Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Beogradu

Projekat izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Beogradu napreduje kroz saradnju srpskih i francuskih stručnjaka. Ovaj poduhvat, lociran u Velikom selu, predstavlja značajan korak ka unapređenju infrastrukture i zaštiti životne sredine u glavnom gradu Srbije.

Saradnja Srbije i Francuske na projektu prečišćavanja otpadnih voda

Nedavno je u Parizu održana sednica Upravnog odbora za sprovođenje projekta izgradnje postrojenja za preradu otpadnih voda "Veliko selo". Ovom važnom sastanku prisustvovali su predstavnici srpskog Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, uključujući državnu sekretarku Isidoru Burić i pomoćnika ministra Dušana Radonjića.

Upravni odbor je formiran na osnovu Sporazuma potpisanog između Republike Srbije i francuske kompanije Suez. Ovaj sporazum je rezultat posete francuskog predsednika Emanuela Makrona Srbiji, što ukazuje na značaj projekta na najvišem državnom nivou.

Ciljevi i zadaci Upravnog odbora

Glavni zadatak Upravnog odbora je priprema neophodne dokumentacije za potpisivanje komercijalnog ugovora između francuske i srpske strane. Ovo uključuje:

  • Izradu projektno-tehničke dokumentacije
  • Pripremu finansijskih planova
  • Usklađivanje sa pravnim okvirima obe zemlje

Na sastanku je potvrđeno da će buduće postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda biti opremljeno najsavremenijom tehnologijom, u skladu sa najvišim evropskim i svetskim standardima. Ovo će osigurati efikasno prečišćavanje otpadnih voda i minimizirati negativan uticaj na životnu sredinu.

Poseta francuskom postrojenju kao model za beogradski projekat

Pre zvaničnog sastanka Odbora, srpska delegacija je imala priliku da poseti postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u naselju Ašer, na severu Pariza. Ovo postrojenje, kojim upravlja kompanija Suez, predstavlja impresivan primer moderne tehnologije u ovoj oblasti.

Kapacitet postrojenja u Ašeru je približno pet miliona ekvivalent stanovnika, što ga čini trenutno najvećim u Evropi i drugim po veličini u svetu. Ovakav objekat služi kao odličan model i inspiracija za beogradski projekat, demonstrirajući mogućnosti i prednosti savremenih sistema za tretman otpadnih voda.

Učesnici i partneri u projektu

Pored predstavnika Ministarstva, sastanku su prisustvovali i ključni akteri iz Beograda:

  • Miroslav Čučković, menadžer Grada Beograda
  • Radomir Vujadin, generalni direktor JKP Beogradski vodovod i kanalizacija
  • Vladimir Milojević, izvršni direktor za razvoj, projektovanje i investicije

Ovo pokazuje sveobuhvatan pristup projektu, uključujući gradske vlasti i komunalna preduzeća, što je ključno za uspešnu implementaciju.

Memorandum o razumevanju i budući koraci

Važan korak u realizaciji projekta bio je potpisivanje memoranduma o razumevanju između Srbije i francuskih kompanija Suez i Vinci Construction Grands Projets. Ovaj dokument postavlja temelje za izgradnju i upravljanje prvim beogradskim postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda.

Očekuje se da će ovaj projekat značajno unaprediti kvalitet vode u Beogradu i okolini, doprinoseći održivom razvoju i zaštiti životne sredine. Implementacija najnovijih tehnologija osiguraće efikasno prečišćavanje otpadnih voda, što će imati pozitivan uticaj na ekosistem reke Save i Dunava.

U zaključku, izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Velikom selu predstavlja značajan korak ka modernizaciji beogradske infrastrukture. Kroz saradnju sa francuskim partnerima i primenu najsavremenije tehnologije, Beograd se približava evropskim standardima u oblasti tretmana otpadnih voda.