Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Nišu

Grad Niš se upušta u ambiciozan poduhvat izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, projekat koji će revolucionizirati upravljanje otpadnim vodama u gradu. Ovaj značajan infrastrukturni projekat, vredan približno 85 miliona evra, predstavlja prekretnicu u unapređenju kvaliteta života građana i zaštiti životne sredine.

Početak izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture je nedavno izdalo građevinsku dozvolu za ovaj projekat, označavajući početak nove ere u upravljanju otpadnim vodama u Nišu. Prema rečima Dušana Radivojevića, direktora KLER-a, izgradnja postrojenja će započeti u narednih desetak dana, što predstavlja kulminaciju višegodišnjih napora i planiranja.

Ovaj grandiozni projekat obuhvata ne samo izgradnju samog postrojenja, već i proširenje postojeće kanalizacione infrastrukture. Od ukupnog budžeta, oko 53 miliona evra biće uloženo u izgradnju fabrike vode, dok će preostalih 32 miliona evra biti namenjeno za proširenje kolektorske i kanalizacione mreže u dužini od gotovo 60 kilometara.

Finansiranje i značaj projekta za Niš

Jedan od najimpresivnijih aspekata ovog projekta je njegovo finansiranje. Celokupan iznos od 85 miliona evra obezbeđen je iz evropskih fondova, što svedoči o značaju ovog poduhvata ne samo za Niš, već i za širi region. Ova investicija će omogućiti preradu vode koju koristi približno 286.000 stanovnika, što će drastično unaprediti kvalitet života u gradu.

Radivojević ističe da je rok za završetak postrojenja maj 2026. godine. Po završetku, ovo će biti najveće postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u regionu, čineći Niš liderom u oblasti zaštite životne sredine. Trenutno se sva kanalizacija izliva u reku Nišavu nizvodno od Medoševca, što predstavlja ozbiljan ekološki problem.

Tehnički aspekti i izazovi izgradnje

Izgradnja ovog složenog sistema predstavlja značajan inženjerski izazov. Projekat uključuje izgradnju desnooblanog i levoobalnog kolektora paralelno sa Nišavom, kao i velikog sifonskog prelaza ispod reke. Ovi kolektori su impresivnih dimenzija, sa levoobalnim kolektorom prečnika dva metra, što zahteva iskope dubine i do sedam metara.

Pored glavnih kolektora, projekat obuhvata i izgradnju kanalizacione mreže u prigradskim naseljima poput Huma, Čamurlije, Gabrovca i Jelašnice. Ovo će značajno proširiti pokrivenost kanalizacionom mrežom i unaprediti kvalitet života u ovim područjima.

Izvođači radova i međunarodni značaj

Nakon rigoroznog međunarodnog tendera, posao izgradnje postrojenja dodeljen je turskoj kompaniji Arbiogaz. S druge strane, izgradnju nedostajuće kolektorske i kanalizacione mreže vodi konzorcijum predvođen firmom Jedinstvo iz Užica. Ova međunarodna saradnja dodatno naglašava značaj i kompleksnost projekta.

Kompanija Arbiogaz je već završila pripremne radove i formirala gradilište na lokaciji Ciganski ključ, dok članice konzorcijuma intenzivno rade na izgradnji kolektorske i kanalizacione mreže. Ovakav tempo radova uliva optimizam da će projekat biti završen u predviđenom roku.

Dugoročni uticaj na životnu sredinu i kvalitet života

Realizacija ovog projekta imaće dalekosežne pozitivne posledice na životnu sredinu i kvalitet života u Nišu. Nakon završetka, sva upotrebljena voda u gradu će se prečišćavati najsavremenijom tehnologijom do nivoa kvaliteta vode u Nišavi, pre nego što se ispusti nazad u reku. Ovo će značajno smanjiti zagađenje reke i unaprediti ekosistem celog područja.

Važno je napomenuti da je Niš radio na ovom projektu već desetak godina. Ovo nije zbog neefikasnosti lokalnih vlasti, već zbog složenosti i obima projekta. Slični projekti širom sveta zahtevaju detaljno planiranje i pripremu, što objašnjava dugotrajan proces implementacije.

U zaključku, izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Nišu predstavlja značajan korak ka održivom razvoju grada i unapređenju kvaliteta života njegovih stanovnika. Ovaj projekat ne samo da će rešiti dugogodišnji problem zagađenja reke Nišave, već će i postaviti Niš na mapu kao lidera u oblasti zaštite životne sredine u regionu.