Crnogorsko Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede sprema se da objavi prvi javni poziv za IPARD III program, fokusirajući se na Meru 1 koja podržava investicije u fizički kapital poljoprivrednih gazdinstava. Ovaj program ima za cilj unapređenje konkurentnosti i usklađivanje sa EU standardima u poljoprivrednom sektoru.
Detalji IPARD III programa i Mere 1
IPARD III program predstavlja značajan korak u razvoju crnogorske poljoprivrede. Mera 1, koja je srž ovog javnog poziva, usmerena je na primarnu proizvodnju i ima za cilj da transformiše poljoprivredna gazdinstva u moderne i konkurentne entitete. Javni poziv će trajati 90 dana, sa rokom za podnošenje zahteva do 29. novembra, pružajući poljoprivrednicima dovoljno vremena da pripreme svoje aplikacije.
Marko Radonjić, generalni direktor Direktorata za plaćanje u Ministarstvu, otkrio je da je za Meru 1 namenjeno ukupno 23,09 miliona evra, od čega će se kroz ovaj prvi javni poziv izdvojiti približno 12,7 miliona evra. Ova značajna finansijska injekcija ima potencijal da revolucionizuje crnogorsku poljoprivredu.
Širok spektar podržanih poljoprivrednih aktivnosti
Program obuhvata širok spektar poljoprivrednih aktivnosti, uključujući:
- Stočarstvo: mlekarstvo, govedarstvo, ovčarstvo, kozarstvo, svinjarstvo i živinarstvo
- Biljnu proizvodnju: voćarstvo, povrtarstvo, ratarstvo, uzgoj gljiva i pečuraka, aromatično i lekovito bilje
- Specijalizovane grane: vinogradarstvo, maslinarstvo, pčelarstvo
- Vodene kulture: ribarstvo i akvakultura
Ova sveobuhvatna podrška omogućava poljoprivrednicima da unaprede svoje poslovanje u gotovo svim aspektima poljoprivredne proizvodnje, čime se podstiče diversifikacija i otpornost sektora.
EU podrška i značaj za ruralni razvoj
Liselotte Isaksson, zamenica šefa Sektora za saradnju u Delegaciji EU u Crnoj Gori, istakla je rastući interes poljoprivrednika i vlasnika preduzeća za IPARD program. Ona je naglasila da se kvalitet aplikacija kontinuirano poboljšava, što ubrzava proces ugovaranja i povećava efikasnost distribucije resursa.
Isaksson je takođe ukazala na širi uticaj programa, navodeći: "U proteklih nekoliko godina, pomogli smo u finansiranju stotina investicija širom zemlje – od opreme i traktora za male farme, do izgradnje većih preduzeća. Ne smemo zaboraviti ni projekte koji prevazilaze poljoprivredu i doprinose boljem i održivijem životu u ruralnim područjima, kao što je seoski turizam."
Finansijski okvir i budući izgledi
EU kroz IPARD III program obezbeđuje impresivan budžet od približno 63 miliona evra. Kada se ovaj iznos kombinuje sa crnogorskim sufinansiranjem, ukupna investicija bi mogla dostići gotovo 128 miliona evra. Ova značajna finansijska injekcija predstavlja ključnu priliku za transformaciju crnogorskog poljoprivrednog sektora i ruralnih područja.
Očekuje se da će ovaj IPARD III program imati dalekosežne pozitivne efekte na crnogorsku poljoprivredu, podstičući inovacije, povećavajući produktivnost i unapređujući kvalitet života u ruralnim zajednicama. Kroz ciljane investicije i usklađivanje sa EU standardima, Crna Gora se pozicionira kao konkurentan igrač na evropskom poljoprivrednom tržištu.