Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Ključne izmene u privatizaciji i evropskim integracijama Srbije

Vlada Republike Srbije nedavno je donela niz značajnih odluka koje će imati dalekosežne posledice na ekonomski razvoj i evropske integracije zemlje. Među najvažnijim promenama su izmene Zakona o privatizaciji, formiranje novog koordinacionog tela za pristupanje EU, i usvajanje programa za borbu protiv trgovine ljudima.

Nove smernice za proces privatizacije u Srbiji

Izmene Zakona o privatizaciji predstavljaju ključni korak u redefinisanju uslova i postupaka za transformaciju vlasništva društvenog i javnog kapitala. Novi rok za sprovođenje privatizacije pomeren je na 31. decembar 2027. godine, što daje dodatno vreme za pripremu i realizaciju ovog kompleksnog procesa. Ova odluka odražava prepoznavanje potrebe za pažljivim i strateškim pristupom privatizaciji, uzimajući u obzir trenutne ekonomske prilike i dugoročne ciljeve zemlje.

Značajna novina u zakonu je odredba koja predviđa prinudnu likvidaciju subjekata čiji društveni kapital ne bude privatizovan u propisanom roku. Ova mera ima za cilj da podstakne efikasnost procesa i spreči prolongiranje neefikasnih ekonomskih struktura. Međutim, ona takođe otvara pitanja o potencijalnim socijalnim posledicama i potrebi za adekvatnim merama zaštite radnika u slučaju likvidacije.

Inovativni pristupi u infrastrukturnom razvoju

Pored privatizacije, Vlada je usvojila i Uredbu o upotrebi struganog asfalta prilikom rekonstrukcije i rehabilitacije javnih puteva. Ova odluka predstavlja značajan korak ka održivom razvoju infrastrukture, prepoznajući strugani asfalt kao vredan resurs umesto otpada. Primena ove uredbe mogla bi dovesti do značajnih ušteda u građevinskom sektoru, istovremeno doprinoseći očuvanju prirodnih resursa i razvoju tržišta sekundarnih sirovina.

Korišćenje recikliranog asfalta u izgradnji puteva nije samo ekonomski isplativo, već i ekološki odgovorno rešenje. Ovaj pristup mogao bi poslužiti kao model za druge zemlje u regionu koje se suočavaju sa sličnim izazovima u oblasti infrastrukturnog razvoja i zaštite životne sredine.

Unapređenje procesa evropskih integracija

U cilju poboljšanja koordinacije procesa pristupanja Evropskoj uniji, Vlada je donela Odluku o osnivanju Koordinacionog tela za proces pristupanja Srbije EU. Ova struktura, koja uključuje Koordinaciono telo, Savet Koordinacionog tela i pregovaračke grupe, ima za cilj da na celovitiji i efikasniji način upravlja složenim procesom pristupanja.

Planirano je i formiranje Tima za podršku pregovorima, što bi trebalo da dodatno ojača kapacitete Srbije u pregovaračkom procesu. Ova nova struktura trebalo bi da omogući bolje usklađivanje različitih aspekata pregovora i efikasnije sprovođenje neophodnih reformi.

Podrška preduzetništvu i međunarodnoj ekonomskoj saradnji

Vlada je usvojila i Program međunarodne promocije preduzetništva, čiji je cilj unapređenje ekonomske saradnje između privrednih subjekata Srbije i inostranih partnera. Ovaj program predviđa niz mera za povećanje konkurentnosti domaće privrede, uključujući učešće na međunarodnim sajmovima, organizaciju poslovnih susreta i promociju srpskih proizvoda i usluga na globalnom tržištu.

Očekuje se da će ove mere doprineti povećanju izvoza, privlačenju stranih investicija i unapređenju tehnoloških procesa u domaćoj proizvodnji. Poseban naglasak stavljen je na razvoj preduzetništva kao ključnog faktora ekonomskog rasta i inovacija.

Borba protiv trgovine ljudima kao prioritet

Značajan korak učinjen je i u oblasti borbe protiv trgovine ljudima formiranjem Saveta za borbu protiv trgovine ljudima. Ovaj organ, na čijem je čelu ministar unutrašnjih poslova, okuplja predstavnike ključnih ministarstava i institucija relevantnih za suzbijanje ove vrste kriminala.

Savet će biti zadužen za sprovođenje Programa za borbu protiv trgovine ljudima u Srbiji za period 2024-2029. godine, što predstavlja sveobuhvatan pristup ovom složenom problemu. Uključivanje različitih sektora, od pravosuđa do zdravstva i obrazovanja, ukazuje na prepoznavanje multidimenzionalne prirode trgovine ljudima i potrebe za koordinisanim delovanjem.

U zaključku, ove odluke Vlade Srbije predstavljaju značajan korak u više ključnih oblasti, od privatizacije i ekonomskog razvoja do evropskih integracija i borbe protiv organizovanog kriminala. Uspešna implementacija ovih mera mogla bi imati dalekosežne pozitivne efekte na društveno-ekonomski razvoj zemlje i njenu poziciju u međunarodnim odnosima.