Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Kazatomprom smanjuje proizvodnju uranijuma za 2025. godinu

Kazatomprom, vodeći svetski proizvođač uranijuma, suočava se sa značajnim izazovima u proizvodnji ovog ključnog radioaktivnog goriva za nuklearnu energiju. Kompanija je nedavno objavila smanjenje proizvodnog cilja za 2025. godinu, što bi moglo imati dalekosežne posledice na globalno tržište uranijuma.

Smanjenje proizvodnje uranijuma i njegovi uzroci

Kazahstanski gigant Kazatomprom, koji obezbeđuje približno petinu svetske ponude uranijuma, doneo je odluku da smanji svoj proizvodni cilj za 2025. godinu za oko 17 procenata. Novi ciljani raspon proizvodnje sada iznosi između 25.000 i 26.500 tona takozvanog "žutog grumenja", što je industrijski termin za koncentrat uranijum oksida.

Glavni razlozi za ovo smanjenje su:

  • Kašnjenja u realizaciji projekata
  • Nedostatak sumporne kiseline, ključne komponente u procesu proizvodnje uranijuma
  • Problemi u razvoju novih nalazišta

Meržan Jusupov, generalni direktor Kazatomproma, istakao je da "neizvesnost oko snabdevanja sumpornom kiselinom za 2025. godinu, kao i kašnjenja u građevinskim radovima na novorazvijenim nalazištima, nameću potrebu za ponovnom procenom naših planova za 2025. godinu".

Uticaj na globalno tržište uranijuma

Ova odluka Kazatomproma verovatno će dovesti do dodatnog pritiska na cene uranijuma. Iako su se cene delimično stabilizovale nakon dostizanja šesnaestogodišnjeg maksimuma od preko 100 dolara po funti (približno 0,45 kg) ranije ove godine, one i dalje ostaju na istorijski visokim nivoima iznad 80 dolara po funti, prema podacima kompanije UxC, specijalizovane za praćenje cena u ovoj industriji.

Situacija na tržištu uranijuma dodatno se komplikuje zbog sledećih faktora:

  1. Preporod nuklearne energije usled globalne energetske krize izazvane ratom u Ukrajini
  2. Nedovoljna ulaganja u novu proizvodnju uranijuma tokom protekle decenije
  3. Spremnost komunalnih preduzeća da obezbede nuklearno gorivo po gotovo bilo kojoj ceni

Izazovi u snabdevanju i zalihe Kazatomproma

Uprkos ranijem upozorenju u februaru o mogućem smanjenju proizvodnje, zalihe Kazatomproma su na najnižem nivou ikada zabeleženom. Prema podacima kompanije Canaccord Genuity, trenutne zalihe iznose oko 4.142 tone uranijuma, što predstavlja pad od približno 31 procenta u odnosu na prethodnu godinu.

Ova situacija stvara uslove za potencijalno nestabilne skokove cena "žutog grumenja" u budućnosti. Komunalna preduzeća, koja koriste uranijum za pokretanje nuklearnih reaktora, obično drže značajne zalihe ovog goriva. Međutim, njihova spremnost da obezbede nuklearno gorivo po gotovo bilo kojoj ceni može dovesti do dodatne volatilnosti na tržištu.

U zaključku, smanjenje proizvodnog cilja uranijuma kompanije Kazatomprom za 2025. godinu predstavlja značajan izazov za globalnu nuklearnu industriju. Ova situacija naglašava potrebu za diversifikacijom izvora snabdevanja i ulaganjem u nove proizvodne kapacitete kako bi se osigurala stabilnost tržišta uranijuma u budućnosti.