Kineska ekonomija suočava se sa značajnim izazovima, što se ogleda u kontinuiranom padu fabričke aktivnosti i usporavanju sektora usluga. Ovi trendovi ukazuju na potrebu za agresivnijim ekonomskim merama kako bi se ostvarili ciljevi rasta u narednoj godini.
Usporavanje proizvodnje i usluga u Kini
Prema najnovijim podacima, kineska fabrička aktivnost beleži pad peti mesec zaredom, dok je sektor usluga doživeo značajno usporavanje u septembru. Ovi pokazatelji sugerišu da će Peking verovatno morati da primeni još snažnije ekonomske podsticaje u narednom tromesečju kako bi ostvario zacrtani cilj rasta za 2024. godinu.
PMI indeks, koji objavljuje Nacionalni zavod za statistiku, pokazao je blagi porast na 49,8 u septembru sa 49,1 u avgustu. Iako je ova vrednost i dalje ispod granice od 50, koja razdvaja rast od kontrakcije, ona je ipak premašila prosečnu prognozu od 49,5 prema anketi agencije Reuters. Ovaj rezultat predstavlja najvišu vrednost u poslednjih pet meseci, što pruža tračak nade u inače sumornoj ekonomskoj slici.
Izazovi za kreatore ekonomske politike
Međutim, kada se ovi podaci kombinuju sa pesimističnim istraživanjem privatnog sektora Caixin i slabim PMI indeksom u sektoru usluga, jasno je da fabrička i potrošačka aktivnost u Kini ostaju značajan izazov za kreatore ekonomske politike. Zvaničnici su priznali da se ekonomija suočava sa "novim problemima" i pozvali na još snažnije podsticajne mere.
Kao odgovor na ove izazove, kineske vlasti su prošle nedelje pokrenule najagresivniji paket podsticaja od pandemije Covid-19. Ova odluka je imala pozitivan uticaj na kineske berze, koje su zabeležile najbolji nedeljni učinak u poslednjih skoro 16 godina. Ovaj trend rasta se nastavio i početkom naredne nedelje, što ukazuje na određeni optimizam među investitorima.
Efikasnost ekonomskih mera
Ekonomski stručnjaci smatraju da, iako PMI indeks pokazuje određene pozitivne znake u proizvodnom sektoru, ključno pitanje ostaje da li će nedavno uvedene mere biti dovoljne za pokretanje stvarnog ekonomskog oporavka. Posebna pažnja se posvećuje popuštanju ograničenja na tržištu nekretnina u najvećim kineskim gradovima, što je jedna od ključnih komponenti novog paketa podsticaja.
Centralna banka i vrhovni finansijski regulator objavili su dodatne mere za podršku tržištu nekretnina, uključujući direktive bankama da smanje kamatne stope na postojeće stambene kredite pre kraja oktobra. Ova mera ima za cilj da stimuliše aktivnost na tržištu nekretnina, koje je dugo vremena bilo jedan od glavnih pokretača kineskog ekonomskog rasta.
Perspektive i izazovi kineske ekonomije
Uprkos uvedenim merama, mnogi analitičari ostaju oprezni u svojim prognozama. Oni ističu da će biti potrebno vreme da se oseti puni efekat ovih podsticaja i da kineska ekonomija i dalje faces značajne strukturne izazove. Ovi izazovi uključuju demografske promene, potrebu za rebalansiranjem ekonomije ka potrošnji i uslugama, kao i geopolitičke tenzije koje utiču na trgovinske odnose.
Očekuje se da će kineske vlasti nastaviti da pažljivo prate ekonomske pokazatelje i po potrebi uvoditi dodatne mere. Stabilnost ekonomije ostaje ključni prioritet, posebno u kontekstu globalnih ekonomskih neizvesnosti i izazova sa kojima se suočavaju mnoge zemlje širom sveta.
U zaključku, trenutna situacija u kineskoj ekonomiji zahteva pažljivo balansiranje između stimulisanja rasta i održavanja dugoročne stabilnosti. Uspeh uvedenih mera biće ključan ne samo za Kinu, već i za globalnu ekonomiju u celini, s obzirom na značajnu ulogu koju Kina igra na svetskoj ekonomskoj sceni.