Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Javni dug Velike Britanije dostiže rekordne nivoe

U avgustu ove godine, javni dug Velike Britanije dostigao je istorijski nivo od 100% bruto domaćeg proizvoda (BDP), što predstavlja ozbiljan izazov za novu laburističku vladu. Ova situacija vrši značajan pritisak na kreiranje ekonomske politike i pripremu budžeta.

Rekordan nivo javnog duga u Velikoj Britaniji

Prema preliminarnim podacima Nacionalne kancelarije za statistiku, britanski javni dug je dostigao iznos od približno 2.546 milijardi funti, što je ekvivalentno nešto više od 3.000 milijardi evra. Ovaj nivo zaduženosti nije viđen od šezdesetih godina prošlog veka, što ukazuje na ozbiljnost trenutne ekonomske situacije.

Važno je napomenuti da je ova cifra još uvek preliminarna procena i podložna je revizijama. Prethodne procene su već bile korigovane naniže, što sugeriše da bi konačni podaci mogli biti drugačiji. Međutim, trend rasta javnog duga je nesporan i zahteva hitnu pažnju vlade.

Uzroci rasta javnog duga i budžetski deficit

Rast javnog duga u Velikoj Britaniji može se pripisati nekoliko ključnih faktora:

  • Finansijska pomoć tokom pandemije COVID-19
  • Mere za ublažavanje energetske krize
  • Kontinuirani budžetski deficit

U avgustu, budžetski deficit je dostigao 13,7 milijardi funti (oko 16,3 milijardi evra), što je više od prvobitno prognoziranog. Od početka britanske fiskalne godine u aprilu, zemlja je pozajmila približno 6,2 milijarde funti više nego što je projektovalo javno telo za budžetske prognoze (OBR).

Izazovi za novu laburističku vladu

Nova laburistička vlada, koja je preuzela dužnost početkom jula, suočava se sa značajnim izazovima u upravljanju javnim finansijama. Premijer Kir Starmer je već upozorio da će prvi budžet njegove vlade, očekivan 30. oktobra, biti "bolan" i verovatno će uključivati:

  1. Smanjenje javnih izdataka
  2. Povećanje poreza
  3. Mere za poboljšanje ekonomske efikasnosti

Daren Džouns, glavni sekretar ministarstva finansija, naglasio je da vlada nasleđuje ekonomiju koja ne funkcioniše optimalno i da će biti potrebno donošenje teških odluka kako bi se popravili ekonomski temelji zemlje.

Poređenje sa drugim evropskim zemljama

Važno je napomenuti da Velika Britanija nije usamljena u suočavanju sa rastućim javnim dugom. Druge evropske zemlje takođe se bore sa sličnim izazovima:

  • Francuska: javni dug premašuje 110% BDP-a
  • Italija: dug dostiže skoro 138% BDP-a
  • Grčka: najzaduženija sa dugom od oko 160% BDP-a

Ova poređenja pokazuju da je problem javnog duga široko rasprostranjen u Evropi, ali takođe ističu ozbiljnost situacije u Velikoj Britaniji, s obzirom na njen istorijski konzervativan pristup javnim finansijama.

Zaključak i budući izgledi

Rast javnog duga u Velikoj Britaniji na 100% BDP-a predstavlja značajan ekonomski izazov koji će zahtevati pažljivo planiranje i odlučno delovanje nove vlade. Balansiranje potrebe za fiskalnom disciplinom sa zahtevima za javnim ulaganjima i socijalnom zaštitom biće ključno za budući ekonomski oporavak i stabilnost zemlje.