Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Kineska kontrola izvoza poluprovodničkih materijala

Kineska odluka o ograničenju izvoza ključnih materijala za poluprovodnike izazvala je značajne poremećaje u globalnim lancima snabdevanja. Ova mera je dovela do zabrinutosti o mogućem nedostatku komponenti neophodnih za proizvodnju naprednih čipova i vojne optičke opreme u zapadnim zemljama.

Uticaj kineske kontrole izvoza na tržište poluprovodnika

Peking je uveo stroga ograničenja na isporuku germanijuma i galijuma, dva ključna minerala koja se koriste u proizvodnji poluprovodničkih komponenti i vojne komunikacione opreme. Ova odluka je rezultirala dramatičnim povećanjem cena ovih sirovina na evropskom tržištu. Prema izveštaju Financial Times-a, cene su se gotovo udvostručile u proteklih godinu dana.

Kineske vlasti tvrde da su ova ograničenja neophodna za zaštitu "nacionalne bezbednosti i interesa". Međutim, mnogi analitičari smatraju da je ovo direktan odgovor na američke mere kontrole prodaje naprednih čipova i opreme za njihovu proizvodnju. Ova situacija je dodatno naglasila dominantnu poziciju Kine u globalnoj ponudi mnogih ključnih resursa.

Dominacija Kine u proizvodnji ključnih minerala

Podaci AGI pokazuju da Kina ima gotovo monopol u proizvodnji ovih kritičnih minerala:

  • Približno 98% svetske ponude galijuma
  • Oko 60% globalne proizvodnje germanijuma

Ova dominacija stvara ozbiljne probleme za zapadne proizvođače koji su u velikoj meri zavisni od uvoza ovih materijala iz Kine. Mnogi stručnjaci upozoravaju da je situacija kritična, s obzirom na to da cela industrija zavisi od stabilnog snabdevanja ovim resursima.

Rast cena i posledice po globalnu industriju

Kao direktna posledica kineskih ograničenja, cene ovih minerala su značajno porasle. Na primer, cena germanijuma je skočila za približno 52% od početka juna, dostižući vrednost od oko 2.280 dolara po kilogramu na kineskom tržištu.

Analitičari tumače ove mere kao jasnu poruku da je vlada predsednika Si Đinpinga spremna da preduzme odlučne korake kako bi zaštitila svoje interese. Ovo se može posmatrati kao odmazda za ograničenja koja su zapadne zemlje nametnule Kini u pristupu naprednim tehnologijama, posebno u oblasti proizvodnje čipova.

Uticaj na evropske kompanije i globalne lance snabdevanja

Jan Gize, viši menadžer za retke metale u frankfurtskoj trgovačkoj kompaniji Tradium, izjavio je da je količina galijuma i germanijuma koju je njegova firma uspela da nabavi kroz novi kineski program licenci za izvoz "samo delić onoga što smo kupovali ranije". Ovo jasno ilustruje ozbiljnost situacije i potencijalne posledice po globalne lance snabdevanja.

Ovi materijali su od ključnog značaja za proizvodnju:

  1. Naprednih mikroprocesora
  2. Fiber-optičkih proizvoda
  3. Opreme za noćno osmatranje

Nedostatak ovih komponenti mogao bi imati dalekosežne posledice na različite industrije, od telekomunikacija do odbrane.

Proširenje kontrole izvoza na druge strateške materijale

Pored ograničenja na galijum i germanijum, Peking je nedavno najavio i kontrolu izvoza antimona. Ovaj mineral se koristi u proizvodnji municije za probijanje oklopa, uređaja za noćno osmatranje i precizne optičke opreme. Ova odluka dodatno komplikuje situaciju za zapadne proizvođače koji se oslanjaju na kineske izvore ovih strateških materijala.

U zaključku, kineska kontrola izvoza poluprovodničkih materijala predstavlja značajan izazov za globalnu industriju. Ova situacija naglašava potrebu za diversifikacijom izvora snabdevanja i razvojem alternativnih lanaca proizvodnje kako bi se smanjila zavisnost od jednog dominantnog dobavljača.