Kinesko tržište kapitala doživelo je izuzetan preokret, sa berzanskim indeksima koji su zabeležili najveći jednodnevni rast u poslednjih 16 godina. Ovaj neočekivani skok usledio je nakon niza stimulativnih mera koje je uvela kineska vlada, izazivajući talas optimizma među investitorima.
Rekordan rast kineskih berzanskih indeksa
CSI300 indeks, koji prati performanse vodećih kompanija na šangajskoj i šenženskoj berzi, ostvario je impresivan rast od približno 30% u odnosu na najniži nivo zabeležen u februaru. Posebno je značajno da se većina ovog rasta dogodila u vrlo kratkom vremenskom periodu, koncentrisanom u nekoliko trgovinskih sesija tokom prethodne nedelje.
Investitori, vođeni strahom od propuštanja prilika pre početka sedmodnevnog praznika povodom Dana državnosti, agresivno su trgovali, podižući CSI300 za neverovatnih 8,5% na zatvaranju tržišta. Ovaj skok je dodatno doprineo petodnevnom rastu od preko 25%, što predstavlja najsnažniji rast u istoriji ovog indeksa.
Šangajski kompozitni indeks takođe beleži rekorde
Šangajski kompozitni indeks nije zaostajao za CSI300. Ovaj indeks je zabeležio ukupan promet od približno 1,170 milijardi juana (što je ekvivalentno otprilike 166,84 milijarde dolara) i skočio za 8,1%. Ovakav razvoj događaja rezultirao je petodnevnim rastom od 21,4% od prethodnog utorka, kada je Peking počeo da implementira mere za zaustavljanje ekonomskog usporavanja. To je ujedno i najsnažniji rast ovog indeksa od daleke 1996. godine.
Važno je napomenuti da su oba indeksa, CSI300 i Šangajski kompozitni, ostvarila najbolji jednodnevni procentualni rast od globalne finansijske krize 2008. godine. Čak je i manji Šenžen indeks zabeležio impresivan rast od 11%, uz promet koji je dostigao 1,400 milijardi juana.
Stimulativne mere kao katalizator rasta
Ovaj izvanredan skok kineskih akcija nije došao niotkuda. On je direktna posledica najagresivnijih stimulativnih mera koje je Peking preduzeo od početka pandemije COVID-19. Ove mere uključuju značajno smanjenje kamatnih stopa i fiskalnu podršku, sve u cilju ojačavanja posrnule ekonomije.
Od posebnog značaja za tržište akcija je potez Narodne banke Kine (PBOC), koja je uvela dva nova alata za jačanje tržišta kapitala. Jedan od njih je program zamene koji omogućava lakši pristup fondovima, osiguravajućim društvima i brokerima za kupovinu akcija, što je dodatno podstaklo aktivnost na tržištu.
Mesečni i nedeljni rekordi
Posmatrano na mesečnom nivou, CSI300 indeks je zabeležio rast od približno 21%, što predstavlja njegovo najbolje mesečno izdanje od decembra 2014. godine. Šangajski kompozitni indeks je pratio sličan trend, završivši septembar sa rastom od oko 17%, što je najviše od aprila 2015.
Hang Seng indeks, koji prati performanse kompanija listiranih na hongkonškoj berzi, nije zaostajao za kontinentalnim kineskim indeksima. Ovaj indeks je ostvario najbolji mesečni rezultat od novembra 2022, sa rastom od približno 17%. Posebno je impresivan njegov nedeljni rast, koji je bio najveći od 1998. godine i peti najveći u poslednjih pola veka.
Očekivanja za budućnost
Dok se kineska finansijska tržišta pripremaju za zatvaranje od 1. do 7. oktobra zbog praznika povodom Dana državnosti, mnogi analitičari i investitori se pitaju da li će ovaj izuzetni rast biti održiv. Neki stručnjaci upozoravaju na mogućnost korekcije nakon praznika, dok drugi veruju da bi nove stimulativne mere mogle dodatno podstaći rast.
Dugoročni uticaj ovih mera na kinesku ekonomiju i globalna tržišta ostaje da se vidi. Ipak, jedno je sigurno - ovaj period će ostati upamćen kao jedan od najdinamičnijih u istoriji kineskog tržišta kapitala.
U zaključku, kineski berzanski indeksi su demonstrirali izuzetnu snagu i otpornost, podstaknuti odlučnim ekonomskim merama vlade. Ovaj fenomenalan rast ne samo da je obnovio poverenje investitora u kinesko tržište, već je i poslao snažan signal globalnoj finansijskoj zajednici o potencijalu i elastičnosti druge najveće svetske ekonomije.