Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Jačanje srpsko-kineskih odnosa: Ekonomski procvat i politička saradnja

Nedavni sastanak između predsednice Vlade Srbije Ane Brnabić i ambasadorke Kine Čen Bo označio je značajan korak u jačanju srpsko-kineskih odnosa. Razgovor je obuhvatio širok spektar tema, od ekonomske saradnje do političke podrške, naglašavajući sve dublju vezu između dve zemlje.

Ekonomski procvat u srpsko-kineskim odnosima

Ekonomska saradnja između Srbije i Kine doživela je izuzetan rast u proteklim godinama. Premijerka Brnabić je istakla impresivne cifre koje svedoče o ovom napretku. Obim robne razmene između dve zemlje dostigao je približno 5,3 milijarde američkih dolara u 2021. godini, pri čemu je srpski izvoz porastao za gotovo 158%.

Još impresivniji su podaci za prvih pet meseci 2022. godine. Razmena je dostigla oko 2,62 milijarde dolara, što predstavlja povećanje od skoro 40% u odnosu na isti period prethodne godine. Ovaj trend rasta nije ograničen samo na ukupnu razmenu; izvoz iz Srbije je porastao za više od 76%, dok je uvoz zabeležio rast od otprilike 32%.

Kina kao ključni trgovinski partner Srbije

Značaj Kine za srpsku ekonomiju nije prošao nezapaženo. U 2021. godini, Kina se pozicionirala kao drugi najveći spoljnotrgovinski partner Srbije. Ova činjenica dobija još veću težinu kada se uzme u obzir dramatičan rast izvoza Srbije u Kinu tokom poslednje decenije.

Premijerka Brnabić je naglasila da je izvoz Srbije u Kinu povećan čak 152 puta u poslednjih deset godina. Posebno je impresivan rast u poslednje tri godine, od 2019, kada se izvoz utrostručio. Ovi podaci jasno ukazuju na rapidnu ekspanziju trgovinskih veza između dve zemlje.

Uticaj kineskih investicija na srpsku ekonomiju

Kineske investicije u Srbiji igraju ključnu ulogu u ovom ekonomskom uspehu. Među pet najvećih srpskih izvoznika u prošloj godini, čak tri su kompanije u vlasništvu kineskih investitora. Ove kompanije su zajedno ostvarile izvoz od približno 1,9 milijardi evra, što predstavlja značajan doprinos srpskoj ekonomiji.

Ovaj podatak ne samo da ilustruje obim kineskih ulaganja u Srbiju, već i demonstrira kako ta ulaganja direktno doprinose rastu srpskog izvoza i ekonomije u celini. To je jasan primer kako strane direktne investicije mogu pozitivno uticati na domaću ekonomiju.

Unapređenje povezanosti kroz avio-linije

Pored trgovinske razmene, premijerka Brnabić je izrazila posebno zadovoljstvo povodom obnavljanja direktne avio linije između Beograda i Pekinga. Ova linija, koju će operisati jedna kineska kompanija, značajno će olakšati poslovne i turističke veze između dve zemlje.

Dodatno, planovi AS da uspostavi redovne linije ka Kini od kraja oktobra dodatno će ojačati ovu vezu. Ovo unapređenje avio-saobraćaja ne samo da će olakšati putovanja, već će i stimulisati dalji rast trgovine i kulturne razmene između Srbije i Kine.

Politička podrška i stav o "jednoj Kini"

Razgovor nije bio ograničen samo na ekonomska pitanja. Premijerka Brnabić je potvrdila srpsku podršku politici "jedne Kine", ističući da Srbija smatra Tajvan sastavnim delom Kine. Ona je naglasila da se ovaj stav neće menjati, demonstrirajući čvrstu političku podršku Srbije kineskim interesima.

Ambasadorka Čen Bo je izrazila zahvalnost na doslednom stavu Srbije po ovom pitanju. Ona je takođe potvrdila da Srbija može računati na kontinuiranu podršku Kine na međunarodnom planu, kao i na dalji razvoj saradnje u oblastima poput zelene agende, energetike, biotehnologija i razvoja novih tehnologija.

Ovaj sastanak je jasno pokazao da jačanje srpsko-kineskih odnosa nije ograničeno samo na ekonomsku sferu, već obuhvata i snažnu političku komponentu. Uz rastuću trgovinsku razmenu, povećane investicije i uzajamnu političku podršku, čini se da odnosi između Srbije i Kine ulaze u novu eru produbljene saradnje i partnerstva.