Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Ističe sporazum o žitu: Neizvesna budućnost izvoza

Sporazum o žitu, potpisan prošle godine u Istanbulu, suočava se sa neizvesnom budućnošću. Ruski diplomata Dmitrij Poljanski izrazio je sumnju u produženje ovog važnog međunarodnog dogovora, naglašavajući složenost trenutne geopolitičke situacije.

Neizvesnost oko produženja sporazuma o žitu

Poljanski, prvi zamenik stalnog predstavnika Rusije pri UN-u, izjavio je da je malo verovatno da će sporazum o žitu biti obnovljen nakon isteka u novembru. "Iskreno govoreći, s obzirom na trenutne okolnosti, ne bih očekivao produženje ovog sporazuma," napomenuo je Poljanski, ukazujući na kompleksnost situacije.

Ovaj sporazum, koji je stupio na snagu 22. jula prošle godine, rezultat je pregovora između Rusije, Turske, Ukrajine i Ujedinjenih nacija. Njegov primarni cilj bio je olakšavanje izvoza žitarica iz crnomorskih luka pod kontrolom Ukrajine, istovremeno radeći na ukidanju sankcija koje ometaju ruski izvoz poljoprivrednih proizvoda i đubriva.

Diplomatski napori i izazovi

Generalni sekretar UN-a, Antonio Gutereš, aktivno radi na produženju sporazuma. Međutim, prema Poljanskom, rezultati su za sada ograničeni. "Gutereš ulaže neophodne napore, ali trenutno nema konkretnih postignuća," istakao je ruski diplomata, naglašavajući vremenski pritisak i nedostatak opipljivih rezultata.

Kompleksnost situacije ogleda se u dvostrukoj prirodi sporazuma. S jedne strane, memorandum između Rusije i UN-a obavezuje međunarodnu organizaciju da radi na ukidanju antiruskih sankcija koje ometaju izvoz. S druge strane, sporazum predviđa mehanizam za izvoz ukrajinskih žitarica iz crnomorskih luka.

Mehanizmi implementacije i bezbednosne mere

Ključni aspekt sporazuma je uspostavljanje Zajedničkog koordinacionog centra. Ovaj centar ima zadatak da vrši pretragu brodova koji prevoze žito, s ciljem sprečavanja šverca oružja i potencijalnih diverzija. Ova mera predstavlja važan korak u osiguravanju bezbednosti i integriteta procesa izvoza.

Uprkos ovim mehanizmima, izazovi u implementaciji ostaju značajni. Geopolitičke tenzije i različiti interesi uključenih strana dodatno komplikuju situaciju. Poljanski je naglasio da je "malo praktičnih rezultata" postignuto do sada, što baca senku na mogućnost produženja sporazuma.

Implikacije za globalnu prehrambenu sigurnost

Neizvesnost oko budućnosti sporazuma o žitu ima potencijalno dalekosežne posledice za globalnu prehrambenu sigurnost. Ukrajina i Rusija su ključni izvoznici žitarica na svetskom tržištu, a prekid ili ograničenje njihovog izvoza moglo bi dovesti do značajnih poremećaja u snabdevanju i porasta cena hrane na globalnom nivou.

Prehrambena sigurnost, definisana kao stanje u kojem svi ljudi imaju fizički, socijalni i ekonomski pristup dovoljnoj, bezbednoj i hranljivoj hrani, mogla bi biti ugrožena ukoliko se ne pronađe rešenje za produženje ili modifikaciju sporazuma.

Zaključak: Neophodnost diplomatskog rešenja

Kako se bliži istek sporazuma o žitu, jasno je da su potrebni intenzivni diplomatski napori za prevazilaženje trenutnih izazova. Uspeh ovih napora imaće značajan uticaj ne samo na uključene strane, već i na globalnu ekonomiju i prehrambenu sigurnost. Budućnost sporazuma ostaje neizvesna, naglašavajući potrebu za konstruktivnim dijalogom i kompromisom u složenom geopolitičkom okruženju.