Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Kiparski terminal za prirodni gas: Prekid ugovora sa CPP-Metron

Nedavni razvoj događaja u vezi sa kiparskim terminalom za prirodni gas ukazuje na značajne prepreke u realizaciji ovog važnog energetskog projekta. Kineski konzorcijum CPP-Metron odlučio je da raskine ugovor o izgradnji, navodeći finansijske probleme i neslaganja sa kiparskom stranom.

Raskid ugovora za terminal za prirodni gas na Kipru

Konzorcijum CPP-Metron je zvanično objavio prekid saradnje sa Kiprom na izgradnji prvog terminala za uvoz prirodnog gasa. Kao glavni razlog navodi se činjenica da kiparska strana nije izvršila plaćanje za već obavljene radove. Ova odluka predstavlja značajan udarac za ambiciozni energetski projekat ostrva.

U saopštenju konzorcijuma se ističe da, uprkos obećanjima kiparskog predsednika Nikosa Hristodulidisa datim u martu, nije realno očekivati da će izvođači radova nastaviti da rade na kredit neograničeno vreme. Ova situacija ukazuje na ozbiljne finansijske izazove sa kojima se projekat suočava.

Pozadina i značaj projekta terminala za prirodni gas

Radovi na terminalu, čija je vrednost procenjena na približno 289 miliona evra, započeti su u julu 2020. godine na južnoj obali Kipra. Prvobitni plan je predviđao završetak radova dve godine kasnije. Važno je napomenuti da je Evropska unija ponudila značajnu finansijsku podršku u iznosu od oko 101 milion evra za realizaciju ovog projekta.

Ovaj terminal je najavljen kao najskuplji energetski projekat u istoriji Kipra i predstavljao je ključni korak u tranziciji zemlje sa zavisnosti od sirove nafte na čistiji i ekonomičniji prirodni gas za proizvodnju energije. Kiparska vlada je procenila da bi realizacija ovog projekta mogla dovesti do:

  • Smanjenja troškova proizvodnje električne energije za 15-25%
  • Redukcije ugljeničnog otiska Kipra za približno 30%
  • Omogućavanja buduće eksploatacije prirodnog gasa iz podvodnih nalazišta u kiparskim vodama

Tehnički aspekti i izazovi projekta

Terminal je zamišljen kao kompleksan sistem koji uključuje:

  1. Tankerski brod izgrađen u Singapuru i preuređen za konverziju tečnog prirodnog gasa u gasovito stanje
  2. Pristanište za prihvat brodova
  3. Cevovode za transport gasa do obližnje elektrane Vasilikos

Međutim, projekat se suočio sa nizom kašnjenja. CPP-Metron je za ove probleme okrivio kiparsku kompaniju za infrastrukturu prirodnog gasa (ETIFA). Konzorcijum je optužio ETIFA za pokušaje ucenjivanja u vezi sa dodatnim radovima koji nisu bili predviđeni originalnim ugovorom, uključujući i objekat za izvoz prirodnog gasa koji je konzorcijum okarakterisao kao "nepotreban i preuranjen".

Implikacije raskida ugovora za energetsku budućnost Kipra

Raskid ugovora sa CPP-Metron konzorcijumom predstavlja ozbiljan izazov za energetsku strategiju Kipra. Ovaj projekat je bio ključan za:

  • Diversifikaciju energetskih izvora ostrva
  • Smanjenje zavisnosti od uvoza fosilnih goriva
  • Unapređenje ekološke održivosti energetskog sektora

Neuspeh u realizaciji ovog projekta mogao bi imati dugoročne posledice na ekonomski razvoj i energetsku sigurnost Kipra. Takođe, ova situacija bi mogla uticati na buduće investicije u energetski sektor ostrva, posebno kada je reč o stranim ulaganjima.

Budućnost projekta terminala za prirodni gas na Kipru

Uprkos trenutnim izazovima, kiparske vlasti će verovatno morati da razmotre alternative za nastavak projekta. Moguće opcije uključuju:

  • Pronalaženje novog izvođača radova
  • Restrukturiranje finansijskog modela projekta
  • Traženje dodatne podrške od Evropske unije ili drugih međunarodnih partnera

Bez obzira na izabrani put, jasno je da će realizacija ovog važnog energetskog projekta zahtevati značajne napore i resurse u narednom periodu. Budućnost kiparskog terminala za prirodni gas ostaje neizvesna, ali njegov značaj za energetsku tranziciju ostrva ne može se zanemariti.