacija je izložila pacijentkinje ozbiljnom riziku, naglašavajući potencijalno životno ugrožavajuće posledice nestašice lekova.

Moguća rešenja i budući izazovi

Rešavanje ovog kompleksnog problema zahteva koordinisani pristup na nivou cele EU. Neki od predloženih koraka uključuju:

  • Podsticanje diversifikacije proizvodnje lekova unutar Evrope
  • Jačanje lanaca snabdevanja i smanjenje zavisnosti od azijskih proizvođača
  • Uspostavljanje bolje komunikacije između proizvođača, distributera i apoteka
  • Stvaranje strateških rezervi ključnih lekova

Međutim, implementacija ovih rešenja zahteva značajna ulaganja i promene u regulatornom okviru. Takođe, potrebno je uspostaviti ravnotežu između ekonomske održivosti farmaceutske industrije i obezbeđivanja dostupnosti esencijalnih lekova.

U zaključku, kriza nestašice lekova u Nemačkoj predstavlja složen izazov koji zahteva hitnu pažnju. Rešavanje ovog problema je ključno ne samo za nemačko zdravstvo, već i za celokupan evropski zdravstveni sistem. Potreban je sveobuhvatan pristup koji će uključiti sve relevantne aktere kako bi se osigurala stabilna i pouzdana snabdevenost lekovima u budućnosti.