Ministarstvo finansija Crne Gore preduzelo je značajne korake u rešavanju dugogodišnjeg problema bivših radnika fabrike Radoje Dakić. Ova akcija uključuje isplatu milionskih iznosa na osnovu presuda Evropskog suda za ljudska prava i odluka Ustavnog suda.
Isplata naknade bivšim radnicima Radoje Dakić
Isplata naknade bivšim radnicima fabrike Radoje Dakić u stečaju dostigla je impresivnu cifru od približno 4,75 miliona evra. Ova suma je isplaćena na osnovu šest presuda koje je dostavila Kancelarija Zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava. Interesantno je napomenuti da je oko 100.000 evra od ove sume uplaćeno u depozit Osnovnog suda, čekajući okončanje ostavinskih postupaka.
Pored toga, Ministarstvo finansija je izvršilo dodatnu isplatu od otprilike 1,55 miliona evra na ime naknade nematerijalne štete, postupajući po odlukama US. Ove cifre jasno ukazuju na ozbiljnost situacije i odlučnost vlade da reši ovaj dugogodišnji problem.
Vladine mere za rešavanje problematike
Crnogorska vlada je pokazala proaktivan pristup u rešavanju ove kompleksne situacije. Na sednici održanoj 10. maja, usvojena je Informacija o šest presuda Evropskog suda za ljudska prava protiv Crne Gore, koje se odnose na predstavke 513 bivših radnika. Ova informacija je bila ključna za pokretanje daljeg procesa rešavanja problema.
Kao rezultat ove inicijative, formirana je posebna komisija sastavljena od stručnjaka iz različitih oblasti. Ova komisija, koju čine predstavnici Ministarstva finansija, Zaštitnik imovinsko pravnih interesa i veštaci ekonomsko-finansijske struke, imala je zadatak da precizno utvrdi iznose neisplaćenih potraživanja. Ova potraživanja su prethodno utvrđena pravosnažnim i izvršnim odlukama domaćih sudova, a bile su predmet razmatranja Evropskog suda za ljudska prava.
Proces isplate i budući planovi
Ministar finansija Novica Vuković je odigrao ključnu ulogu u ovom procesu, formirajući pomenutu komisiju koja je efikasno završila svoj zadatak u predviđenom roku. Nakon završetka rada komisije, Ministarstvo je promptno reagovalo na zahteve Zastupnice pred Evropskim sudom za ljudska prava. Isplate bivšim radnicima su izvršene 11. i 19. jula ove godine, uz posredovanje advokatskih kancelarija.
Ministarstvo finansija ne staje na ovome. U saradnji sa Ministarstvom pravde, trenutno se priprema sveobuhvatan Akcioni plan. Ovaj plan ima za cilj da utvrdi ukupan iznos neisplaćenih potraživanja za preostale radnike koji nisu obuhvaćeni pomenutim presudama. Krajnji cilj je da se u razumnom roku izvrši potpuno namirenje svih bivših radnika i konačno reši ovaj višedecenijski problem.
Značaj rešavanja dugogodišnjeg problema
Rešavanje problema bivših radnika Radoje Dakić, nekada privrednog giganta Crne Gore, ima višestruki značaj. Ne samo da se time ispunjavaju pravne obaveze države, već se i vraća poverenje građana u pravni sistem i institucije. Ovakav pristup pokazuje posvećenost vlade socijalnoj pravdi i zaštiti prava radnika, čak i u složenim situacijama kao što je stečaj velikih preduzeća.
Važno je napomenuti da ovaj proces nije samo pitanje finansijske kompenzacije. On predstavlja priznanje dugogodišnje borbe radnika za svoja prava i simbolizuje zatvaranje jednog teškog poglavlja u ekonomskoj istoriji Crne Gore. Istovremeno, ovo može poslužiti kao primer i putokaz za rešavanje sličnih situacija u budućnosti.
U zaključku, isplata naknade bivšim radnicima Radoje Dakić predstavlja značajan korak ka rešavanju dugogodišnjeg problema. Ministarstvo finansija, zajedno sa drugim vladinim institucijama, pokazuje odlučnost u rešavanju ovog kompleksnog pitanja, što bi trebalo da dovede do konačnog razrešenja situacije u bliskoj budućnosti.