Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Istočnoevropska letnja škola mašinskog učenja u Srbiji 2024

Istočnoevropska letnja škola mašinskog učenja (EEML) po prvi put stiže u Srbiju, donoseći sa sobom priliku za unapređenje znanja i veština u oblasti veštačke inteligencije. Ovaj prestižni događaj, koji će se održati u julu 2024. godine, okupiće stručnjake iz celog sveta i pružiti jedinstvenu platformu za razmenu ideja i iskustava.

Značaj Istočnoevropske letnje škole mašinskog učenja za Srbiju

Institut za veštačku inteligenciju Srbije (IVI) preuzeo je organizaciju ovog važnog međunarodnog događaja, u saradnji sa globalnom zajednicom naučnika i Fakultetom tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Ova inicijativa predstavlja značajan korak u pozicioniranju Srbije kao ključnog igrača u svetu veštačke inteligencije.

V.d. direktora IVI-ja, Dubravko Ćulibrk, naglasio je: "Naš primarni cilj je podsticanje razvoja i implementacije veštačke inteligencije u našem regionu. Želimo da mladim talentima pružimo priliku za povezivanje sa vodećim svetskim stručnjacima, istovremeno promovišući Srbiju kao centar inovacija u ovoj oblasti."

Program i učesnici EEML-a 2024

Letnja škola, koja će se održati od 15. do 20. jula 2024. godine u kampusu Naučno-tehnološkog parka Novi Sad, obećava intenzivno šestodnevno iskustvo učenja. Više od 250 polaznika iz 24 zemlje imaće priliku da uče od eminentnih stručnjaka sa prestižnih institucija kao što su:

  • New York University
  • ETH Zürich
  • University of Oxford
  • University of Cambridge
  • McGill University

Pored akademskih stručnjaka, događaj će ugostiti i predstavnike vodećih tehnoloških kompanija, uključujući Google DeepMind, Genentech (Roche), Bitdefender, Microsoft, INSAIT i PolyAI. Ovo će omogućiti učesnicima da steknu uvid u najnovije trendove i prakse u industriji.

Teme i ciljevi EEML-a

Program škole obuhvata širok spektar tema iz oblasti mašinskog učenja i veštačke inteligencije, uključujući:

  1. Osnove mašinskog učenja
  2. Multimodalno učenje
  3. Obrada prirodnog jezika
  4. Napredne arhitekture dubokog učenja
  5. Generativni modeli
  6. AI za nauku - primena veštačke inteligencije u naučnim istraživanjima

Glavni cilj EEML-a je popularizacija ovih tema širom Evrope, sa posebnim fokusom na Istočnu Evropu. Organizatori teže podsticanju istraživanja i inovacija u ovom brzorastućem polju, istovremeno promovišući jednakost i raznolikost u pristupu obrazovanju.

Kulturna dimenzija i umrežavanje

EEML nije samo akademski događaj; on takođe pruža priliku za kulturnu razmenu i umrežavanje. Program uključuje niz društvenih aktivnosti koje će omogućiti međunarodnim učesnicima da otkriju lepote Novog Sada i srpske kulture. Ovo će doprineti stvaranju dugotrajnih veza i potencijalnih budućih saradnji među učesnicima.

Uticaj na budućnost veštačke inteligencije u regionu

Održavanje EEML-a u Srbiji predstavlja prekretnicu za razvoj veštačke inteligencije u regionu. Ovo je prilika za lokalne talente da se povežu sa globalnom AI zajednicom, razmene ideje i steknu uvid u najnovije trendove i tehnologije. Dugoročno, ovakvi događaji mogu doprineti stvaranju inovativnog ekosistema i privlačenju investicija u sektor veštačke inteligencije u Srbiji i okolnim zemljama.

U zaključku, Istočnoevropska letnja škola mašinskog učenja 2024. u Srbiji obećava da će biti katalizator za napredak u oblasti veštačke inteligencije u regionu. Okupljajući vodeće stručnjake, mlade istraživače i predstavnike industrije, ovaj događaj postavlja temelje za budući razvoj i inovacije u ovoj ključnoj tehnološkoj oblasti.