Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Kontrola poljoprivrednih subvencija u Srbiji: Borba protiv zloupotreba

Ministarstvo poljoprivrede Srbije intenziviralo je kontrolu poljoprivrednih subvencija kako bi sprečilo zloupotrebe i osiguralo pravednu raspodelu sredstava. Ova inicijativa ima za cilj da podrži stvarne proizvođače i poboljša nacionalnu prehrambenu sigurnost.

Intenzivna kontrola fiktivnih gazdinstava

Poljoprivredne subvencije u Srbiji postale su predmet rigorozne kontrole nakon prijava o postojanju fiktivnih gazdinstava. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede aktivno poziva proizvođače da prijave svaku sumnju na zloupotrebu, naglašavajući značaj ovih informacija za efikasno suzbijanje nepravilnosti.

"Svaka informacija je od neprocenjive vrednosti jer omogućava bržu kontrolu i suzbijanje potencijalnih zloupotreba," ističe se u saopštenju Ministarstva. "Naš zajednički interes je da sredstva namenjena unapređenju poljoprivrede i prehrambene industrije budu iskorišćena na najefikasniji mogući način."

Stručna analiza nove politike subvencionisanja

Agroekonomski analitičar Milan Prostran pozitivno ocenjuje ovu inicijativu države. On smatra da je ovo efikasan način da se spreči odliv subvencija osobama koje zemlju ne obrađuju i ostavljaju je neobrađenu.

"S obzirom na novu uredbu kojom će pravo na subvencije po hektaru imati isključivo oni koji aktivno obrađuju poljoprivredno zemljište, ova kontrola je logičan i očekivan korak," objašnjava Prostran. "Ranije su se subvencije dodeljivale na osnovu vlasništva, što je omogućavalo mnogima da dobijaju državnu pomoć za gorivo i đubrivo bez stvarne obrade zemljišta."

Uticaj nove regulative na poljoprivrednu proizvodnju

Nova regulativa predstavlja značajnu promenu u odnosu na prethodnu praksu. Prema Prostranu, "Očigledno je da je država prepoznala problem velikog broja poljoprivrednih gazdinstava koja su ostvarivala prava samo na osnovu vlasništva, bez stvarne obrade zemljišta. Ova nova politika ima za cilj da stimuliše aktivnu poljoprivrednu proizvodnju."

Statistički podaci RZS-a pokazuju da u Srbiji postoji približno 508.365 poljoprivrednih gazdinstava koja proizvode hranu na površini od oko 3.257.100 hektara. Prostran dodaje da država daje u zakup otprilike 260.000-270.000 hektara poljoprivrednog zemljišta, ali ostaje otvoreno pitanje da li će korisnici ovog zemljišta uspeti da ostvare pravo na subvencije.

Implikacije za vlasnike i zakupce zemljišta

"Ključno pitanje je da li će pravo na subvencije imati poljoprivrednici koji uzimaju u zakup zemljište od države ili privatnih lica," napominje Prostran. "Suština nove politike je da vlasnik zemljišta koje se daje u zakup gubi pravo na subvencije, dok zakupac verovatno stiče to pravo."

Ova promena u politici subvencionisanja ima za cilj da podstakne aktivnu obradu zemljišta i poveća ukupnu poljoprivrednu proizvodnju u zemlji. "Država želi da poboljša nacionalni prehrambeni bilans dajući subvencije za stvarnu proizvodnju," objašnjava Prostran. "Cilj je da se pomogne onima koji zaista obrađuju zemlju da ostvare prihod, istovremeno doprinoseći poboljšanju ukupne prehrambene sigurnosti zemlje."

Dugoročni ciljevi i očekivani rezultati

Nova politika subvencionisanja ima potencijal da značajno utiče na strukturu poljoprivredne proizvodnje u Srbiji. Očekuje se da će dovesti do efikasnije upotrebe poljoprivrednog zemljišta i stimulisati proizvodnju hrane za domaće tržište i izvoz.

"Ako neko dobija novac samo na osnovu vlasništva, a zemljište ostaje neobrađeno, to zaista nema smisla sa stanovišta nacionalne poljoprivredne strategije," zaključuje Prostran. "Nova politika subvencionisanja trebalo bi da dovede do povećanja obrađenih površina i ukupne poljoprivredne proizvodnje u Srbiji."

U zaključku, intenzivna kontrola poljoprivrednih subvencija u Srbiji predstavlja značajan korak ka efikasnijem korišćenju državnih sredstava i unapređenju poljoprivredne proizvodnje. Očekuje se da će ova mera doprineti suzbijanju zloupotreba i podstaći aktivnu obradu zemljišta, što bi trebalo da rezultira poboljšanjem nacionalnog prehrambenog bilansa i jačanjem poljoprivrednog sektora u celini.