Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Japanska podrška za izgradnju RHE Bistrica u Srbiji

U okviru ambicioznog plana energetske tranzicije, Srbija i Japan udružuju snage na projektu reverzibilne hidroelektrane (RHE) Bistrica. Ovaj projekat predstavlja značajan korak ka održivoj energetskoj budućnosti Srbije, sa potencijalnim kapacitetom od 656 megavata.

Saradnja Srbije i Japana na projektu RHE Bistrica

Na nedavno održanom sastanku između predstavnika Ministarstva rudarstva i energetike Srbije i tima Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA), doneta je značajna odluka. Vlada Japana je dala zeleno svetlo za početak pripremne studije koja bi mogla dovesti do odobrenja kredita JICA za izgradnju RHE Bistrica. Konačna odluka o finansiranju ovog projekta očekuje se u drugoj polovini naredne godine, što ukazuje na ozbiljnost i posvećenost obe strane.

Jovana Joksimović, pomoćnica ministarke rudarstva i energetike za međunarodnu saradnju i evropske integracije, naglasila je intenzivnu saradnju sa JICA u procesu energetske tranzicije. Ona je istakla da je izgradnja RHE Bistrica jedan od ključnih projekata u ambicioznom planu "Skok u budućnost – Srbija 2027". Ovaj projekat predstavlja prvu reverzibilnu hidroelektranu koja će biti izgrađena u Srbiji nakon više od četiri decenije, što dodatno naglašava njegov značaj za energetski sektor zemlje.

Značaj RHE Bistrica za energetsku budućnost Srbije

RHE Bistrica, sa svojim impresivnim kapacitetom od 656 megavata, imaće višestruku ulogu u energetskom sistemu Srbije. Prvenstveno, ova elektrana će služiti za balansiranje i skladištenje energije, što je od ključnog značaja za stabilnost elektroenergetskog sistema. Pored toga, omogućiće integraciju većeg broja kapaciteta iz obnovljivih izvora energije, što je ključni element u procesu energetske tranzicije.

Keie Tojama, generalni direktor odseka za Evropu i Srednji istok u JICA, naglasio je izuzetan značaj izgradnje RHE Bistrica za Srbiju. On je izrazio spremnost JICA da pruži svu neophodnu podršku kako bi se ovaj projekat uspešno realizovao, što ukazuje na snažnu posvećenost japanske strane ovom poduhvatu.

Uspešna saradnja na prethodnim projektima

Joksimović je takođe izrazila zahvalnost JICA na uspešnoj saradnji na projektu odsumporavanja dimnih gasova u Termoelektrani Nikola Tesla A (TENT A). Ove godine je pušteno u rad postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova u ovoj termoelektrani, što predstavlja najveći ekološki projekat u ovom delu Evrope. Zahvaljujući ovom postrojenju, emisije sumpor-dioksida su smanjene čak 30 puta, što značajno umanjuje negativne uticaje rada termoelektrane na životnu sredinu.

Ovaj uspeh u saradnji sa JICA stvara čvrstu osnovu za buduće projekte, uključujući i izgradnju RHE Bistrica. Iskustvo i međunarodna ekspertiza japanskih partnera predstavljaju dodatnu vrednost za realizaciju ovog složenog i važnog energetskog projekta.

Budući koraci i očekivanja

U narednom periodu, očekuje se intenziviran rad na pripremnoj studiji za RHE Bistrica. Ova studija će biti ključna za donošenje konačne odluke o finansiranju projekta, koja se očekuje u drugoj polovini sledeće godine. Uspešna realizacija ovog projekta bi značajno unapredila energetsku infrastrukturu Srbije i podržala njene napore u procesu energetske tranzicije.

Izgradnja RHE Bistrica predstavlja važan korak ka održivoj energetskoj budućnosti Srbije. Ovaj projekat ne samo da će povećati kapacitete za proizvodnju električne energije, već će i omogućiti bolju integraciju obnovljivih izvora energije u elektroenergetski sistem zemlje. Time se stvaraju uslovi za stabilniju i zeleniju energetsku budućnost Srbije.