Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Kolonija pustovanja: Očuvanje kulturnog nasleđa kroz rukotvorine

U srcu Sremske Mitrovice, kolonija pustovanja oživljava drevnu tehniku obrade vune, spajajući tradiciju i savremeno stvaralaštvo. Ovaj jedinstveni događaj okuplja talentovane žene iz Srbije i Bosne i Hercegovine, demonstrirajući snagu kulturnog nasleđa u promociji regionalnog razvoja i turizma.

Oživljavanje tradicije kroz koloniju pustovanja

U impozantnom ambijentu Carske palate, više od 20 veštih rukotvorki predstavilo je svoje umeće izrade predmeta tehnikom pustovanja vune. Ovaj tradicionalni zanat, koji datira iz davnina, dobio je novo ruho kroz kreativne interpretacije motiva iz lokalne istorije. Solomonov čvor, inspirisan mozaicima Carske palate, dominirao je među radovima, simbolizujući neraskidivu vezu između prošlosti i sadašnjosti.

Organizatori ovog izuzetnog događaja, NALED i Etno mreža, u saradnji sa udruženjem Bosanske rukotvorine, postavili su ambiciozan cilj. Kroz projekat "Zajedno za kulturni turizam", koji uživa podršku Evropske unije, teže ka unapređenju društveno-ekonomskog razvoja i očuvanju tradicionalnih zanata u pograničnom regionu.

Značaj kolonije za ekonomsko osnaživanje žena

Maja Gojković, potpredsednica Vlade i ministarka kulture, naglasila je višestruki značaj kolonije. Ona je istakla da ovaj događaj nije samo omaž narodnom stvaralaštvu, već i snažan podsticaj za ekonomsko osnaživanje žena, posebno u ruralnim područjima. "Ova kolonija otvara vrata za predstavljanje našeg bogatog kulturnog nasleđa širom Evrope i sveta," izjavila je Gojković, ističući podršku Evropske unije kao potvrdu važnosti projekta.

Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije EU, podvukla je ulogu Evrope kao ključne destinacije kulturnog turizma. Ona je naglasila kontinuiranu podršku EU očuvanju i promociji kulturnog nasleđa Srbije, ističući zajedničku istoriju i kulturu. "Kroz projekte poput ovog, slavimo napore pojedinaca u zaštiti kulturnog identiteta njihovih zajednica," rekla je Halačeva, navodeći da projekat podržava najmanje 60 zanatlija iz 18 opština u dve države.

Međunarodna podrška i perspektive razvoja

Džajlz Norman, ambasador Kanade i nosilac NALED-ove nagrade za podršku ekonomskom osnaživanju, istakao je značaj Kanadskog fonda u podršci radu Etno mreže. Njihov fokus je na promovisanju rodne ravnopravnosti i ekonomskog osnaživanja kroz zanatske kolonije i izložbe, sa ciljem da kulturno nasleđe postane pokretač lokalnog razvoja.

Violeta Jovanović, predsednica Etno mreže i izvršna direktorka NALED-a, naglasila je da kolonija ima za cilj izgradnju novih mostova saradnje kroz stvaranje zajedničkih rukotvorina. "Okupili smo žene iz pograničnih područja obe zemlje da rade na komadima sa motivima koji nas spajaju," izjavila je Jovanović, zahvaljujući se lokalnim partnerima na podršci.

Budućnost kolonije pustovanja i kulturnog turizma

Ovaj inovativni pristup očuvanju kulturnog nasleđa kroz aktivno stvaralaštvo otvara nove perspektive za razvoj kulturnog turizma u regionu. Kombinujući tradicionalne tehnike sa savremenim dizajnom, kolonija pustovanja postavlja model za buduće inicijative koje teže očuvanju zanata i ekonomskom osnaživanju lokalnih zajednica.

Uspeh kolonije u Sremskoj Mitrovici najavljuje potencijal za širenje sličnih projekata u drugim delovima regiona. Ovakvi događaji ne samo da čuvaju nematerijalno kulturno nasleđe, već i stvaraju platformu za međukulturni dijalog i ekonomski razvoj, posebno u ruralnim i pograničnim područjima.

U zaključku, kolonija pustovanja u Sremskoj Mitrovici predstavlja svetao primer kako se tradicionalni zanati mogu revitalizovati i učiniti relevantnim u savremenom kontekstu. Kroz spoj veštine, kreativnosti i međunarodne saradnje, ovaj projekat ne samo da čuva kulturno nasleđe, već i otvara nove puteve za ekonomski razvoj i kulturni turizam u regionu.