Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Kineske banke smanjuju kamatne stope na depozite

U nastojanju da podstaknu ekonomski rast, kineske banke se pripremaju za značajno smanjenje kamatnih stopa na depozite. Ova mera, koja će uticati na depozite vredne približno 42.300 milijardi dolara, deo je šireg paketa ekonomskih stimulansa koje kineska vlada implementira.

Značajno smanjenje kamatnih stopa na depozite

Kineske finansijske institucije se pripremaju za implementaciju značajnih promena u svojim politikama kamatnih stopa. Prema informacijama dobijenim od izvora bliskih situaciji, vodeće banke u zemlji, uključujući Industrial & Commercial Bank of China i China Construction Bank, planiraju da smanje kamatne stope na širok spektar depozitnih proizvoda već ove nedelje.

Ovo smanjenje će se odvijati pod nadzorom mehanizma samodiscipline centralne banke za kamatne stope, što ukazuje na koordinisani napor za stimulisanje ekonomije. Kamatne stope na jednogodišnje oročene depozite mogle bi biti smanjene za najmanje 20 baznih poena, dok bi stope na duže rokove mogle pasti za 25 ili više baznih poena.

Uticaj na kinesku ekonomiju i bankarski sektor

Ova mera predstavlja drugi talas smanjenja kamatnih stopa u tekućoj godini, nakon prethodnog kruga u julu. Ovakav potez je deo šireg paketa mera koje je kineska vlada predstavila kako bi podržala ekonomiju koja pokazuje znake usporavanja. Paket uključuje ne samo smanjenje kamatnih stopa na depozite, već i snižavanje troškova zaduživanja na hipotekarne kredite vredne približno 5.300 milijardi dolara.

PBOC je prošlog meseca sprovela najveće smanjenje kamatne stope na jednogodišnje zajmove u skorijoj istoriji. Guverner Pan Gongšeng najavio je da će ovo biti praćeno smanjenjem kamatnih stopa na depozite, što se sada i realizuje.

Autonomija banaka i uloga centralne banke

Važno je napomenuti da kineske komercijalne banke imaju određenu autonomiju u određivanju svojih kamatnih stopa. Ova praksa je uvedena 2005. godine, kada je centralna banka ukinula direktnu kontrolu nad kamatnim stopama. Međutim, Narodna banka Kine i dalje ima značajan uticaj kroz pomenuti mehanizam samodiscipline za kamatne stope.

Ovaj sistem omogućava fleksibilnost u prilagođavanju kamatnih stopa, ali istovremeno osigurava da banke deluju u skladu sa širim ekonomskim ciljevima zemlje. To se može uporediti sa orhestrom gde svaki muzičar (banka) ima određenu slobodu interpretacije, ali dirigent (PBOC) određuje tempo i harmoniju.

Implikacije za štediše i ekonomiju

Smanjenje kamatnih stopa na depozite može imati dvojake efekte. S jedne strane, ovo može obeshrabriti štednju, što potencijalno može stimulisati potrošnju i investicije. S druge strane, to može smanjiti prihode štediša, posebno onih koji se oslanjaju na kamate kao izvor prihoda.

Ekonomisti predviđaju da bi ova mera mogla podstaći ljude da traže alternativne investicione mogućnosti, potencijalno dovodeći do povećanog interesa za tržište nekretnina ili berzu. Međutim, ključno je pratiti kako će ovo uticati na ukupnu finansijsku stabilnost i poverenje potrošača.

U zaključku, smanjenje kamatnih stopa na depozite predstavlja značajan korak kineskih banaka u nastojanju da podstaknu ekonomski rast. Dok ova mera može doneti kratkoročne izazove za štediše, njen dugoročni cilj je stimulisanje ekonomske aktivnosti i jačanje kineske ekonomije u celini.