Crna Gora se priprema za značajan korak u istraživanju svojih prirodnih resursa, sa fokusom na potencijalne izvore nafte i gasa u Jadranskom moru. Ovaj ambiciozni projekat mogao bi transformisati energetski sektor zemlje i ojačati njenu poziciju na regionalnom energetskom tržištu.
Novi zamah u istraživanju crnogorskog podmorja
Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa Crne Gore intenzivno radi na pripremi javnog poziva za 3D istraživanje crnogorskog podmorja. Ministar Admir Šahmanović ističe da postojanje približno 1.300 bušotina u jadranskom podmorju jasno ukazuje na neophodnost nastavka istraživanja crnogorskog dela. Ova inicijativa predstavlja ključni korak u valorizaciji potencijalnih energetskih resursa zemlje.
U slučaju pronalaska značajnih količina nafte ili gasa, jedan od prioritetnih projekata bio bi Jadransko-jonski gasovod (IAP). Ovaj projekat bi zahtevao reviziju postojećeg idejnog rešenja i razmatranje mogućnosti priključenja na južni gasni koridor. Takva infrastruktura bi omogućila povezivanje istočne i zapadne Evrope preko TAP-a i IAP-a, stvarajući nove mogućnosti za energetsku saradnju i trgovinu.
Diverzifikacija energetskih izvora i LNG terminal
Priključivanje na Jadransko-jonski gasovod otvorilo bi Crnoj Gori vrata ka diverzifikaciji energetskih izvora. Ovo bi ne samo povećalo energetsku sigurnost zemlje, već bi takođe omogućilo efikasnu valorizaciju potencijalnih gasnih izvora u crnogorskom podmorju. Ministar Šahmanović naglašava da bi ovakav razvoj događaja značajno unapredio poziciju Crne Gore na regionalnom energetskom tržištu.
Pored toga, ministarstvo stavlja poseban akcenat na stvaranje uslova za izgradnju LNG (tečni prirodni gas) terminala u Baru. Ovaj strateški važan razvojni projekat bi Crnoj Gori omogućio pristup globalnom tržištu tečnog prirodnog gasa. Time bi se značajno povećala fleksibilnost u snabdevanju energijom, što je od krucijalnog značaja za energetsku stabilnost i nezavisnost zemlje.
Revitalizacija rudarskog sektora
Ministar Šahmanović takođe skreće pažnju na često zanemareni sektor rudarstva. On ističe da u javnosti vlada pogrešna percepcija o potencijalima Crne Gore u ovoj oblasti. Suprotno uvreženom mišljenju, rudarstvo u Crnoj Gori poseduje značajne razvojne potencijale. Ministar naglašava da je neophodno promeniti narativ o rudarstvu kao isključivo štetnoj delatnosti po životnu sredinu i bez vrednosti za zajednicu.
Ova inicijativa za revitalizaciju rudarskog sektora dolazi nakon završetka prethodnih ugovora o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika. Konzorcijum kompanija Eni i Novatek, koji je 2016. godine potpisao ugovor za istraživanje blokova ukupne površine od približno 1.228 kvadratnih kilometara, uplatio je gotovo 12 miliona evra u državni budžet 2022. godine. Ova uplata je izvršena po osnovu garancije za nezavršeni deo posla, nakon što je konzorcijum odlučio da odustane od daljeg istraživanja.
Budućnost energetskog sektora Crne Gore
Slično tome, ugovor o koncesiji potpisan 2017. godine sa kompanijom Energean za blokove ukupne površine od oko 338 kvadratnih kilometara istekao je sredinom 2022. godine. Ovi događaji su otvorili prostor za nove inicijative i partnere u istraživanju crnogorskog podmorja.
Crna Gora se nalazi na prekretnici u razvoju svog energetskog sektora. Istraživanje podmorja, potencijalna izgradnja LNG terminala i uključivanje u regionalne gasne mreže predstavljaju ključne elemente u strategiji energetske diversifikacije i nezavisnosti zemlje. Uspešna realizacija ovih projekata mogla bi značajno unaprediti ekonomski razvoj Crne Gore i ojačati njenu poziciju na regionalnom i evropskom energetskom tržištu.
U zaključku, istraživanje crnogorskog podmorja predstavlja značajan korak ka energetskoj nezavisnosti i ekonomskom prosperitetu Crne Gore. Uz pažljivo planiranje i održivi pristup, ovi projekti mogu doneti višestruke koristi, istovremeno čuvajući prirodne resurse i životnu sredinu zemlje.