Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Kontroverza oko rušenja hotela Jugoslavija u Beogradu

Nedavno usvojeni plan detaljne regulacije (PDR) za područje Zemuna i Novog Beograda izazvao je burne reakcije javnosti zbog predviđenog rušenja kultnog hotela Jugoslavija. Ova odluka Skupštine grada Beograda postavlja pitanja o očuvanju arhitektonskog nasleđa i budućem izgledu prestonice.

Kontroverzni plan detaljne regulacije za hotel Jugoslavija

Skupština grada Beograda je 16. septembra usvojila Plan detaljne regulacije (PDR) za blok 11 i deo bloka 10 u opštinama Zemun i Novi Beograd. Ovaj plan je izazvao kontroverzu jer dozvoljava uklanjanje svih postojećih objekata u urbanističkoj zoni M4, uključujući i čuveni hotel Jugoslavija. Uprkos činjenici da je tokom javnog uvida pristiglo čak 842 primedbe, od kojih je 835 bilo od građana, plan je ipak usvojen.

Glavna primedba, koju su podržali građani i organizacija Ministarstvo prostora, odnosila se na činjenicu da je hotel Jugoslavija, prema studiji koja je deo PDR-a, prepoznat kao objekat moderne arhitekture koji zaslužuje delimičnu urbanističku zaštitu. Kritičari su istakli visok kvalitet estetike, forme, funkcije i konstrukcije objekta, kao i njegov specifičan doprinos arhitektonskom nasleđu grada.

Reakcije na odluku o rušenju i planovi za budućnost

Nadležna Komisija je delimično prihvatila primedbe građana, ali je ipak odobrila rušenje objekta. Kao odgovor na kritike, u novi PDR je unet tekst koji nalaže da se oblikovanje budućeg kompleksa mora sprovoditi u savremenom duhu, bez vezivanja za stilske odrednice prošlosti. Očekuje se da novi objekat poseduje "stilsku atraktivnost i unikatnost" i da razvija "karakter simbola".

Kompanija Millenium Team, koja je kupila hotel Jugoslavija za približno 3,2 milijarde dinara, najavila je ambiciozne planove za lokaciju. Prema izjavi predstavnika investitora, Živorada Vasića, planirana je izgradnja:

  • Nove stambene kule sa 42 sprata
  • Poslovne kule sa 34 sprata
  • Novog hotela na mestu starog

Vasić je takođe najavio da će projekat uključivati koridor ispod hotela koji će povezivati Dunavski kej sa Bulevarom Nikole Tesle, čime se želi očuvati protočnost i povezanost gradskog tkiva.

Implikacije za urbanistički razvoj Beograda

Odluka o rušenju hotela Jugoslavija otvara širu debatu o urbanističkom razvoju Beograda i očuvanju njegovog arhitektonskog nasleđa. S jedne strane, novi projekat obećava modernizaciju i ekonomski razvoj područja, sa investicijom od približno 400 miliona evra. S druge strane, mnogi stručnjaci i građani izražavaju zabrinutost zbog gubitka značajnog primera modernističke arhitekture.

Ovaj slučaj ilustruje izazove sa kojima se suočavaju gradovi u balansiranju između očuvanja istorijskog nasleđa i potrebe za ekonomskim razvojem i modernizacijom. Postavlja se pitanje da li je moguće postići kompromis koji bi zadovoljio obe strane – očuvati duh i značaj lokacije, a istovremeno omogućiti njen razvoj i unapređenje.

Zaključak: Budućnost beogradskog priobalja

Rušenje HJ i izgradnja novog kompleksa nesumnjivo će značajno promeniti izgled beogradskog priobalja. Dok investitori obećavaju moderan i atraktivan projekat, ostaje da se vidi kako će novi objekti biti integrisani u postojeće urbano tkivo i da li će uspeti da stvore novi simbol grada, dostojan nasleđa hotela Jugoslavija.