Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Kineski berzanski podsticaji pokreću rekordni rast akcija

Kinesko tržište kapitala doživljava izuzetan preporod zahvaljujući novom paketu ekonomskih podsticaja. Ovaj potez Pekinga ne samo da je pokrenuo domaće tržište, već je izazvao pozitivne reakcije na globalnom nivou, posebno u sektorima povezanim sa kineskom ekonomijom.

Rekordni rast kineskih akcija

Kinesko tržište akcija beleži najbolju nedelju od 2008. godine, nakon što je vlada u Pekingu predstavila sveobuhvatan paket ekonomskih podsticaja. Ovaj paket, vredan približno 114 milijardi dolara, usmeren je na podršku tržištu akcija i oživljavanje ekonomske aktivnosti. Indeks CSI 300, koji prati performanse vodećih kompanija listiranih na berzama u Šangaju i Šenženu, zabeležio je impresivan rast od skoro 15% u toku jedne nedelje. Ovakav skok nije viđen od novembra 2008. godine, kada je Kina pokrenula sličan paket mera kao odgovor na tadašnju globalnu finansijsku krizu.

Strateški ciljevi kineske vlade

Ovaj potez kineskog rukovodstva ima višestruke ciljeve. Prioriteti uključuju:

  • Ubrzanje podrške domaćem tržištu kapitala
  • Stabilizaciju krize u sektoru nekretnina
  • Podsticanje domaće potrošnje
Sve ovo je usmereno ka postizanju ambicioznog cilja privrednog rasta od 5% za tekuću godinu. Centralna banka Kine odigrala je ključnu ulogu u ovom procesu, predstavivši fond od približno 800 milijardi juana (što je ekvivalentno 114 milijardi dolara) namenjen kreditiranju tržišta kapitala.

Efekti na domaćem i globalnom tržištu

Uticaj ovih mera nije ograničen samo na kinesko tržište. Indeks Hang Seng u Hong Kongu zabeležio je rast od skoro 2,8% u jednom danu, dostižući ukupan nedeljni rast od preko 12%. Ovo predstavlja najbolji nedeljni rezultat od avgusta 2007. godine, perioda neposredno pre izbijanja globalne finansijske krize. Evropsko tržište takođe je pozitivno reagovalo, sa Stoxx 600 indeksom koji je dostigao rekordne vrednosti, prvenstveno zahvaljujući rastu akcija luksuznih brendova koji bi mogli profitirati od pojačane potrošnje u Kini.

Globalne implikacije kineskog ekonomskog oporavka

Odjeci kineskog ekonomskog oporavka osećaju se širom sveta. Na Wall Street-u, S&P 500 indeks dostigao je rekordne vrednosti tri puta u toku jedne nedelje. Ovo ukazuje na rastuće poverenje investitora u globalni ekonomski oporavak, podstaknut pozitivnim signalima iz Kine. Analitičari predviđaju da bi ovaj trend mogao dovesti do pojačane međunarodne trgovine i investicija, posebno u sektorima koji su usko povezani sa kineskom ekonomijom.

U zaključku, kineski berzanski podsticaji pokazuju se kao katalizator ne samo za domaći ekonomski rast, već i za globalno tržište kapitala. Ovaj potez Pekinga mogao bi imati dalekosežne pozitivne efekte na svetsku ekonomiju, potvrđujući centralnu ulogu Kine u globalnim finansijskim tokovima.