Nedavno usvojene izmene Zakona o elektronskom fakturisanju donose značajne promene za privrednike u Srbiji. Ove izmene, koje stupaju na snagu od 1. januara 2024. godine, utiču na rokove za dostavljanje PDV evidencije i uvode nove procedure u sistem elektronskog fakturisanja (SEF).
Skraćeni rokovi za elektronsko fakturisanje i PDV evidenciju
Jedna od ključnih promena je skraćenje roka za dostavljanje pojedinačne i zbirne evidencije o PDV obavezi na SEF-u. Novi rok je pomeren sa 15. na 10. dan u mesecu, što značajno utiče na poslovne procese privrednika.
Prema rečima poreske savetnice Marije Đorđić iz agencije Experta, ova promena znači da će mesečni obveznici PDV-a za poreski period od januara 2024. godine morati da dostave pojedinačnu i zbirnu PDV evidenciju na SEF-u do 10. februara. Međutim, važno je napomenuti da se rok za prijavu PDV-a i plaćanje obaveze nije promenio i ostaje 15. februar.
Za tromesečne obveznike, situacija je slična. Oni će PDV evidenciju na SEF za prvo tromesečje 2024. godine morati da dostave do 10. aprila, dok rok za PDV prijavu i plaćanje poreza ostaje nepromenjen - 15. april 2024. godine.
Fleksibilnost u izmeni PDV evidencije
Zakon predviđa određenu fleksibilnost u slučaju naknadnih promena u PDV obavezi. Obveznici imaju mogućnost da izvrše izmene PDV evidencije u roku od 15 dana nakon isteka meseca u kojem je promena nastala. Na primer, ako obveznik 13. februara izda račun sa datumom prometa iz januara 2024. godine, on može sve do 15. marta da koriguje PDV evidencije na SEF-u.
Nove promene u sistemu elektronskog fakturisanja od septembra 2024.
Od septembra 2024. godine, privrednike očekuje još jedna značajna promena. Po prvi put će na sistemu elektronskih faktura biti obuhvaćen i ulazni porez na dodatu vrednost – PDV koji u fakturama obračunavaju dobavljači, i to kroz PDV evidencije. Ova promena će obuhvatiti kako ulazni PDV za koji postoji pravo odbitka, tako i onaj za koji to pravo ne postoji.
Detalji o ovoj promeni još uvek nisu u potpunosti poznati, a očekuje se da će biti regulisani podzakonskim aktom koji bi trebalo da bude donet do leta 2024. godine. Ova promena će značajno uticati na način na koji privrednici vode svoje finansije i poreske obaveze.
Mogućnost brisanja obveznika iz sistema elektronskih faktura
Još jedna novost je uvođenje mogućnosti brisanja obveznika iz sistema elektronskih faktura. Ova procedura će biti detaljno regulisana izmenama Pravilnika o elektronskom fakturisanju, koje bi trebalo da budu donete u roku od 60 dana od usvajanja izmena zakona.
Ova promena može biti značajna za privrednike koji prestaju sa poslovanjem ili menjaju svoj poreski status, omogućavajući im da se na uredan način isključe iz sistema elektronskog fakturisanja.
Kritike reforme Zakona o elektronskom fakturisanju
Uprkos namerama zakonodavca da unapredi sistem elektronskog fakturisanja, reforma je naišla na određene kritike. Prema rečima Snežane Mitrović, predsednice Udruženja Računovodstvena komora Srbije (RKS), reforma nije donela očekivane pozitivne rezultate.
Mitrović ističe da procedure nisu unapređene zbog neusaglašenih zakona i činjenice da se SEF nalazi izvan posebnog i formacionog sistema Poreske uprave. Ona smatra da su PDV evidencije na SEF-u suvišne, osim iskazivanja obaveze za PDV na e-fakturi za izvršene promete.
Prema njenom mišljenju, sve ostale PDV evidencije treba da se vode u glavnoj knjizi, a izveštavanje Poreske uprave za poreski period treba vršiti na osnovu unapređene PDV prijave do 50 polja, uz ukidanje Obrasca POPDV. Ove kritike ukazuju na potrebu za daljim usklađivanjem i optimizacijom poreskog sistema i sistema elektronskog fakturisanja.
Istorijat i primena elektronskog fakturisanja u Srbiji
Važno je podsetiti da je puna primena e-faktura u privredi Srbije počela 1. januara 2023. godine. Od tog datuma, svi privrednici koji su u sistemu PDV-a imaju obavezu da šalju i primaju fakture preko sistema elektronskog fakturisanja (SEF). Ova obaveza se odnosi kako na subjekte u javnom sektoru, tako i na one u privatnom sektoru.
Međutim, zakon propisuje određene izuzetke. Na primer, odredbe zakona se ne odnose na fizička lica koja nisu obveznici poreza na prihod od samostalne delatnosti. Takođe, posebno je definisano ko se smatra subjektom javnog sektora, pri čemu se na Narodnu banku Srbije primenjuju odredbe zakona koje važe za subjekte javnog sektora.
U zaključku, elektronsko fakturisanje u Srbiji prolazi kroz značajne promene koje će stupiti na snagu od 2024. godine. Ove izmene donose nove izazove i mogućnosti za privrednike, zahtevajući prilagođavanje poslovnih procesa i pažljivo praćenje rokova za PDV evidenciju. Iako postoje kritike na račun reforme, cilj je unapređenje efikasnosti i transparentnosti poreskog sistema.