Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Istraga konkurencije u trgovinskim lancima Srbije

U Srbiji je pokrenuta istraga protiv četiri velika trgovinska lanca zbog sumnje na nezakonito dogovaranje cena. Konkurencija na tržištu maloprodaje našla se pod lupom nadležnih organa, što je izazvalo reakcije najviših državnih zvaničnika i organizacija za zaštitu potrošača.

Istraga konkurencije u trgovinskom sektoru

Komisija za zaštitu konkurencije inicirala je postupak ispitivanja potencijalnih povreda tržišne konkurencije protiv kompanija Delhaize Serbia, Mercator-S, Univerexport i DIS. Ovaj potez usledio je nakon sumnji da su pomenuti trgovinski lanci možda sklopili restriktivni sporazum o cenama, što bi moglo negativno uticati na potrošače i tržišnu ravnotežu.

Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, javno je pozvao Komisiju da bude rigorozna u svom pristupu ovom slučaju. Istovremeno, ministar trgovine Tomislav Momirović naglasio je važnost utvrđivanja činjenica i eventualnih prekršaja zakona i tržišnih pravila. Momirović je najavio da će se nakon završetka istrage razmotriti potencijalne sankcije za prekršioce.

Uticaj na potrošače i pravna ograničenja

Dušica Šoškić, predstavnica Nacionalne organizacije potrošača Srbije, ukazala je na značajan problem u zakonodavstvu. Prema njenim rečima, čak i ako se dokaže da su trgovinski lanci prekršili pravila konkurencije, potrošači neće imati mogućnost da podnesu tužbu protiv njih.

"Nažalost, naš pravni sistem ne prepoznaje koncept kolektivne tužbe, instrument koji udruženja za zaštitu potrošača već godinama zagovaraju kao ključno rešenje u ovakvim situacijama," objasnila je Šoškić za Euronews Srbija.

Ova pravna praznina znači da potrošači u Srbiji nemaju mehanizam za nadoknadu štete ili refundaciju novca u slučaju da se dokaže nezakonito postupanje trgovinskih lanaca. Posebno su pogođene osnovne životne namirnice koje se svakodnevno koriste, poput jogurta, mleka, šećera, brašna, ulja, jaja, banana i kafe.

Detalji istrage i potencijalne posledice

Komisija za zaštitu konkurencije objavila je na svom zvaničnom portalu zaključak u kojem se navodi da će preduzeti sve neophodne istražne radnje kako bi se utvrdilo činjenično stanje. Cilj je ispitati postojanje povrede konkurencije i, po okončanju postupka, doneti konačnu odluku o eventualnom kršenju propisa.

Ukoliko se dokaže da su trgovinski lanci zaista sklopili restriktivni sporazum, to bi moglo imati dalekosežne posledice ne samo za same kompanije već i za celokupno tržište maloprodaje u Srbiji. Potencijalne sankcije mogu uključivati značajne novčane kazne, ali i strukturne promene u načinu poslovanja ovih kompanija.

Značaj konkurencije za ekonomiju i potrošače

Zdrava konkurencija na tržištu ključna je za održavanje ravnoteže cena i kvaliteta proizvoda. Kada se naruši prirodna tržišna utakmica, to direktno utiče na životni standard građana, posebno kada su u pitanju osnovne životne namirnice.

Eksperti ističu da je neophodno unaprediti zakonski okvir koji reguliše zaštitu konkurencije i prava potrošača u Srbiji. Uvođenje mogućnosti kolektivnih tužbi bilo bi značajan korak ka boljoj zaštiti interesa potrošača i efikasnijem sankcionisanju nepravilnosti na tržištu.

U zaključku, istraga konkurencije u trgovinskim lancima Srbije predstavlja važan test za regulatorne mehanizme i zakonodavni okvir zemlje. Ishod ovog postupka mogao bi imati dugoročne implikacije na strukturu tržišta maloprodaje i prava potrošača u Srbiji.