Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Kineski ekonomski stimulans podstiče optimizam investitora

Nedavno najavljene ekonomske mere kineske vlade izazvale su značajan optimizam među globalnim investitorima. Analitičari predviđaju snažan rast na tržištu akcija, dok se očekuje da će dodatne fiskalne mere dodatno podstaći drugu najveću svetsku ekonomiju.

Goldman Sachs predviđa značajan rast kineskih akcija

Kineski ekonomski stimulans postao je glavna tema u investicionim krugovima. Banka Goldman Sachs revidirala je svoje prognoze za kinesko tržište akcija, sugerišući da bi deonice mogle zabeležiti dodatni rast od približno 20% nakon već impresivnog skoka. Ovaj optimizam proizilazi iz obećanja Pekinga o implementaciji dodatnih mera za podsticanje ekonomije.

Stručnjaci iz ove prestižne američke investicione banke ističu da najavljene mere predstavljaju "značajniji stimulans politike". Ovo je u oštrom kontrastu sa prethodnim godinama, kada su mere bile sporadične i umerene. Prema izveštaju FT-a, pozicije stranih investitora još uvek su relativno slabe, dok su vrednosti deonica atraktivne u poređenju sa istorijskim podacima.

Očekivanja od novih fiskalnih mera

Investitori s nestrpljenjem iščekuju ponovno otvaranje kineskih tržišta nakon nedelju dana praznika. Očekuje se da će kineske vlasti predstaviti niz fiskalnih mera koje će nadopuniti monetarne stimulanse pokrenute krajem septembra. Ove mere su već dovele do rekordnog rasta kineskih akcija.

Nacionalna komisija za razvoj i reforme, ključno državno telo za planiranje, najavila je predstavljanje "sveobuhvatnog seta dodatnih politika". Cilj ovih politika je stabilno podsticanje ekonomskog rasta i optimizacija strukture, uz kontinuirano unapređenje razvojnih trendova.

Globalni investitori pokazuju povećano interesovanje

Stimulativne mere koje je Peking uveo u poslednjih nekoliko nedelja ohrabrile su globalne investitore. Renomirane finansijske institucije poput BlackRocka i Citibanka postale su znatno optimističnije u pogledu kineske imovine. Ovaj optimizam dolazi u trenutku kada ekonomisti upozoravaju na opasnosti od deflacije u kineskoj ekonomiji, posebno zbog dugotrajne krize u sektoru nekretnina koja negativno utiče na potrošnju.

Uprkos skepticizmu nekih analitičara u pogledu mogućnosti Kine da dostigne vladin cilj rasta od 5% za 2024. godinu, inicijalne vesti o stimulusu izazvale su značajan uzlet kineskih akcija. Tržišna kapitalizacija CSI 300 indeksa porasla je za gotovo 3 biliona dolara, dok su se i strani i domaći investitori vratili na tržište deonica.

Impresivan rast berzi u Hong Kongu i kontinentalnoj Kini

Hang Seng indeks u Hong Kongu zabeležio je impresivan rast od približno 37% ove godine, nadmašivši performanse američkog S&P 500 indeksa. Istovremeno, CSI 300 indeks, koji predstavlja akcije listane u Šangaju i Šenženu, pokazao je značajan oporavak, ojačavši sa manje od 3.200 poena sredinom septembra na više od 4.000.

Goldman Sachs predviđa da bi CSI 300 mogao dostići nivo od 4.600 poena u roku od 12 meseci. Ekonomisti ove američke banke procenjuju da bi do sada najavljene mere mogle povećati BDP za otprilike 0,4 procentna poena. Oni takođe sugerišu da bi dodatni stimulansi usmereni u realnu ekonomiju mogli imati sličan efekat.

Zaključak: Pozitivni izgledi za kinesku ekonomiju

Novi kineski ekonomski stimulans predstavlja značajan zaokret u politici vlade, koji je već počeo da donosi pozitivne rezultate. Dok globalni investitori pokazuju povećano interesovanje za kineske akcije, očekuje se da će dodatne fiskalne mere dodatno ojačati ekonomski rast i tržišta kapitala u narednom periodu.