Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Izazovi i mere za snabdevanje energentima u Srbiji

U Srbiji se trenutno suočavamo sa izazovima u snabdevanju energentima, posebno kada je reč o peletu, mazutu i gasu. Ministarstvo rudarstva i energetike preduzima mere za obezbeđivanje dovoljnih količina goriva za predstojeću grejnu sezonu, uz istovremeni poziv građanima i institucijama na racionalnu potrošnju energije.

Stanje na tržištu energenata u Srbiji

Pelet, kao sve popularniji energent za grejanje domaćinstava, trenutno je dostupan na približno 80% prodajnih mesta u Srbiji. Međutim, na preostalih 20% lokacija, ovaj energent ili nije dostupan ili se namerno sklanja s ciljem postizanja više cene. Ministarka rudarstva i energetike, Zorana Mihajlović, ističe da tržišna inspekcija aktivno reaguje na ovakve pokušaje manipulacije tržištem.

"Već imamo značajne količine zaplenjenog peleta, upravo zbog pokušaja određenih kompanija da zaobiđu propise. Ipak, u većini slučajeva, pelet je dostupan na tržištu," izjavila je Mihajlović tokom posete Dispečerskom centru niške Elektrodistribucije.

Prema podacima Ministarstva, oko 110.000 domaćinstava u Srbiji koristi pelet za grejanje, dok se gotovo milion oslanja na ogrevno drvo. Kontrole prodavaca ovih energenata će se nastaviti kako bi se osiguralo da sva domaćinstva imaju dovoljno goriva za predstojeću zimu.

Mere Vlade za stabilizaciju tržišta energenata

Vlada Srbije je donela niz odluka vezanih za regulisanje tržišta peleta, uključujući i ograničavanje maloprodajne cene. Ove mere ostaju na snazi s ciljem zaštite potrošača i obezbeđivanja stabilnog snabdevanja.

Kada je reč o mazutu, ministarka Mihajlović je potvrdila da su obezbeđene dovoljne količine za toplane koje koriste ovaj energent. Za toplane koje primarno koriste gas, ali imaju mogućnost prelaska na mazut, potrebno je obezbediti dodatnih 13.000 tona goriva.

"U robnim rezervama imamo neophodne količine mazuta i toplane će ga dobiti. Nijedna toplana neće ostati bez ovog energenta, jer ne možemo predvideti kakva će biti zima i da li će biti tehničkih problema sa snabdevanjem gasom," naglasila je Mihajlović.

Izazovi u snabdevanju gasom i alternativni izvori

Pitanje snabdevanja gasom ostaje otvoreno, s obzirom na globalnu energetsku situaciju. Međutim, Ministarstvo radi na diversifikaciji izvora snabdevanja. Značajan korak u tom pravcu je izgradnja gasovoda od Niša do Dimitrovgrada, čije se završetak očekuje u septembru naredne godine.

"Očekujemo da ćemo već u oktobru imati protok gasa kroz ovaj gasovod, najverovatnije iz Azerbejdžana," istakla je ministarka, naglašavajući važnost ovog projekta za energetsku stabilnost Srbije.

Poziv na štednju električne energije

S obzirom na visoke cene električne energije na međunarodnom tržištu, koje trenutno premašuju 500 evra po megavat-satu, Ministarstvo apeluje na sve građane, ustanove, preduzeća i lokalne samouprave da racionalno koriste električnu energiju. Ovaj poziv ima za cilj smanjenje potrebe za uvozom struje i očuvanje budžetskih sredstava.

"Svaki kilovat-sat koji uštedimo znači manje novca izdvojenog iz budžeta za uvoz. Ovo je odgovornost svih nas," naglasila je Mihajlović.

U zaključku, izazovi u snabdevanju energentima u Srbiji zahtevaju koordinisane napore vlade, privrede i građana. Mere koje se preduzimaju, od regulacije tržišta peleta do diversifikacije izvora gasa, imaju za cilj obezbeđivanje stabilnog snabdevanja tokom zimske sezone. Istovremeno, poziv na racionalnu potrošnju električne energije predstavlja dugoročnu strategiju za održivo upravljanje energetskim resursima zemlje.